Իրավունք 14:45 30/08/2012
Հայաստանում Հանրային պաշտպանների թիվը կավելանա ևս 18-ով: Ինչպես ՀՀ կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը, այսօր Հայաստանում կա 32 Հանրային պաշտպան, ովքեր հանրությանն անվճար փաստաբանական ծառայություններ են մատուցում:
Նախարարի խոսքերով՝ չի բացառվում, որ կառավարությունը դարձյալ համապատասխան փոփոխություններ կատարի, ըստ որոնց՝ յուրաքանչյուր փաստաբան կպարտավորվի որոշակի ժամանակահատված անվճար օգնություն ցուցաբերել սոցիալապես անապահով քաղաքացիներին:
Հ.Թովմասյանը նշեց, որ Հանրային պաշտպանների ծանրաբեռնվածությունն այսօր մեծ է: «Յուրաքանչյուրի վարույթում ավելի շատ գործեր կան, քան ամենաակտիվ փաստաբանների: Բնականաբար, այդ մեծ թիվն այսպես թե այնպես ազդելու է գործերի քննության որակի վրա»,- ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ Փաստաբանների պալատի նախագահի հետ կա համապատասխան պայմանավորվածություն, որի համաձայն՝ այն անձինք, ովքեր ցանկություն ունեն աշխատելու, ապա որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո կանցնեն աշխատանքի:

Право 19:54 30/08/2012
В Армении адвокатов могут обязать исполнять функции общественного защитника. Поясняет министр юстиции РА Г. Товмасян
Министр юстиции Армении Грайр Товмасян заявил, что число общественных защитников в республике увеличится на 18. В ходе брифинга после заседания правительства министр также сообщил, что в настоящее время в Армении действуют 32 общественных защитника: они бесплатно предоставляют гражданам адвокатские услуги.
По словам министра, не исключено, что правительство вновь внесет соответствующие изменения, согласно которым каждый адвокат будет обязан в течение определенного периода оказывать бесплатные юридические услуги социально необеспеченным гражданам.
При этом Г. Товмасян отметил, что в настоящее время загруженность общественных защитников очень высока.
«У каждого из них в производстве находится гораздо больше дел, чем у самых активных адвокатов. Естественно, что большое число этих дел так или иначе сказывается на качестве их рассмотрения», – подчеркнул министр юстиции.