Սպորտ 17:04 03/09/2012
Հայ մարզիկները զբաղեցրել են երեք մրցանակային տեղ «Batumi Extreme Fest 2012» էքստրեմալ մարզաձևերի միջազգային փառատոնում
«Batumi Extreme Fest 2012» էքստրեմալ մարզաձևերի միջազգային 2-րդ փառատոնում մրցանակային տեղեր զբաղեցրած հայ մարզիկները պարգևատրվել են «ԱրմենՏել» ընկերության (ապրանքանիշը` Beeline) և էքստրեմալ սպորտի «Ադրենալին» ասոցիացիայի կողմից:
Մրցումներն անցկացվել են Վրաստանի Բաթումի քաղաքում, օգոստոսի 23-26-ը: Ռաֆթինգի թիմային առաջնությունում հայ մարզիկները գրավել են երկրորդ տեղը, իսկ «Jeep-Trial» մրցումներում երկրորդ տեղ են զբաղեցրել Դավիթ Մովսիսյանի և Վիլեն Վարդանյանի անձնակազմը` «Standart» դասում, և Արտաշես Ստեփանյանի ու Արթուր Հարությունյանի անձնակազմը` «Extreme» դասում:
«ԱրմենՏել» ընկերությունն աջակցում է էքստրեմալ սպորտաձևերի զարգացմանը համեմատաբար վերջերս, սակայն ի սկզբանե մենք նպատակ ենք դրել ոչ միայն բարձրացնել Հայաստանի երիտասարդների հետաքրքրությունն էքստրեմալ սպորտի հանդեպ, այլև ներկայացնել երկիրը միջազգային ասպարեզում: Այսօր ակնհայտ է մեր նախաձեռնության հաջողությունը: «ԱրմենՏել» ընկերության անունից շնորհավորում եմ հաղթողներին և մաղթում նոր հաջողություններ, նոր ռեկորդներ և հաղթանակի անսպառ կամք», - նշեց «ԱրմենՏել» ՓԲԸ հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավար Անուշ Բեղլոյանը:
«Ադրենալին» ասոցիացիայի անունից ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել «ԱրմենՏել» ընկերությանը` մեր մարզական նախաձեռնությունները սատարելու համար: Նման մոտեցման շնորհիվ մեզ հաջողվում է ոչ միայն բարձր պահել երկրի հեղինակությունը միջազգային ասպարեզում, այլ նաև օրինակ ծառայել երիտասարդ մարզիկների համար` դաստիարակելով թիմային ոգի, հաղթանակի ձգտում և կամքի ուժ», - ասաց էքստրեմալ սպորտի «Ադրենալին» ասոցիացիայի նախագահ Արտաշես Ստեփանյանը:
«ԱրմենՏել» ընկերության, «Կոնվերս բանկի» և էքստրեմալ սպորտի «Ադրենալին» ասոցիացիայի աջակցությամբ հայ մարզիկները հանդես են եկել «Batumi Extreme Fest 2012» էքստրեմալ մարզաձևերի միջազգային 2-րդ փառատոնում: Վրաստանի էքստրեմալ սպորտի «Geoextreme» ասոցիացիայի կողմից կազմակերպված փառատոնին մասնակցել եմ մարզիկներ Հայաստանից, Վրաստանից, Ռուսաստանից, Ուկրաինայից և այլ երկրներից: Հայ մարզիկները պայքարում էին արտաճանապարհային մեքենաներ վարելու «Jeep-Trial» մարզաձևի «Standart», «Monster», «Extreme» դասերում, ինչպես նաև մոտոկրոսի և ռաֆթինգի մրցումներում:
«Jeep Trial»-ը` բնական և արհեստական խոչընդոտներով ճանապարհին մեքենա վարելու մրցույթ է, որի առաջնության ժամանակ ճանապարհը հաղթահարելու հիմնական չափանիշներն են արագությունը և հստակությունը:
Ռաֆթինգը լեռնային գետերով կամ թիավարման արհեստական ջրանցքներով արագընթաց վարում է 2, 4 կամ 6 տեղանոց փչովի նավակներով:

Спорт 18:12 03/09/2012
Спортсмены из Армении заняли три призовых места на фестивале экстремального спорта Batumi Extreme Fest 2012
Армянские спортсмены, занявшие призовые места на втором международном фестивале Batumi Extreme Fest 2012, получили призы от компании «АрменТел» (торговая марка Beeline) и армянской ассоциации экстремального спорта «Адреналин».
Как передает пресс-служба компании, соревнования прошли в грузинском городе Батуми с 23 по 26 августа 2012 года. Армянские спортсмены удостоились второго места в командном первенстве по рафтингу. Почетные вторые места в соревновании Jeep-Trial также заняли два армянских экипажа: в классе Standart – экипаж Давида Мовсисяна и Вилена Варданяна, а в классе Extreme – Арташеса Степаняна и Артура Арутюняна.
«Компания «АрменТел» начала поддерживать экстремальный спорт относительно недавно, однако, с самого начала мы поставили перед собой цель поднять престиж и популярность экстремальных видов спорта не только среди молодежи Армении, но и вывести страну на мировую профессиональную арену. Сегодня значительный успех наших начинаний очевиден. От лица компании «АрменТел» я поздравляю победителей и желаю им новых успехов в спортивной карьере, новых рекордов и нескончаемой воле к победе», - отметила руководитель Службы по связям с общественностью «АрменТел» Ануш Беглоян.
«От имени ассоциации «Адреналин» я хочу поблагодарить компанию «АрменТел» за последовательную политику поддержки наших спортивных инициатив. Хочу отметить, что во многом благодаря такому подходу мы не только поддерживаем престиж страны на арене международного экстремального спорта, но и показываем достойный пример для подражания юным спортсменам, воспитывая в них командный дух, стремление к победе, силу воли и характера», - сказал президент ассоциации экстремального спорта Армении «Адреналин» Арташес Степанян.
При содействии компании «АрменТел», Конверс банка и ассоциации экстремального спорта «Адреналин» армянские спортсмены выступили на втором международном фестивале Batumi Extreme Fest 2012, организатором которого стала ассоциация экстремального спорта Грузии Geoextreme. В соревновании приняли участие спортсмены из Армении, Грузии, России, Украины и ряда других стран. Армянские спортсмены боролись за первенство в спортивных номинациях: Jeep-Trial в классах Standart, Monster, Extreme, а также в соревнованиях по мотокроссу и рафтингу.
Jeep-Trial – автомобильное соревнование на дороге с искусственными и естественными препятствиями проводится на скорость и мастерство преодоления трассы, которая разделена на секции. Цель соревнования - прохождение трассы через обозначенные курсовые ворота за минимальное время.
Рафтинг – спортивный сплав по горным рекам и искусственным гребным каналам на 6-ти, 4-ех и 2-местных надувных судах (рафтах).