Քաղաքական 19:42 31/08/2012
Այն բանից հետո, երբ հայազգի սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած ադրբեջացնի հանցագործ Ռամիլ Սաֆարովը վերադարձվեց Ադրբեջան և ազատ արձակվեց, Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի արտաքին կապերի բաժնի ղեկավար Նովրուզ Մամեդովը «Newtimes.az» կայքին տված հարցազրույցում խոստովանել է, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում պաշտոնական Բաքուն գաղտնի բանակցություններ է վարել հունգարական կողմի հետ:
«Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջան վերադարձնելու քայլերն իրականացվել են գաղտնի: Համարյա մեկ տարի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի խիստ վերահսկողության ներքո գաղտնի բանակցություններ ու նամակագրություն էր ընթանում, այդ թվում` Հունգարիայի իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների հետ: Այս հարցում վճռական դեր է խաղացել Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի` Ադրբեջան կատարած այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունը: Ռամիլ Սաֆարովը Ադրբեջան է վերադարձել Ադրբեջանի նախագահի վճռականության ու կամքի շնորհիվ»,- հայտարարել է Նովրուզ Մամեդովը:
Հիշեցնենք, որ 2004-ի փետրվարի 19-ին՝ առավոտյան ժամը 5:30-ին, քնած ժամանակ դաժանաբար կացնահարվեց 26-ամյա լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանը: Հանցագործը ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովն էր: Նույն օրը ոճրագործը մահափորձ էր կատարել նաև Հայաստանի զինված ուժերի մեկ այլ սպայի նկատմամբ, որը կանխվել էր: Միջադեպը տեղի էր ունեցել ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն Խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում: Հունգարական դատարանը հանցագործին մեղսունակ էր ճանաչել և դատապարտել ցմահ ազատազրկման:

В мире 18:10 31/08/2012
После того, как азербайджанский преступник Рамиль Сафаров, зарубивший топором спящего армянского офицера Гургена Маргаряна во время курсов в рамках проекта НАТО «Партнерство во имя мира» в Будапеште, был отправлен в Азербайджан для отбывания наказания и отпущен на свободу, заведующий отделом внешних связей администрации Президента Азербайджана Новруз Мамедов в эксклюзивном интервью порталу «Newtimes.az» признался в том, что на протяжении года официальный Баку вел тайные переговоры с венгерской стороной.
«Шаги по доставке Рамиля Сафарова в Азербайджан должны были осуществляться тайно. Почти год под строгим контролем президента Ильхама Алиева шли тайные переговоры и переписка, в том числе с правоохранительными органами Венгрии. Решающую роль в этом вопросе сыграла договоренность, достигнутая в ходе визита премьер-министра Венгрии Виктора Орбана в Азербайджан. Рамиль Сафаров доставлен в Азербайджан благодаря решимости и воле президента Азербайджана», – заявил Н. Мамедов.
Напомним, что в 2004 году армянский офицер Гурген Маргарян участвовал в трехмесячных англоязычных курсах программы НАТО «Партнерство во имя мира» в Будапеште. Ранним утром 19 февраля он был убит. Убийца – азербайджанский офицер Рамиль Сафаров – нанес 16 ударов топором по лицу спящего армянского офицера, был признан венгерским судом вменяемым и приговорен к пожизненному заключению.