Իրավունք 13:00 03/09/2012
Պաշտպանի ուղերձը շուրջ 100 երկրների օմբուդսմեններին. Հունգարիան և Ադրբեջանը խախտել են ՀՀ քաղաքացիների իրավունքը
Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանն այսօր ուղերձ է հղել 100 երկրների օմբուդսմեններին ու մի քանի տասնյակ միջազգային կազմակերպություններին` ընդգծելով, որ առաջադեմ և ժողովրդավարական արժեքներ դավանող պետությունների ու միջազգային կազմակերպությունների լռությունը կամ ոչ համարժեք արձագանքը անուղղակիորեն արդարացնում և խրախուսում է մարդասպանությունը էթնիկ հողի վրա:
«Չնայած Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի իրավասությունների մեջ չէ անդրադառնալ այլ պետությունների իշխանությունների կողմից թույլ տրված իրավախախտումներին, այդուհանդերձ, հաշվի առնելով, որ Հունգարիայի իշխանությունների կողմից Գուրգեն Մարգարյանին սպանած ոճրագործի վերադարձը Ադրբեջան և նրան ներում շնորհելը հանգեցրել է Հայաստանում կոնկրետ քաղաքացիների իրավունքների ոտնահարմանը՝ անհրաժեշտ եմ համարում անդրադառնալ հանցագործի արտահանձնման հետևանքով մի շարք անձանց իրավունքների կոպիտ խախտմանը:
Կացնահարող մարդասպանի արտահանձնումը տեղի է ունեցել Դատապարտված անձանց փոխանցման վերաբերյալ 1983թ. Ստրասբուրգի կոնվենցիայի ոգու և սկզբունքների խախտմամբ: Միջազգային իրավունքի համաձայն` պետությունը պարտավոր է պայմանագրի դրույթները կատարել բարեխղճորեն (pacta sunt servanda), ինչը տվյալ դեպքում չի արվել: Նույնիսկ եթե համարվի, որ Հունգարիան ձևականորեն պահպանել է համապատասխան կոնվենցիայի պահանջները, այդ դեպքում ևս, խախտվել է միջազգային իրավունքի համապատասխան սկզբունքը, քանի որ Հունգարիան կարող էր և/կամ պարտավոր էր կանխատեսել իր արտահանձնման ապօրինի հետևանքները:
Հավելենք, որ տվյալ դեպքում նաև անտեսվել են դասական պատժի նշանակման բոլոր նպատակաները: Այդ նպատակներն են` սոցիալական արդարության վերականգնումը, պատժի ենթարկված անձի ուղղումը, ինչպես նաև հանցագործությունների կանխումը: Իրենց գործողություններով Հունգարիան և Ադրբեջանը լիովին ձախողել են պատժի նշանակման բոլոր երեք նպատակները:
Սույն հայտարարությամբ անիմաստ է անդրադառնալ տվյալ գործով Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների և միջազգային սկզբունքների խախտման կոնկրետ հանգամանքներին, քանի որ դրանք ակնհայտ են յուրաքանչյուրի համար: Ավելին՝ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների մշտական, համակարգային, տևական և զանգվածային խախտումները հանրահայտ են:
Հանդիսանալով մի շարք միջազգային կառույցների լիիրավ անդամ, այդ թվում՝ Օմբուդսմենների միջազգային ինստիտուտի, ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների, Օմբուդսմենների Եվրոպական ինստիտուտի, Ֆրանկոֆոն երկրների օմբուդսմենների, Ասիական երկրների օմբուդսմենների՝ կոչ եմ անում այլ երկրների Օմբուդսմեններին և մարդու իրավունքների պաշտպանության մյուս ազգային ինստիտուտներին խստորեն դատապարտել էթնիկ հողի վրա մարդասպանություն կատարած անձի արտահանձնումը Հունգարիայի իշխանությունների կողմից, ինչպես նաև սպասելի ազատ արձակումը ու հերոսացումը Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից:
Առաջադեմ և ժողովրդավարական արժեքներ դավանող պետությունների ու միջազգային կազմակերպությունների լռությունը կամ ոչ համարժեք արձագանքը անուղղակիորեն արդարացնում և խրախուսում է մարդասպանությունը էթնիկ հողի վրա»:

Комментарии 15:10 03/09/2012
В связи с экстрадицией в Азербайджан и помилованием Рамиля Сафарова Офис Защитника прав человека Армении направил послание омбудсменам порядка 100 стран мира и нескольким десяткам международных организаций, в котором подчеркивается, что молчание или неравноценная реакция государств и международных организаций, приверженных передовым демократическим ценностям, косвенно оправдывают и поощряют убийство на этнической почве.
В послании Карена Андреасяна отмечается:
«Хотя говорить о допущенных властями других стран правонарушениях не входит в компетенцию Защитника прав человека Армении, однако, учитывая, что экстрадиция властями Венгрии убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна в Азербайджан и помилование Рамиля Сафарова властями Азербайджана нарушили права конкретных граждан РА, считаем необходимым затронуть данный факт.
Экстрадиция убийцы, орудовавшего топором, осуществлена с нарушением принципов и духа Страсбургской конвенции о передаче осужденных лиц 1983 года. Согласно международному праву, государство обязано добросовестно выполнять положения договора (pacta sunt servanda), что в данном случае не исполнено. Даже если предположить, что Венгрия формально выполнила требования соответствующей конвенции, то в данном случае также нарушены соответствующие принципы международного права, поскольку Венгрия могла и/или была обязана предусмотреть незаконные последствия экстрадиции.
Отметим, что в данном случае проигнорированы все стандартные цели назначения наказания. Эти цели – восстановление социальной справедливости, исправление осужденного, предотвращение преступлений. Своими действиями Венгрия и Азербайджан полностью провалили все три цели назначения наказания.
Бессмысленно говорить о конкретных обстоятельствах нарушения Азербайджаном прав человека и международных принципов, поскольку они очевидны для всех. Более того, постоянные, системные, последовательные и массовые нарушения в Азербайджане прав человека общеизвестны.
Являясь полноценным членом ряда международных структур, призываю омбудсменов других стран и национальные институты защиты прав человека строго осудить экстрадицию властями Венгрии человека, совершившего убийство на этнической почве, а также его помилование и героизацию властями Азербайджана.
Молчание и неадекватная реакция передовых и демократических стран косвенно оправдывает и поощряет убийство на этнической почве».
Госдепартамент США выразил глубокую обеспокоенность в связи с данным шагом Азербайджана и заявил, что ожидает от него пояснений. «Мы также ожидаем дополнительную информацию из Венгрии относительно решения о передаче Сафарова Азербайджану. Мы осуждаем любые обостряющие напряженность в регионе действия», – сказано в заявлении Госдепа.
Как сказано в заявлении пресс-секретаря Совета национальной безопасности США Томми Виетора, президент США Барак Обама глубоко обеспокоен известием о том, что президент Азербайджана помиловал Рамиля Сафарова после его экстрадиции из Венгрии. «Это решение противоречит предпринимаемым усилиям по снижению напряженности в регионе и содействию примирению», – отмечается в заявлении.