«Ժառանգության» առավելագույն հնարավորությունը ՏԻՄ ընտրություններում մեկ թեկնածուն էր
Անդրադառնալով այն փաստին, որ սեպտեմբերին սպասվող ՏԻՄ ընտրություններին «Ժառանգություն» կուսակցությունը միայն մեկ թեկնածու է առաջադրել` «Голос Армении»-ն գրում է. «Այն, որ ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնելու ախորժակներ ունեցող Րաֆֆի Հովհաննիսյանի կուսակցությունը ՏԻՄ ընտրություններին ի վիճակի է միայն մեկ թեկնածու ներկայացնել, շատ վառ կերպով ցույց է տալիս «Ժառանգության» իրական դիրքը երկրի քաղաքական դաշտում, և արդարացի զարմանք է առաջացնում առ այն, թե ինչպես վերջինս խորհրդարանական ընտրություններին կարողացավ հատել 5%-անոց սահմանագիծը»:
Միևնույն ժամանակ, թերթը նկատում է, որ 2013թ-ի նախագահական ընտրություններից հետո, երբ «Ժառանգությունն» ու «Ազատ դեմոկրատները» կսկսեն բղավել աննախադեպ խախտումների մասին, ոչ ոք չի հիշի, որ ՏԻՄ ընտրություններին այս պարոնայք չկարողացան մեկ թեկնածուից ավել մարդ ներկայացնել:
«ГА»-ն նկատում է, որ «Ժառանգությանը» հարած «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունում, ինչպես և ՀԱԿ-ում, կադրերի արտահոսք կա. այն լքել են Արարատ Զուրաբյանը, Գառնիկ Գևորգյանը, Կարեն Սավզյանը, Հրաչյա Հակոբյանը և այլք: Ըստ թերթի` կուսակցությունում մնացել են միայն նրանք, ում Ր. Հովհաննիսյանն անցկացրել է խորհրդարան` Ալեքսանդր Արզումանյանն ու Խաչատուր Քոքոբելյանը: Ըստ թերթի` կուսակցությունը լքած գործիչներն, ամենայն հավանականությամբ, սեփական կուսակցությունը կհիմնեն:
Հոդվածագիրը ենթադրում է, որ այս նորաստեղծ փոքրիկ կուսակցություններն, ամենայն հավանականությամբ, ֆինանսավորվելու են Արևմուտքից` որպես հակակշիռ «Եվրազես»-ին:

Пресса дня 11:23 25/08/2012
Газета «Голос Армении» пишет, что партия «Наследие» выставила на сентябрьских выборах в органы местного самоуправления одного кандидата. «Партия, основоположник которой претендует на пост президента Армении, не в состоянии выставить на выборах в органы местного самоуправления более 1 претендента. Сей факт как нельзя точно характеризует реальный вес партии на внутреннем политпространстве страны. Не случайно, именно выборы в органы местного самоуправления считаются генеральной репетицией общегосударственных выборов. На этом фоне представляется весьма странным, что единому списку двух партий удалось преодолеть 6 мая 5%-ный барьер и оказаться в парламенте», - пишет газета.
Издание также отмечает: «После февральских 2013 года выборов партии «Наследие» и «Свободные демократы» будут вопить о нарушениях, которые, якобы, привели к тому, что их кандидат в президенты получил мало голосов, и тогда в феврале 2013 года мало кто вспомнит, что партия кандидата в президенты не смогла выставить более одного претендента на местных выборах.
Как только стало известно о выходе из партии "Свободные демократы" Арарата Зурабяна, Гарника Геворкяна, Карена Савзяна, Грачья Акопяна, Армена Багдасаряна, Валентины Мирзоян, Карена Карапетяна и Давида Аракеляна, сразу возник вопрос: а кто же там остался? Остались, похоже, только те, кого Раффи Ованнисян провел по своему списку в депутаты.
Разумеется, комментарии в этой связи еще будут, однако уже известно, что Зурабян и семеро покинувших вместе с ним партию «Свободные демократы» не собираются возвращаться в конгресс, а намерены основать свою партию.
О создании новых партий поговаривают в тех кругах, которые однозначно ориентированы на Запад. Неужели на Западе так сильно обеспокоены идеей формирования Евразийского союза, что задались целью настругать (наштамповать) как можно больше мини-партий-однодневок, чтобы после объявить о том, как "много" в Армении политических сил, выступающих против ее членства в Евразийском союзе?».