Ա. Դավթյան. «Ինչո՞ւ են մարդիկ կարծում, որ արդարության վերականգնմանը կարելի է հասնել բացառապես հայտարարությունների միջոցով»
ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը հայտարարել է, թե տարօրինակ է համարում այն փաստը, որ Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցությունը, որում դիտորդի կարգավիճակ ունեն հայաստանյան երեք կուսակցությունները՝ ՀՀԿ-ն, ՕԵԿ-ն ու «Ժառանգությունը» հանդես չեն եկել որևէ պաշտոնական գնահատականով, իսկ հայաստանյան կուսակցությունները դրա հետ կապված ԵԺԿ-ից պարզաբանում չեն պահանջել:
Մեկնաբանելով վերոնշյալ հայտարարությունը` ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արտակ Դավթյանը նշեց. «Ինչո՞ւ են մարդիկ կարծում, որ արդարության վերականգնմանը կարելի է հասնել բացառապես հայտարարությունների միջոցով: Բնական է, որ միջազգային կառույցները նման ակտիվությամբ դատապարտեցին Սաֆարովի արտահանձման ու նրան ներում շնորհելու հետ կապված փաստը, սակայն այս խնդիրը միայն հայտարարություններով չի սահմանափակվում»:
Հիշեցնելով ԵԺԿ-ի ղեկավարի ու ՀՀ նախագահի՝ այդ առթիվ ունեցած հեռախոսազրույցը, պատգամավորը նշեց, որ միջազգային տարբեր կառույցներում ևս ՀՀԿ-ն տարբեր խնդիրների շուրջ համագործակցում է ԵԺԿ-ի հետ, իսկ այդ աշխատանքը միշտ չէ, որ հրապարակային դաշտում երևում է:
Միաժամանակ Ա. Դավթյանը նշեց, որ զարմանում է, թե ինչո՞ւ են հենց ԵԺԿ-ից նման սպասումներ ակնկալում, որը կուսակցության կարգավիճակ ունի ու պարտադիր չէ, ողջ եվրոպայում տեղի ունեցող նմանատիպ միջադեպերի վերաբերյալ հայտարարություններ կամ գնահատականներ տարածի:
«Սաֆարովի դեպքը ծանր հարված էր եվրոպական արժեքներին, այն արժեքներին, որոնք տարիներ ի վեր քարոզվում են: Արդարության վերականգման հարց կա և չպետք է մենք ամեն ինչ թողեն ու սկսենք մտածել, թե ինչու այս կամ այն կուսակցության ղեկավարը միայն զանգեց ու հայտարարություն չտարածեց կամ ինչո՞ւ բարեկամ հանդիսացող այս երկիրը արձագանքեց, բայց մյուսն ուղղակի իր աջակցությունը հայտնեց: Այստեղ առաջնայինն ու երկրորդայինից միմյանցից տարբերելու խնդիր կա»,- ասաց Ա. Դավթյանը:
«Այդ հարցը քննարկվելու է «Ժառանգություն»-ում և ես խորհուրդ կտայի Նաիրա Զոհրաբյանին չշտապել, հատկապես երբ խոսքը վերաբերում է այլ կուսակցությունների քաղաքական օրակարգին»,-Panorama.am-ին ասաց «Ժառանգություն» կուսակցության մամլո խոսնակ Հովսեփ Խուրշուդյանը` մեկնաբանելով ԱԺ Եվրաինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանի հայտարարությունը:
Հ.Խուրշուդյանը դժվարացավ ժամկետ նշել, թե երբ կուսակցությունը, որ ԵԺԿ-ում դիտորդի կարգավիճակ ունի, կքննարկի այդ հարցը: Իսկ ահա այն հարցին, թե արդյո՞ք կուսակցությունը չի ուշացնում հարցի քննարկումը, նշեց.
«Ամեն դեպքում թույլ տվեք կուսակցությունն ինքը որոշի իր օրակարգը ու քայլերի ժամկետները»:
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե «Ժառանգությունը» հնարավոր համարում է հարցը քննարկել մյուս երկու կուսակցությունների հետ, որոնք ևս դիտորդի կարգավիճակ ունեն, կուսակցության մամլո խոսնակը միայն ասաց, որ քանի դեռ այդ հարցը կուսակցության ներսում չի քննարկվել , դրա հավանականության մասին խոսել էլ չի կարող:
«ԱԺ ամբիոնից արդեն հնչեցրել եմ «Օրինաց երկիր» կուսակցության հայտարարությունն այն մասին, որ մենք պետք է բոլոր միջազգային հարթակներում` ԵԽԽՎ, ԵԱՀԿ, ՆԱՏՕ և այլն, բարձրաձայնենք կատարվածի մասին: Խոսքը նաև ԵԺԿ-ին է վերաբերում և մենք վստահ ենք, որ դա հիմնաքար է, որպեսզի կարողանանք Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը առաջ տանենք»,-Panorama.am-ի նույն հարցին ի պատասխան իր` երեքշաբթի օրվա ելույթը հիշեցրեց ու ասաց ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը:

Политика 18:55 13/09/2012
Артак Давтян: Случай с Сафаровым был серьезным ударом по пропагандируемым на протяжении долгих лет европейским ценностям
Секретарь фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян заявила, что считает странным тот факт, что Европейская народная партия (ЕНП), в составе которой представлены в качестве наблюдателей три партии Армении – Республиканская партия Армении(РПА), партия «Оринац еркир» и партия «Наследие» – не выступили с какой-либо официальной оценкой, а отмеченные партии не потребовали у ЕНП пояснений.
Комментируя это заявление, депутат фракции РПА Артак Давтян отметил: «Почему людям кажется, что восстановление справедливости можно добиться лишь через заявления? Естественно, что международные структуры активным образом осудили факт экстрадиции и помилования Сафарова, однако проблема не ограничивается лишь заявлениями».
Напомнив телефонный разговор между руководителем ЕНП и президентом Армении, депутат отметил, что РПА сотрудничает с ЕНП и в разных международных структурах, однако эта работа не всегда публично видна.
Вместе с тем, Артак Давтян подчеркнул, что удивлен тем, что такие ожидания связываются именно с ЕНП, имеющей статус партии. По его словам, не обязательно, чтобы эта партия распространяла свое заявление или оценку относительно подобных инцидентов, происходящих во всей Европе».
«Случай с Сафаровым был серьезным ударом по европейским ценностям, тем ценностям, которые пропагандируются на протяжении долгих лет. Проблемы восстановления справедливости нет, и мы не должны лишь думать над тем, почему глава той или иной партии лишь позвонил и не распространил заявления, почему одна страна откликнулась, а другая просто выразила поддержку. В данном случае вопрос в разнице между главным и второстепенным», – заметил депутат.
«Этот вопрос будет обсуждаться членами партии „Наследие”, и мне бы хотелось посоветовать Наире Зограбян не спешить, особенно если дело касается политической повестки других партий», – об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил пресс-секретарь партии «Наследие» Овсеп Хуршудян, комментируя заявление председателя постоянной комиссии НС Армении по вопросам евроинтеграции Наиры Зограбян.
Вместе с тем, он затруднился назвать срок обсуждения этого вопроса членами их партии. Что же касается вопроса о том, не затягивает ли партия с обсуждением вопроса, то пресс-секретарь подчеркнул: «В любом случае позвольте нам самим решать свою повестку и определять сроки действий, которые мы должны предпринять».
Отвечая на вопрос о том, считает ли партия «Наследие» возможным обсуждение вопроса с двумя другими партиями, которые также представлены в качестве наблюдателей в ЕНП, О. Хуршудян заявил, что до тех пор, пока вопрос не будет обсужден внутри партии, он не может говорить вероятности такого обсуждения.
«Я уже озвучила с трибуны Национального Собрания заявление партии „Оринац еркир” о том, что мы должны на всех международных аренах – ПАСЕ, ОБСЕ, НАТО и др.– поднять вопрос произошедших событий. Это касается и ЕНП, и мы уверены в том, что это краеугольный камень на пути к продвижению вопроса об урегулировании карабахской проблемы», – заявила в ответ на тот же вопрос Panorama.am руководитель фракции «Оринац еркир» Эгине Бишарян.