Հասարակություն 15:05 11/09/2012
Հայ սպային դաժանորեն սպանած և Բուդապեշտից Բաքու արտահանձնված Ռամիլ Սաֆարովի իրական էմոցիաները չեն համապատասխանում Ադրբեջանի հերոսի կոչման արժանացած մարդուն: Ինչպես այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտնեց Ստի բացահայտման միջազգային ակադեմիայի հայաստանյան ներկայացուցիչ Սպարտակ Պետրոսյանը,  Բաքու ժամանելուց հետո կատարվել է Սաֆարովի լուսանկարների և տեսանյութերի մանրակրկիթ ուսումնասիրություն և բացահայտվել է, որ ադրբեջանցի սպան ոչ թե հաղթական հրճվանքի մեջ է, այլ ընկճված է և վախեցած: Բանախոսը տեղեկացրեց, որ հոգեբանական վերլուծության համար ուսումնասիրել են նաև հաղթած սպորտսմենների լուսանկարները և տեսանյութերը:
«Տեսանյութերում պարզ երևում է, որ նրա բերանի անկյունները ձգված են դեպի ներքև, ինչը բնորոշ է խորը անհանգստության մեջ գտնվող մարդուն: Նրա միմիկան ոչնչով չի նմանվում հերոսին, մանավանդ եթե հաշվի առնենք, որ նա գտնվել է անազատության մեջ և ազատ է արձակվել: Որոշակի թեթևություն կարելի է տեսնել իր զավակի հետ գրկախառնվելու ժամանակ: Համեմատության համար նշեմ, որ դեռ դատավարության ժամանակ արված նկարներում երևում է վստահություն և հպարտություն», - իր կողմից արված փորձագիտական դիտարկումները ներկայացնելով, ասաց Սպարտակ Պետրոսյանը:
Ըստ բանախոսի, պարզ է, որ Սաֆարովը շատ վախեցած է և մտահոգ: «Նա նման է մահվան գնացող մարդու: Փաստացի` Սաֆարովի այսօրվա կարգավիճակը նրա էմոցիոնալ պատկերին չի համապատասխանում», - ասաց փորձագետը, անհիմն համարելով այն պնդումները, թե Սաֆարովը բարդ հոգեբանական խառնվածք ունի: «Դատավարության ժամանակ արված տեսանյութերն այլ բան են ասում», - հավելեց նա
Սպարտակ Պետրոսյանի կարծիքով` ադրբեջանցի սպան գիտակցում է, որ իր կյանքին վտանգ է սպառնում: «Կարելի է նաև դատել, որ Սաֆարովը ոչ այնքան անհանգստացած է հայերի վրեժից կամ արտաքին որևէ վտանգից, որքան հենց ներքին», - ասաց մասնագետը:
Պատասխանելով panorama.am-ի հարցին, թե որքանով է հավանական, որ Սաֆարովը գիտի իրեն սպանելու մտադրության մասին, փորձագետն ասաց. «Ոչինչ չի բացառվում, նա կամ իմանում է, որ կսպանվի, կամ գիտակցում է դրա հնարավորությունը: Կրկնում եմ, սա մեծ վախ և մտահոգություն ունեցող մարդու էմոցիաներ են, ոչ թե հաղթողի հրճվանք կամ ուրախություն: Եվ այս վախը մեծապես կապված է հենց նրա շրջապատի հետ», - ասաց բանախոսը:
Սպարտակ Պետրոսյանը նաև հավելեց, հետագա օրերին տեսանյութերում ադրբեջանցի մարդասպանը հանդես է գալիս արդեն հանգիստ և ուրախ: «Պարզապես նա աշխատում է իր վրա: Բաքու գալուց հետո նա մեծ սթրես ապրեց, և հենց այդ սթրեսը բացահայտեց նրա էմոցիաների իրական պատկերը», - նշեց Ստի բացահայտման միջազգային ակադեմիայի հայաստանյան ներկայացուցիչը:

Общество 18:06 11/09/2012
Реальные эмоции помилованного в Баку убийцы Рамиля Сафарова не соответствуют тем, какие должны быть у того, кто удостоился звания героя Азербайджана. Как сообщил сегодня на пресс-конференции член армянского представительства Международной Академии исследования лжи Спартак Петросян, об этом свидетельствует подробный и детальный анализ фото- и видеоматериалов с Сафаровым, сделанных по его прибытии в Азербайджан.
По словам специалиста, в результате проведенного исследования выяснилось, что азербайджанский военнослужащий отнюдь не пребывает в состоянии победного восторга, а напротив, подавлен и напуган. Для сравнения, пояснил эксперт, изучались фотографии и видеоролики одержавших победу спортсменов.
«В видеоматериале ясно видно, что уголки его рта стянуты вниз, что присуще состоянию глубокой обеспокоенности. Его мимика ничем не напоминает мимику героя, тем более если учесть, что он находился в заключении и теперь оказался на свободе. Некоторое облегчение можно увидеть, когда он обнимается с отцом. Для сравнения отмечу, что на снимках с судебного процесса в Сафарове чувствуется уверенность и гордость», – отметил С. Петросян.
Специалист еще раз подчеркнул, что обеспокоенность и страх у Сафарова налицо. «Он похож на человека, идущего навстречу смерти. Фактически эмоциональный портрет Сафарова не соответствует его сегодняшнему статусу», – сказал С. Петросян и счел безосновательными утверждения о сложном психологическом поведении Сафарова.
«Видеоматериалы с судебного процесса говорят о другом», – отметил эксперт.
По мнению Спартака Петросяна, азербайджанский офицер осознавал, что его жизни угрожает опасность. «Можно также предположить, что Сафаров был не столько обеспокоен местью армян или какой-либо угрозой извне, сколько именно внутренней опасностью», – сказал специалист.
Отвечая на вопрос корреспондента Рanorama.am о том, насколько вероятно, что Сафаров знает о намерении убить его, эксперт заявил: «Ничто не исключено, он или знает, что будет убит, или осознает эту возможность. Повторяю, это эмоции человека, испытывающего большой страх и обеспокоенность, а не ликование или радость победителя. И этот страх в большей мере связан именно с его окружением».
Он также сообщил, что азербайджанский убийца в последующие дни выступает в видеоматериалах уже спокойно и непринужденно. «После приезда в Баку он пережил большой стресс, и именно этот стресс выявил истинные причины его эмоций», – отметил представитель Международной Академии исследования лжи.