Օրվա մամուլ 10:21 07/09/2012
Քանի՞ տոկոսն է մեր հասարակության մեջ համոզված, որ Ղարաբաղի հարցը պետք է լուծել փոխզիջումների միջոցով
«Առավոտի» խմբագրականում Արամ Աբրահամյանը, անդրադառնալով ադրբեջանցի պրոֆեսոր Ռահման Բադալովի հոդվածին, որ հրապարակվել է համացանցում, նշում է, որ հարևան երկրում նույնպես կան սթափ մտածող մարդիկ, որոնք իսկապես մտահոգված են իրենց պետության և ազգի ճակատագրով: «Ակնհայտ է, որ նման մարդիկ փոքրամասնություն են կազմում, իսկ ճնշող մեծամասնության գիտակցությունը մթագնած է ազգային հողի վրա ատելությամբ: Սակայն ես հեռու եմ այն մտքից, որ մեր ազգը յուրահատուկ է և կտրուկ տարբերվում է այլ ազգերից: Ճիշտ է, հիվանդագին այլատյացության ախտով մենք այժմ չենք տառապում, բայց դա չի նշանակում, որ բոլոր հարցերում մեր մեծամասնությունն առաջնորդվում է բանական չափանիշներով: Ասացեք խնդրեմ, քանի՞ տոկոսն է մեր հասարակության մեջ համոզված, որ Ղարաբաղի հարցը պետք է լուծել փոխզիջումների միջոցով:
Կամ` մի կողմ թողնելով միջազգային հարաբերությունները` եկեք մտավոր փորձ կատարենք և ենթադրենք, թե ինչպիսին կլինի «մեծամասնության» արձագանքը, եթե նրա ներկայացուցիչների հետ «ոչ պաշտոնական հանդիպման» ժամանակ դուք ասեք, որ ազատ շուկայական տնտեսությունն ավելի արդար է և արդյունավետ, թան «սովետի» ընդհատակյա շուկայական հարաբերությունները, որ անկախ պետություն ունենալն ավելի լավ է, քան որևէ այլ պետության կազմում լինելը, որ վերջին 2-3 տարում խոսքի, մամուլի ազատության հարցում Հայաստանում որոշակի առաջընթաց է արձանագրվել, որ սուպերմարկետում առևտուր անելն ավելի հարմար է, քան «բուդկայում»: Եթե չես ուզում մեծամասնության հետ կոնֆլիկտ ունենալ, ապա այդ ամենը դու չպիտի ասես կամ գրես, պիտի համբերատար լսես, երբ մարդիկ, երբեմն ամենևին ոչ աղքատ, բողոքում են կյանքից և հայհոյանքներ ու անեծքներ հղում իշխանավորներին:
...Միջնադարում մարդկանց ճնշող մեծամասնությունը վստահ էր, որ մոլորակը տափակ է` բլիթի նման, և եթե որևէ մեկն ասում էր, որ այն կլոր է, լավագույն դեպքում ծիծաղում էին, վատագույն դեպքում եկեղեցական «պոլիտբյուրոյի» որոշմամբ այրում էին կրակի վրա»:

«Аравот»: В Азербайджане также есть здравомыслящие люди
Редактор газеты «Аравот» Арам Абрамян, обратившись к опубликованной в Интернет сети статье азербайджанского профессора Рахмана Бадалова, отмечает, что в соседней стране также есть здравомыслящие люди, которые в действительности обеспокоены судьбой своей страны и народа.
«Очевидно, что подобные люди составляют меньшинство, а разум подавляющего большинства затуманен ненавистью на национальной почве. Однако я далек от мысли, что наша нация особенная и резко отличается от других народов. Мы, конечно, не страдаем пороком болезненной ксенофобии, однако это не значит, что во всех вопросах наше большинство руководствуется логическими критериями. Скажем, какой процент в нашем обществе уверен в том, что вопрос Карабаха нужно решить путем компромиссов. Или, оставив в сторону международные отношения, давайте мысленно попытаемся предположить, каким будет реакция «большинства», если во время «неформальной встречи» с ее представителями вы заявите, что свободная рыночная экономика более справедлива и эффективна, чем «подпольные», «теневые» рыночные отношения, что независимое государство лучше, чем быть в составе какого-либо другого государства, что в Армении за последние 2-3 года в сфере свободы слова и СМИ зафиксирован определенный прогресс, что покупать в супермаркетах удобнее, чем «отовариваться в будках». Если не хочешь вступать в конфликт с большинством, то обо всем этом не нужно говорить или писать, нужно терпеливо выслушивать, когда люди, иногда вовсе не бедные, жалуются на жизнь, ругают и проклинают власти.
...В средневековье подавляющее большинство людей были уверены, что наша планета плоская как блин и если кто-то говорил, что она круглая, в лучшем случае, смеялись, а в худшем – решением церковного «политбюро» сжигали на костре».