«Вести Недели». Հունգարիան միջազգային սկանդալ հրահրեց
Պարզվում է` Եվրոպական միությունում կարելի է վերցնել կացինը, գիշերը ներթափանցել ՆԱՏՕ-ի ռազմական կացարան, քնած մարդու գլխին հասցնել 16 հարված և գլխատել: Ձեզ կձերբակալեն, կդատեն, սակայն ազատ կարձակեն: Շաբաթվա ամփոփ լրատվության ժամանակ հաղորդել է «Вести Недели»-ն:
««Մարդասպանն ու «հաղթանակածը», ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը վերադառնում է է հայրենիք: Նախագահ Ալիևը բարձրացնում է նրա զինվորական աստիճանը և հանձնում նոր բնակարանի բանալիներ»,- հեշեցնում է «Вести Недели»-ն` ցուցադրելով Բաքվում պատահական անդրբեջանցի անցորդներից մեկի հետ զրույցը, որում վերջինս մասնավորապես ասում է. «Կարծում եմ Ադրբեջանի յուրաքանչյուր հայրենասեր քաղաքացի պետք է նմանվի Ռամիլ Սաֆարովին»:
«Հունգարիայում կայացված դատավճռով Սաֆարովը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման` 30 տարի անց ներում ստանալու իրավունքով: Սակայն դա միայն մի «թիվ» է: Մյուսը` երեք միլլիարդ դոլար, որ Ադրբեջանը, հավանաբար, ցանկանում է ներդնել հունգարական պարտատոմսերում: Այդ թվից Բուդապեշտը ցնցվեց: Հունգարական պարտքերը սարսափելի են հունական պարտքերից: Եվ եթե Եվրամիությունը Հունաստանին պաշտոնապես խորհուրդ է տալիս ներդնել վեցօրյա աշխատանքային շաբաթ` «սև շաբաթ», ապա կարելի է պատկերացնել Հունգարիայի համար ադրբեջանական նավթային միլիարդների մեծագույն ուժը: Փող, սակայն, առայժմ չկա, բայց կան մեղադրանքներ, որ Հունգարիան, նրա հետ միասին նաև եվրոպական դատարանները, եվրոպական խիղճը արյան հետքերով գնում են երեք միլիարդի հետևից:
Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ն կոշտ են արձագանքում, Եվրամիությունը` շատ թույլ: Հայաստանը խզում է հարաբերությունները Հունգարիայի հետ, իսկ հունգարական հյուպատոսարանը խեղդվում լոլիկների մեջ: Հայաստանի նախագահը խոսում է պատերազմից. «Մենք չենք ցանկանում պատերազմ, սակայն եթե ստիպված լինենք, կպայքարենք և կհաղթենք»: Ադրբեջանում այս ամենը որակում են «հիսթերիա»: Բոլոր դեպքերում Ռուսաստանի համար այս պատմությունը ծայրահեղ տհաճ է: Երեք պատճառներով. Առաջին` լարվածությունը ԱՊՀ-ում, երկրորդ` պատերազմի և զոհերի սպառնալիք հարավային սահմաններում, երրորդ` ՆԱՏՕ-ն, սովորաբար, կցանկանա ներխուժել այնտեղ խաղաղապահների զորամիավորմամբ: Այստեղ է Իրանի հյուսիսային սահմանը, և դա արդեն աշխարհաքաղաքականություն է»,-հաղոդրում է «Вести Недели»-ն:

Аналитика 15:00 10/09/2012
«Вести Недели», анализируя последние развития по «делу Сафарова», пишет: «Оказывается, в Евросоюзе можно взять топор, войти ночью в военное общежитие НАТО, нанести спящему 16 ударов ножом и отрубить ему голову. Вас арестуют, осудят, но отпустят».
В материале одно из авторитетнейших российских СМИ отмечается:
«Убийца и триумфатор, азербайджанский офицер Рамиль Сафаров возвращается на родину. Президент Алиев повышает его в звании и дает ключи от новой квартиры. Сам Сафаров описывает мотив своего преступления на курсах НАТО в Будапеште так.
"Меня армия отправила на курсы, с нами оказались и двое армян. Вначале здоровались, говорили "хай", я не отвечал им. Как-то они шли рядом, бормотали по-армянски и улыбнулись мне в лицо. В тот момент я решил их убить – отрубить головы", - рассказал офицер азербайджанской армии Рамиль Сафаров.
По суду в Венгрии Сафаров получил пожизненный срок с правом прошения о помиловании через 30 лет. Но это одна цифра. Другая – три миллиарда долларов, которые Азербайджан вроде планирует вложить в венгерские облигации. На этой цифре Будапешт дрогнул. Венгерские долги – хуже греческих. И уж если Греции Евросоюз официально рекомендует ввести шестидневную рабочую неделю – "черную субботу", то можно представить великую силу азербайджанских нефтяных миллиардов для Венгрии.
Денег, впрочем, пока нет, зато есть обвинения, что Венгрия, а с ней и европейские суды, европейская совесть идут по таксе за три миллиарда. Россия и США реагируют резко, Евросоюз – вяло. Армения рвет отношения с Венгрией, а венгерское консульство тонет в помидорах. Президент Саргсян говорит о войне.
"Мы не хотим войны, но если нам придется, мы будем бороться и победим", – заявил президент Армении Серж Саргсян.
В Азербайджане все это называют "истерией". В любом случае, для России, история крайне неприятная. По трем причинам. Первое: напряженность внутри СНГ. Второе: угроза войны у южных рубежей и жертвы. Третье: НАТО, как обычно, захочет туда влезть с контингентом миротворцев. Но здесь – северная граница Ирана, и это уже геополитика. Такую кашу заварили Венгрия, а с ней и Евросоюз. Быстро не расхлебаешь».