Քաղաքական 13:05 18/09/2012
«Արաբական գարունը նոր փուլ է մտնում: Մենք տեսնում ենք, որ Մերձավոր Արևելքում գտնվող մի շարք երկրների կառավարութունները շատ թույլ են: Անկայունությունը Հայաստանի ընդլայնված տարածաշրջանում ավելի է մեծանում»,- այսօր անդրադառնալով տարածաշրջանային գործընթացներին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
Բանախոսի համոզմամբ` Մերձավոր Արևելքում, Իրանում և Թուրքիայում, ինչպես նաև Ռուսաստանում և Հարավային Կովկասում իրավիճակը դառնում է չափազանց անկայուն:
«Այս համատեքստում Հայաստանը տարածաշրջանում միակ պետությունն է, որը կայուն է: Այսինքն` Հայաստանը կայուն է ոչ միայն Ադրբեջանաից, այլև տարածաշրջանի մյուս պետություններից: Այս ռազմավարական կարևորությունը պահպանելու համար պետք է ունենալ ավելի խորը ժողովրդավարություն և ավելի մեծ տնտեսական բարեփոխումներ»,- նշեց քաղաքագետը:
Այնուհետև նա անդրադարձավ Հայաստանում ընթացող ՀԱՊԿ զորավարժություններին և ասաց. «Այս զորավարժությունները շատ ավելի կարևոր են Ռուսաստանի համար, քան Հայաստանի: Իսկ Հայաստանի համար դրանք կարևոր են երկու պատճառով: Առաջին հերթին դրանք կարևոր են այն առումով, որ սա այն ուղիներից մեկն է, որով կարող ենք ուղերձ հղել Ադրբեջանին և հիշեցնել այն մասին, որ տարածաշրջանում Հայաստանն ամենաուժեղ ռազմական պետությունն է»:
Ըստ բանախոսի` երկրորդ պատճառն էլ այն է, որ սա ցույց է տալի, որ Հայաստանը Ռուսաստանի համար կարևոր է և որ Հայաստանը Ռուսաստանի միակ վստահելի դաշնակիցն է:

Topic of the day 14:35 18/09/2012
Arab Spring enters a new phase. We see that governments of a number of Middle East countries are very weak, political analyst Richard Giragosian told reporters in Yerevan.
According to him, the situation is getting very unstable in the Middle East, Iran, Turkey as well as Russia and the South Caucasus.
In this light, the expert believes, Armenia is the only stable state in the region. To maintain this strategic importance, we need “deep democracy and wider economic reform,” he stressed.
Regarding the CSTO exercise hosted by Armenia, Mr Giragosian said. “This exercise is more important to Russia than Armenia. There are two reasons why the exercise is important for Armenia. Firstly, the CSTO exercise is a message to Azerbaijan that Armenia is the strongest military state in the region. Secondly, this exercise indicates that Armenia is an important country for Russia, Armenia is the only reliable ally of Russia.”