Ռ. Քոչարյան. Եթե պարզվի, որ Ադրբեջանը խաբել է Բուդապեշտին, ապա հունգարացիների արժանի պատասխանը կարող է լինել ԼՂՀ ճանաչումը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման և ներման վերաբերյալ:
«Ադրբեջանի իշխանությունների գործողությունները զարմանք չեն առաջացնում: Սա այդ երկրում վաղուց փայփայվող հայատյացության չկշռադատված դրսևորում է: Հիշենք Սումգայիթը, հայերի ջարդերը Բաքվում և «շահիդների պուրակը», որը հավերժացնում է ջարդարարների հիշատակը:
Սրանում համոզվածությունն է ժամանակին ձևավորել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում հայկական կողմի անփոփոխ դիրքորոշումը` որևէ ձևով Ադրբեջանի կազմում ԼՂՀ գոյության անհնարինությունը:
Ադրբեջանում այնպիսի ատելությամբ են լցված հայերի նկատմամբ, որ մոռացել են բարոյականության սահմանների մասին: Մարդասպանին ներում շնորհելու հրամանագիրը ղարաբաղցիների` Անկախություն ունենալու բոլոր հիմնավորումների լավագույն ապացույցն է:
Ի դեպ, եթե հունգարական կողմի արձագանքից պարզվի, որ Ադրբեջանն իրոք խաբել է պաշտոնական Բուդապեշտին և հանցավոր համաձայնություն չի եղել, ապա հունգարացիների ամենաարժանի պատասխանը կարող է լինել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչումը»,-ասված է Ռ. Քոչարյանի գրասենյակի տարածած հայտարարության մեջ:

Комментарии 14:20 04/09/2012
Экс-президент Армении Роберт Кочарян выступил сегодня с заявлением по поводу экстрадиции в Азербайджан и помилования Рамиля Сафарова.
В заявлении второго президента РА говорится:
«Действия властей Азербайджана не вызывают удивления. Это необдуманное проявление уже давно культивируемого в этой стране армяноненавистничества. Вспомним Сумгаит, армянские погромы в Баку и «аллею шахидов», увековечившую память погромщиков.
Убежденность в этом в свое время сформировало неизменную позицию армянской стороны в переговорном процессе по карабахскому урегулированию, а именно – невозможность существования НКР в какой бы то ни было форме в составе Азербайджана.
В Азербайджане настолько преисполнены ненавистью к армянам, что забыли о границах морали. Указ о помиловании убийцы – наилучшее подтверждение всех аргументов карабахцев в пользу независимости.
Кстати, если реакция венгерской стороны покажет, что Азербайджан действительно ввел в заблуждение официальный Будапешт и преступного сговора не было, то самым достойным ответом венгров стало бы признание Нагорно-Карабахской Республики».