Իրավունք 15:49 29/08/2012
Ոստիկանությունը նոր մանրամասներ է հրապարակել մի քանի օր առաջ Գյումրիում տեղի ունեցած վիճաբանության ու դրա մասնակիցների վերաբերյալ:
Ըստ այդմ.
«2012 թ. օգոստոսի 24-ին, ժամը 22.30-ի սահմաններում, Գյումրու Սայաթ-Նովա և Ռուսթավելու փողոցների խաչմերուկում գտնվող «Հրաշքների աշխարհ» սրճարանի դիմաց տեղի է ունեցել վիճաբանություն: Վիճաբանողները կոպիտ կերպով խախտելով հասարակական կարգն ու բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելով հասարակության հանդեպ` ծեծի են ենթարկել միմյանց, խուլիգանական հայհոյանքներ տվել, կրակոցներ արձակել:
Նախաքննության ունեցած տվյալներով` վիճաբանությանը մասնակցել են Գյումրու բնակիչ Սպարտակ Ղուկասյանն ու քաղաքի ավագանու անդամի թեկնածու Էդգար Մկրտչյանը` իրենց ընկերների հետ:
Փաստի առթիվ օգոստոսի 27-ին Շիրակի մարզի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քր. օր-ի 258 հոդվածի 4-րդ և 235 հոդվածի 1-ին մասերով:
Ոստիկանության ծառայողների կողմից օպերատիվ-հետախուզական և քննչական միջոցառումներ են իրականացվել դեպքի հանգամանքները, խուլիգանության մասնակիցների շրջանակը պարզելու, կոնկրետ գործողություններ կատարածներին հայտնաբերելու նպատակով:
Խուլիգանության ընթացքում օգտագործված զենքը հայտնաբերելու նպատակով կատարվել են բնակարանային խուզարկություններ, խուզարկվել են նաև «Հրաշքների աշխարհ» սրճարանը, «Օազիս» ռեստորանային և «Ալեքսանդրապոլ» հյուրանոցային համալիրները, հարցաքննվել են սրճարանի աշխատակիցները, կատարվել են առերես հարցաքննություններ: Զննվել են «BMW X5», « KIA» և «ԳԱԶ-24» մակնիշի ավտոմեքենաներ, որոնցից վերցվել են կրակոցի հետքերի նմուշներ:
Զննությամբ դեպքի վայրից հայտնաբերվել ու առգրավվել է երկու պարկուճ և մեկ գնդակ:
Բերման ենթարկվել և որպես կասկածյալ հարցաքննվել են երկու անձինք, որոնց հագուստներն առգրավվել են. դրանցից վերցվել են կրակոցի հետքերի նմուշներ, կատարվել են դատաբժշկական փորձաքննություններ:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258 հոդվածի 4-րդ մասով և 235 հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործություններ կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է Հարություն Հ.-ն:

Право 16:50 29/08/2012
Полиция Армении обнародовала данные касательно имевшей место несколько дней назад в Гюмри драки и стрельбы, а также ее участников.
Согласно заявлению правоохранительных органов, 24 августа, около 22:30, напротив кафе «Мир чудес» в центре Гюмри (перекресток улиц Саят Нова и Руставели) группа лиц грубым образом нарушила общественный порядок, проявила откровенно оскорбительное отношение к обществу, спровоцировала потасовку и драку в сопровождении оскорбительной ругани, прозвучала также стрельба.
По данным предварительного следствия, в инциденте принимали участие житель Гюмри Спартак Гукасян и кандидат в члены совета старейшин на предстоящих муниципальных выборах Эдгар Мкртчян – вместе со своими друзьями.
По данному факту, в следственном отделе полиции Ширакской области 27 августа возбуждено уголовное дело по признакам ч.4 ст.258 (Хулиганство, совершенное с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия) и ч.1 ст.235 УК РА (Незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение огнестрельного оружия (кроме гладкоствольного огнестрельного оружия и патронов к нему), боеприпасов, патронов к нарезному огнестрельному оружию, взрывчатых веществ или взрывных устройств).
Были предприняты оперативно-розыскные и следственные мероприятия с целью установления деталей происшествия, участников инцидента и с целью обнаружения лиц, совершивших конкретные деяния.
С целью обнаружения использованного во время инцидента оружия были проведены квартирные обыски и обыски близлежащих объектов, допрошены сотрудники кафе «Мир чудес», проведены очные ставки, исследованы автомобили марок «BMW X5», «KIA» и «ГАЗ-24», обследованы следы выстрелов. На месте происшествия обнаружены 2 гильзы 1 пуля.
Были подвержены приводу и допрошены в качестве подозреваемых двое лиц, одежда их конфискована и подвергнута экспертизе. Проведены судебно-медицинские экспертизы. По подозрению в совершении преступления, предусмотренного ч.4 ст.258 и ч.1 ст.235 УК РА, задержан Арутюн Г. Предварительное следствие продолжается.
Напомним, чуть ранее агентство «Пастинфо» со ссылкой на достоверные источники сообщило, что по факту драки и стрельбы накануне в Гюмри был задержан один из лиц, обеспечивающих охрану мэра города Вардана Гукасяна, – Арутюн Гамбарян.