Ֆրանսիայի որոշումը զայրացրել է թուրք դեսպանին
Թուրքական «Սոնդաքիքա»(Sondakika) լրատվական կայքի տեղեկատվության համաձայն` Ֆրասնիայում Թուրքիայի դեսպան Թահսին Բուրջօղլուն անհանգստություն է հայտնել Հայոց ցեղասպանության թեման ֆրանսիական դասագրքերում ներառելու որոշման վերաբերյալ:
«Ֆրանսիայի այս նոր նախաձեռնությունը անհանգստացրեց և զայրացրեց մեզ»,-ասել է դեսպանը և ավելացրել, որ այս նախագիծը դեռևս Սարկոզիի օրոք կար: Բուրջօղլուն կոչ է արել Ֆրանսիայում ապրող թուրքերին անտարբեր չմնալ այս որոշման հանդեպ:
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայի կրթության նախարարության որոշման համաձայն` Հայոց ցեղասպանության թեման ներառվել է միջնակարգ դպրոցի պատմության և աշխարհագրություն դասագրքերում:

Comments 12:36 28/08/2012
Turkish Ambassador to France Tahsin Burcuoglu has expressed concern over France’s decision to include a chapter on Armenian Genocide in French textbooks, Turkish news website Sondakika.com reports.
“We are concerned and angry with this new initiative of France,” said the Ambassador and urged Turks living in France not to stay indifferent to that decision.
To recap, the French Ministry of Education has decided to include chapters on Armenian Genocide in history and geography textbooks for French secondary schools.