Հետախուզվում է Գյումրու քաղաքապետի որդին
Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի որդու` Սպարտակ Ղուկասյանի նկատմամբ դատարանի որոշմամբ հայտարարվել է հետախուզում: Այս մասին Panorama.am-ին ասաց գլխավոր դատախազության մամլո խոսնակ Սոնա Տռուզյանը:
«Նախաքննություն իրականացող ոստիկանության բաժինը ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Սպարտակ Ղուկասյանը ներգրավվել է որպես մեղադրյալ 258 հոդվածի (Խուլիգանություն) 4-րդ մասի և 235 հոդվածի (Ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը) հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Դատարանի որոշմամբ, Սպարտակ Ղուկասյանի նկատմամբ որպես խափանման միջով ընտրվել է կալանավորումը և հայտարարվել հետախուզում»,- մանրամասնեց Ս. Տռուզյանը:
Հիշեցնենք, որ ոստիկանության հաղորդմամբ, օգոստոսի 24-ին, ժամը 22.30-ի սահմաններում, Գյումրու Սայաթ-Նովա և Ռուսթավելու փողոցների խաչմերուկում գտնվող «Հրաշքների աշխարհ» սրճարանի դիմաց տեղի է ունեցել վիճաբանություն: Վիճաբանողները կոպիտ կերպով խախտելով հասարակական կարգն ու բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելով հասարակության հանդեպ` ծեծի են ենթարկել միմյանց, խուլիգանական հայհոյանքներ տվել, կրակոցներ արձակել: Նախաքննության ունեցած տվյալներով` վիճաբանությանը մասնակցել են Գյումրու բնակիչ Սպարտակ Ղուկասյանն ու քաղաքի ավագանու անդամի թեկնածու Էդգար Մկրտչյանը` իրենց ընկերների հետ:

Право 20:03 29/08/2012
По решению суда в отношении сына мэра Гюмри Вардана Гукасяна – Спартака Гукасяна – объявлен розыск. Об этом Panorama.am сообщила пресс-секретарь генерального прокурора Армении Сона Трузян.
По ее словам, орган предварительного следствия на основании добытых доказательств привлек С. Гукасяна в качестве подозреваемого в совершении преступления, предусмотренного ч.4 ст.258 (Хулиганство, совершенное с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия) и ч.1 ст.235 (Незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение огнестрельного оружия (кроме гладкоствольного огнестрельного оружия и патронов к нему) УК РА.
«В качестве меры пресечения в отношении Спартака Гукасяна судом избрано заключение под стражу, и объявлен розыск», – отметила С. Трузян.
Напомним, чуть ранее Полиция Армении обнародовала данные касательно имевшей место несколько дней назад в Гюмри драки и стрельбы, а также ее участников.
Согласно заявлению правоохранительных органов, 24 августа, около 22:30, напротив кафе «Мир чудес» в центре Гюмри (перекресток улиц Саят Нова и Руставели) группа лиц грубым образом нарушила общественный порядок, проявила откровенно оскорбительное отношение к обществу, спровоцировала потасовку и драку в сопровождении оскорбительной ругани, прозвучала также стрельба.
По данным предварительного следствия, в инциденте принимали участие житель Гюмри Спартак Гукасян и кандидат в члены совета старейшин на предстоящих муниципальных выборах Эдгар Мкртчян – вместе со своими друзьями.