Համացանց 11:05 06/09/2012
ԵՊՀ ժամանած ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարին համալսարանի կենտրոնական մասնաշենքի դեմ բողոքի ակցիայի մասնակից ուսանողներն ու երիտասարդները դիմավորեցին «ա-մոթ», «ար-դա-րութ-յուն» բացականչություններով: Ի պատասխան բացականչություններին Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը, իջնելով մեքենայից, ձեռքով ողջունեց ակցիայի մասնակիցներին, ապա մտավ ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենք, որի գիտխորհրդի դահլիճում նախատեսված է ուսանողների հետ հանդիպում:
Բողոքի ակցիայի մասնակցում են նաև ՀՅԴ, ՀՀԿ երիտթևերի անդամները: Ակցիայի մասնակիցներն ասում են, որ իրենք ցանկանում են անձամբ ներկայացնել Ռասմուսենին հայ երիտասարդության պահանջները` դատապարտել Ադրբեջանի քայլը, Հունգարիայի գործողությունները, տալ հստակ գնահատական տեղի ունեցածին:
Երիտասարդները բողոքի են եկել անգլիալեզու ցուցապաստառներով` «Ամոթ», «Հունգարիան արժե 2 մլն եվրո, իսկ որքան արժե ՆԱՏՕ-ն», «Ադրբեջանում հայի համար տեղ չկա» և այլ գրություններով:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը Հայաստանում է տարածաշրջանային այցի շրջանակում: Այսօր նախատեսված են նրա հանդիպումները երկրի ղեկավարի, ԱԳ և պաշտպանության նախարարների հետ: Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպումից հետո նախատեսված է համատեղ ասուլիս:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 31-ին Հունգարիայի իշխանությունները Ադրբեջանին հանձնեցին Ռամիլ Սաֆարովին, ով 8 տարի առաջ ձմռանը կացնահարել էր հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին: Նրանք երկուսն էլ Բուդապեշտում էին` մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի «Համագործակացություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջջանակում անցկացվող անգլերենի դասընթացներին: Սաֆարովի` Բաքու հասնելուն պես այդ երկրի ղեկավար նրան ներում շնորհեց, մայորի կոչում տվեց, բնակարան նվիրեց, մարդասպանին հարևան երկրում դիմավորեցին որպես հերոսի…

Общество 11:25 06/09/2012
Посетившего Ереванский государственный университет генерального секретаря НАТО студенты-участники акции протеста у центрального здания вуза встретили с восклицаниями «Позор!», «Справедливость!». В ответ на это Андерс Фон Расмуссен, выходя из автомобиля, поприветствовал участников, после чего вошел в здание вуза, где в зале научного совета намечена его встреча со студентами.
В акции протеста принимали члены молодежного крыла АРФД и РПА. По словам участников, они хотят лично представить Расмуссену требования армянской молодежи осудить поступок Азербайджана, действия властей Венгрии и дать четкую оценку произошедшему.
Участники акции протеста держали в руках плакаты с надписями на английском языке «Позор!», «Венгрия стоит 2 млн евро, сколько же стоит НАТО?», «В Азербайджане нет места для армян» и др.
Отметим, что генсек НАТО находится в Армении с региональным визитом. Сегодня намечены его встречи с президентом Армении, министром обороны и министром иностранных дел. После встречи с главой государства состоится совместная пресс-конференция.
Госдепартамент США выразил глубокую обеспокоенность в связи с данным шагом Азербайджана и заявил, что ожидает от него пояснений. «Мы также ожидаем дополнительную информацию из Венгрии относительно решения о передаче Сафарова Азербайджану. Мы осуждаем любые обостряющие напряженность в регионе действия», – сказано в заявлении Госдепа.
Как сказано в заявлении пресс-секретаря Совета национальной безопасности США Томми Виетора, президент США Барак Обама глубоко обеспокоен известием о том, что президент Азербайджана помиловал Рамиля Сафарова после его экстрадиции из Венгрии. «Это решение противоречит предпринимаемым усилиям по снижению напряженности в регионе и содействию примирению», – отмечается в заявлении.