Օրվա թեմա 16:32 04/09/2012
Ես ուզում եմ դիմել մեր հասարակությանն ու հատկապես երիտասարդներին և խնդրել, որպեսզի նրանք չայրեն Հունգարիայի դրոշը: Այսօր Գյումրիում լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Հունգարիայի դրոշը Հունգարիայի իշխող կուսակցության դրոշը չէ, Հունգարիայի դրոշը Հունգարիայի վարչապետի խորհրդանիշը չէ: Մենք հարյուրավոր տարիներ շատ լավ, բարի հարաբերություններ ենք ունեցել հունգարացիների հետ: Բազմաթիվ հայորդիներ իրենց կյանքը տվել են Հունգարիայի ազատության, անկախության համար, հասել են բարձր դիրքերի, մեծ նվաճումներ են ունեցել, և մեկ մարդու կամ մի կուսակցության, մի կառավարության տմարդի արարքը չպետք է հիմք դառնա, որպեսզի մենք թշնամանանք հուն-գարացիների հետ: Սա է իմ խնդրանքը մեր հանրությանը, մեր երիտասարդներին: Իհարկե, կարելի է բողոք արտահայտել, բայց այդ ընթացքում մենք չպետք է դավաճանենք ինքներս մեզ ու մեր արժեքները»,-հորդորել է երկրի ղեկավարը:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանից լրագրողները հետաքրքրվել են. «Ադրբեջանցի մարդասպանի ազատ արձակումը Հայաստանի կտրուկ արձագանքի առիթ դարձավ: Խնդրում եմ ասեք, թե ի՞նչ զարգացումներ կան այս թեմայով»:
Ի պատասխան երկրի ղեկավարը հայտարարել է, որ աշխատանքները շարունակվում են:
«Այդ աշխատանքները լինելու են հետևողական, հաշվենկատ, սթափ: Ցանկացած քայլ մենք կատարելու ենք տեղին` ինչպես մեր գործընկերների հետ հարաբերություններում, այնպես էլ միջազգային ատյաններում: Եվ մեր հասարակությունը պարբերաբար տեղեկացվելու է կատարված աշխատանքների մասին»,-նշել է Սերժ Սարգսյանը:

Общество 16:52 04/09/2012
Президент Армении Серж Саргсян обратился с просьбой к армянской общественности, в особенности к молодежи, не сжигать флаг Венгрии во время проведения акций протеста в связи с экстрадицией Будапештом в Азербайджан Рамиля Сафарова.
«Обращаюсь к нашей общественности, в особенности к молодежи, и прошу не сжигать флаг Венгрии, поскольку это не флаг правящей партии Венгрии, не символ премьер-министра этой страны. Сотни лет у нас были теплые и дружеские отношения с венграми, многие сыновья армянского народа пожертвовали жизнью ради свободы и независимости Венгрии. Бесчеловечный поступок одного человека или одной партии не должен становиться основой, чтобы мы враждовали с венгерским народом. Конечно, можно выражать свой протест, но мы не должны изменять самим себе и своим ценностям», – заявил президент Армении журналистам в ходе рабочей поездки в Ширакскую область.
Говоря о развитиях по так называемому «делу Сафарова», С. Саргсян отметил, что работа продолжается, она «будет последовательной, трезвой и предусмотрительной».
«Любой шаг будет осуществлен к месту, как по части отношений с партнерами, так и по части международных структур. А наша общественность будет регулярно информироваться о проделанной работе», – сказал С. Саргсян.