Հասարակություն 11:35 06/09/2012
«Ազգին լավ հասկանալու համար նախ պետք է նայել, թե ում է հերոսացրել: Տվյալ պարագայում Ադրբեջանը հերոսացրել է մարդասպանի: Եթե այդ ազգը արժեքային նորմալ կողմնորոշում ունենար, պետք է առաջին զգացումը, որ ունենար` լիներ ամոթինը: Իսկ մենք գործ ունենք հակառակի հետ` հերոսացնում են: Սա լուրջ մտածելու տեղիք է տալիս»,- ասուլիսում նման կարծիք հայտնեց հոգեբան Կարինե Նալչաջյանը` փորձելով վերլուծել, թե ադրբեջանցի մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի հանձնումը Ադրբեջանին և այդ երկրի ղեկավարի կողմից նրան ներում շնորհելը ինչպիսի հոգեբանական ազդեցություն է ունեցել ինչպես ադրբեջանական, այնպես էլ հայ հասարակության վրա:
Նրա խոսքով, Ադրբեջանում միտում կա հայերի նկատմամբ կենդանական ատելություն ունեցող մարդկանց հերոսացնել, ինչը բնորոշում է այդ ազգի հոգեկերտվածքը, որը չի փոխվել դարեր շարունակ: «Ազգային բնավորությունը, դիմագիծն արագ չի փոխվում»,- ընդգծեց հոգեբանը:
Ինչ վերաբերում է հայերին, նա նշեց, որ ցավի զգացումը մարդկանց համախմբում է, հանրույթի մեջ ավելի շեշտված է դառնում «մենքի» զգացումը:
«Ադրբեջանի կատարած քայլը մեր հանրույթի վրա միայն դրական ազդեցություն կարող է ունենալ, ադրբեջանականի` բացասական, որովհետև նրանց մոտ մեծացել է բարոյական տհասությունը»,- ասաց հոգեբան Կ. Նալչաջյանը:

Общество 12:00 06/09/2012
«Для того, чтобы хорошо понять нацию, нужно прежде всего узнать, кого она героизировала. В данном случае Азербайджан героизировал убийцу. Если эта нация имела бы нормальную ценностную ориентацию, то первое, что они должны были ощутить – это стыд. Между тем, мы имеем дело с обратным процессом: они героизируют преступника. Это серьезный повод для беспокойства», – об этом на пресс-конференции заявила психолог Карине Налчаджян, комментируя экстрадицию азербайджанского убийцы Рамиля Сафарова в Азербайджан, присвоение ему звание майора президентом этой страны и то, какое психологическое воздействие оказало это на азербайджанское и армянское общество.
По ее словам, в Азербайджане есть тенденция героизировать людей, испытывающих животную ненависть к армянам, что характеризует менталитет нации, который не может измениться на протяжении столетий.
«Национальный характер, характерная особенность не быстро меняются», –подчеркнула психолог.
Что касается армян, то Карине Налчаджян сказала, что людей сплачивает общая боль и среди общества еще более выраженным становится чувство общности.
«Совершенный Азербайджаном поступок может оказать на наше общество лишь положительное воздействие, а на азербайджанское – отрицательное, так как в азербайджанском обществе повысился уровень нравственной незрелости», – добавила она.