Հասարակություն 13:00 30/08/2012
«Զգուշացե՛ք, երեխաներ են» միջոցառումների միամսյակին կմասնակցեն ոստիկանության մի քանի ստորաբաժանումներ
ՀՀ Ոստիկանության պետի հանձնարարականով սեպտեմբերի 1-ից` ուսումնական տարվա սկսվելու կապակցությամբ ճանապարհային երթևեկության անվտանգության բարձր մակարդակի պահպանման նպատակով կազմակերպվող «Զգուշացե՛ք, երեխաներ են» միջոցառումները կտևեն ոչ թե 10 օր, ինչպես անցած տարի էր, այլ` ուղիղ մեկ ամիս:
Ինչպես այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ճանապարհային ոստիկանության ճանապարհապարեկային ծառայության բաժնի պետ, ոստիկանության գնդապետ Նորիկ Սարգսյանը, հատուկ միջոցառումների ժամկետի ընդլայնումը պայմանավորված է նրանով, որ, ըստ ուսումնասիրությունների` 10-օրյա աշխատանքները չեն բավականացնում երեխաներին` ամառային հանգստից հետո միանգամից անցնելու դպրոցական կարգուկանոնի:
«Այս մասին է վկայում նաև նախորդ տարվա վիճակագրությունը: Եթե ուսումնական տարվա առաջին տասնօրյակում ՀՀ ողջ տարածքում արձանագրվել է ճանապարհային 6 պատահար՝ 6 վիրավորով, որոնց մասնակից էին դարձել դպրոցահասակ երեխաներ, ապա 10-օրյակի ավարտից հետո երեխաների մասնակցությամբ պատահարների քանակը միանգամից կրկնապատկվել է և մյուս 20 օրվա ընթացքում գրանցվել է 25 պատահար՝ 1 զոհով և 25 վիրավորով»,- պարզաբանեց նա:
Ն.Սարգսյանը նշեց, որ միամսյակին ճանապարհային ոստիկանությունը սկսել է նախապատրաստվել օգոստոսի 15-ից: «Ուսումնասիրվել է բոլոր դպրոցների տեղանքը, գծանշումների պակասը լրացվել է: Միայն մայրաքաղաքում 40 դպրոցների մոտ համապատասխան նշաններ են ավելացվել, գծանշումները թարմացվել են»,- ասաց նա և հավելեց, խոսքը գնում է միայն Երևանի մասին, քանի որ մայրաքաղաքի համար անմիջական պատասխանատվություն է կրում ճանապարհային ոստիկանությունը, բայց մարզերում ևս համապատասխան նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվել, մասնավորապես Գյումրիում, Վանաձորում և այլ խոշոր  քաղաքներում:
Ըստ բանախոսի` «Զգուշացե՛ք, երեխաներ են» միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքների շրջանակներում հանդիպումներ են տեղի ունեցել նաև մայրաքաղաքի բոլոր դպրոցների տնօրենների հետ, նրանց առաջարկություններն ընդգրկվել են կազմակերպվելիք միջոցառումների ցանկում:
ՃՈ ՃՊԾ պետը հետիոտներին կրկին կոչ է անում քայլել միայն մայթերով, հետևել լուսացույցներին, իսկ ուսուցիչներին հորդորում է երեխաների մեջ զարգացնել երթևեկության կանոնները պահպանելու մշակույթը։ Վարորդներին ոստիկանության գնդապետը զգուշացնում է այս օրերին լինել առավել զգոն, հատկապես դպրոցների կողքով անցնելիս
Նորիկ Սարգսյանը հատուկ կոչով դիմեց նաև այն ծնողներին, ովքեր իրենց երեխաներին ճանապարհելու են ավտոմեքենայով և հորդորեց վերջինս չկայանել դպրոցի դիմաց և խափանել երթևեկությունը:
«Կարգախմբերում լինելու են ոչ միայն ճանապարհային ոստիկաններ, այլ նաև` համայնքային ոստիկաններ, պարեկապահակային ծառայողներ և անչափահասների գծով տեսուչներ», -հայտնեց ոստիկանության գնդապետը:

Общество 15:00 30/08/2012
По указанию начальника Полиции Армении Владимира Гаспаряна в этом году мероприятия по обеспечению безопасности дорожного движения «Осторожно! Дети!» будут длиться целый месяц, вместо декады безопасности, проводимой ранее. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции сообщил начальник Дорожно-патрульной службы Дорожной полиции Армении, полковник Норик Саркисян.
По его словам, продление срока специальных мероприятий обусловлено тем, что, согласно исследованиям, 10 дней недостаточно для того, чтобы дети после летних каникул привыкли к школьной дисциплине.
«Об этом свидетельствует и статистика минувшего года. Если в первой декаде учебного года на всей территории Армении было зафиксировано 6 ДТП с участием школьников, в результате которых пострадали 6 человек, то по истечении этих 10 дней число ДТП с участием школьников сразу удвоилось, и в течение следующих 20 дней было зафиксировано 25 ДТП, в результате которых погиб 1 человек, 25 пострадали», – пояснил Норик Саркисян.
Полковник Саркисян отметил также, что Дорожная полиция начала готовиться к месячнику с 15 августа. «Были изучены местности ереванских и областных школ, установлены недостающие дорожные знаки. Только в Ереване подобные знаки были установлены у 40 школ», – сказал он.
По его словам, в рамках подготовки к месячнику «Осторожно! Дети!» были организованы встречи с директорами школ армянской столицы, их предложения были включены в список предстоящих мероприятий.
Начальник Дорожно-патрульной службы Дорожной полиции Армении вновь призвал пешеходов ходить по тротуарам, переходить улицу в предусмотренном для этого месте, следить за светофорами, а водителей он призвал к бдительности, особенно при проезде мимо школ.
Кроме того, Норик Саркисян предупредил, что родители, которые привезут детей в школу на машине и вовремя не освободят проезжую часть, будут оштрафованы. По его словам, ни один нарушитель правил дорожного движения не останется безнаказанным.