Իրավունք 12:32 31/08/2012
Ախթալայի քաղաքապետ Հայկազ Խաչիկյանը երեկվա միջադեպն ավելի շատ կապում է ոչ թե առաջիկա ՏԻՄ ընտրությունների հետ, այլ այն բանի, որ Սերոբ Տեր-Պողոսյանն ու նրա թիմը ցանկանում են իրենց վրեժ լուծել:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին հարձակում էր եղել քաղաքապետի բնակարանի վրա, կրակոցներ են նաև արձակել: Ըստ Հայկազ Խաչիկյանի, կրակողը մանկապղծության համար դատապարտված Սերոբ Տեր-Պողոսյանի անվտանգության ծառայության պետ Արսեն Չիչյանն է եղել (մականունը` Բոդոլ):
«Հաղորդում ներկայացրել եմ ոստիկանություն, նա հիմա փախուստի մեջ է»,-ասաց Խաչիկյանը հիշեցնելով, որ նույն անձը այս տարվա հունվարին էլ կրակել էր իր ոտքերի տակ: Խաչիկյանն ասաց, որ այն ժամանակ էլ Ա. Չիչյանը փախած է եղել, իրենք էլ ոստիկանություն հայտարարություն չեն տվել, քրեական գործ չի հարուցվել, անցել-գնացել է:
«Հիմա ընտրությունների հետ կապված եկել է, էն մյուս թեկնածուի կողքին կանգնել է, ինքը ամեն ինչ պետք է անի, որ իր թեկնածուն անցնի»,-ասաց քաղաքապետը, կրկին անգամ նշելով, որ դեպքն ավելի շատ կապում է վրիժառության հետ:
Նշենք, որ Ախթալայում սեպտեմբերի 9-ին կայանալիք ընտրություններում առաջադրված է երկու թեկնածխու` գործող քաղաքապետ Հայկազ Խաչիկյանը, ում սատարում է ՀՀԿ-ն ու ինքնառաջադրված Սուրեն Թամազյանը, ում պաշտպանում է մանկապղծության համար անազատության մեջ գտնվող Սերոբ Տեր-Պողոսյանի թիմը:
Նախօրեի միջադեպի վերաբերյալ ոստիկանությունից Panorama.am-ին հայտնեցին հետևյալը.
«Օգոստոսի 30-ին, ժամը 18.50-ի սահմաններում, անհայտ քաղաքացուց ոստիկանության Թումանյանի բաժնում ահազանգ է ստացվել, որ ոմն Բոդոլ հարձակվել է Ախթալայի քաղաքապետ Հայկազ Խաչիկյանի տան վրա:
Դեպքի վայր մեկնած օպերատիվ-քննչական խումբը պարզել է, որ օգոստոսի 30-ին, ժամը 18.30-ի սահմաններում, Ախթալա քաղաքի բնակիչ Արսեն Չիչյանը և Լոռու մարզի Շնող գյուղի բնակիչ Էդգար Հախվերդյանը հարձակվել են Կարեն Խաչիկյանին պատկանող Ախթալա քաղաքի Սպանդարյան փողոցի 52-րդ շենքի 10-րդ բնակարանի վրա, կոտրել մուտքի դուռը` ոչնչացնելով ու վնասելով տան գույքը, այնուհետև ոտքերով հարվածել ու վնասել են նշված շենքի բակում կայանված, Կարեն Խաչիկյանի եղբոր «Մերսեդես Բենս» մակնիշի ավտոմեքենան, ինչի հետևանքով պատճառել են առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ Կարեն Խաչիկյանը, գալով տուն, իմացել է կատարվածի մասին և հորեղբոր որդու` Վաչագան Խաչիկյանի հետ գնացել են Արսեն Չիչյանի` Ախթալա քաղաքի Աբովյան փողոցի 22 շենքի թիվ 2 բնակարանը, որտեղ դիտավորյալ վնասել և մասամբ ոչնչացրել են նրանց տան գույքը, ռետինե մահակով հարվածներ հասցրել տան անդամներ Բենիկ Չիչյանին, Բավական Չիչյանին և Նունե Խաչիկյանին:
Տուժողներին տրվել են դատաբժշկի ուղեգրեր:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզի քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185 հոդվածի 3-րդ մասի առաջին կետով հարուցվել է քրեական գործ:
Նախաքննությունը շարունակվում է»:
Լոռու մարզպետը Ախթալայի կոմբինատի վերաբերյալ հետևություններ հետո կանի
Ս. Տեր-Պողոսյանն առանց օրինական հիմքերի տուն է կառուցել, կինն էլ ազատում է բողոքողներին.Աշխատակիցների դժգոհությունները

Право 14:05 31/08/2012
Мэр Ахталы Айказ Хачикян нападение на свой дом считает актом мести осужденного педофила С. Тер-Погосяна и его окружения
Мэр Ахталы Айказ Хачикян вчерашний инцидент с нападением на его дом связывает не с предстоящими в Армении муниципальными выборами, а совершенно с другим обстоятельством. В интервью Panorama.am он заявил, что осужденный в ноябре 2011г. на 15 лет лишения свободы 70-летний председатель корпорации «Металл Принц», генеральный директор Ахталинского горнообогатительного комбината Сероб Тер-Погосян (обвинялся в насильственных действиях сексуального характера в отношении несовершеннолетних) и его окружение желают отомстить ему.
По словам градоначальника, нападение на дом, прозвучавшая стрельба – дело рук начальника охраны С. Тер-Погосяна – Арсена Чичяна по прозвищу Бодол.
«Я известил полицию, в настоящее время он в бегах», – сказал А. Хачикян, напомнив, что тот же Бодол в январе этого года стрелял в него (по ногам). Мэр уточнил, что и тогда А. Чичян находился в бегах, а они не сообщили об инциденте правоохранительным органам, потому и уголовного дела на было возбуждено.
Мэр также сказал: «Сейчас он явился в связи с выборами, поддерживает другого кандидата, он должен сделать все, чтобы прошел его кандидат». При этом А. Хачикян еще раз подчеркнул, что считает вчерашнее ЧП актом мести.
Отметим, что на предстоящих 9 сентября выборах выдвинуты две кандидатуры – действующего мэра Айказа Хачикяна, которого поддерживает Республиканская партия Армении (РПА), и самовыдвиженца Сурена Тамазяна, которого поддерживает команда осужденного за педофилию С. Тер-Погосяна.
Накануне в пресс-службе Полиции РА Panorama.am сообщили подробности имевшего места инцидента.
Согласно информации, 30 августа, в 18:50, в Туманяновское отделение полиции города Ахтала от неизвестного гражданина поступило сообщение, что некий Бодол совершил нападение на дом мэра города Айказа Хачикяна.
Выехавшие на место оперативники выяснили, что в тот же день вечером житель Ахталы Арсен Чичян и житель села Шнох Лорийской области РА Эдгар Ахвердян напали на квартиру Карена Хачикяна (по адресу г. Ахтала, ул. Спандаряна, д.52, кв.10) , взломали входную дверь, повредили и уничтожили имущество в квартире, затем били ногами и повредили припаркованный во дворе дома автомобиль марки «Мерседес Бенц», принадлежащий брату Карена Хачикяна, причинив ущерб в особо крупных размерах.
Предварительным следствием выяснено, что Карен Хачикян, узнав о случившемся, отправился с двоюродным братом Вачаганом Хачикяном в дом Арсена Чичяна (по адресу г. Ахтала, ул. Абовяна, д.22, кв.2), где умышленно повредили и частично уничтожили имущество, резиновой дубинкой нанесли удары членам семьи Бенику Чичяну, Бавакан Чичян, Нуне Хачикян. Пострадавшим были выданы направления к судмедэксперту.
По данному факту возбуждено уголовное дело по п.1 ч.3 ст.185 УК Армении (Умышленные уничтожение или повреждение имущества, причинившие ущерб в особо крупных размерах). Предварительное следствие продолжается.
Сотрудники комбината осужденного педофила С. Тер-Погосяна пожаловались президенту Армении
Областная администрация Лори и руководство Ахталинского горно-обогатительного комбината сели за стол переговоров