Քաղաքական 13:05 18/09/2012
«Արաբական գարունը նոր փուլ է մտնում: Մենք տեսնում ենք, որ Մերձավոր Արևելքում գտնվող մի շարք երկրների կառավարութունները շատ թույլ են: Անկայունությունը Հայաստանի ընդլայնված տարածաշրջանում ավելի է մեծանում»,- այսօր անդրադառնալով տարածաշրջանային գործընթացներին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
Բանախոսի համոզմամբ` Մերձավոր Արևելքում, Իրանում և Թուրքիայում, ինչպես նաև Ռուսաստանում և Հարավային Կովկասում իրավիճակը դառնում է չափազանց անկայուն:
«Այս համատեքստում Հայաստանը տարածաշրջանում միակ պետությունն է, որը կայուն է: Այսինքն` Հայաստանը կայուն է ոչ միայն Ադրբեջանաից, այլև տարածաշրջանի մյուս պետություններից: Այս ռազմավարական կարևորությունը պահպանելու համար պետք է ունենալ ավելի խորը ժողովրդավարություն և ավելի մեծ տնտեսական բարեփոխումներ»,- նշեց քաղաքագետը:
Այնուհետև նա անդրադարձավ Հայաստանում ընթացող ՀԱՊԿ զորավարժություններին և ասաց. «Այս զորավարժությունները շատ ավելի կարևոր են Ռուսաստանի համար, քան Հայաստանի: Իսկ Հայաստանի համար դրանք կարևոր են երկու պատճառով: Առաջին հերթին դրանք կարևոր են այն առումով, որ սա այն ուղիներից մեկն է, որով կարող ենք ուղերձ հղել Ադրբեջանին և հիշեցնել այն մասին, որ տարածաշրջանում Հայաստանն ամենաուժեղ ռազմական պետությունն է»:
Ըստ բանախոսի` երկրորդ պատճառն էլ այն է, որ սա ցույց է տալի, որ Հայաստանը Ռուսաստանի համար կարևոր է և որ Հայաստանը Ռուսաստանի միակ վստահելի դաշնակիցն է:

Комментарии 15:23 18/09/2012
«Арабская весна вступает в новый этап. Мы видим, насколько слабы правительства ряда ближневосточных стран. Нестабильность в расширенном регионе Армении еще более увеличивается», - об этом заявил на встрече с журналистами политолог Ричард Киракосян, комментируя региональные процессы.
По убеждению политолога, ситуация на Ближнем Востоке, Иране, Турции, а также в России и Южном Кавказе становится крайне нестабильной.
«В этом контексте Армения является единственной стабильной страной в регионе. То есть Армения более стабильна, чем не только Азербайджан, но и другие государства региона. Для сохранения этой важной стратегической особенности нужно иметь более глубокую демократию и осуществлять еще большие экономические реформы.
Комментируя проходящие в Армении военные учения ОДКБ, политолог отметил: «Эти учения были намного более важны для России, чем для Армении. А для Армении они важны по двум причинам: во-первых, они важны в том плане, что это один из путей направить Азербайджану „месидж” и напомнить, что Армения – самое сильное милитаризированное государство в регионе. Второй причиной является то, что учения подчеркивают важное значение Армении для России, а также показывают, что Армения является единственным надежным союзником России».