Արցախում անցկացվում է «Շուշին՝ հայկական մշակույթի օջախ» միջազգային գիտական կոնֆերանս
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր ընդունել է հայկական գրատպության 500-ամյակին նվիրված «Շուշին՝ հայկական մշակույթի օջախ» միջազգային գիտական կոնֆերանսի մի խումբ մասնակիցների: Այս մասին հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Հանդիպման սկզբում Բակո Սահակյանը «Երախտագիտություն» մեդալ է հանձնել ՀՀ ՊՆ Դ.Կանայանի անվան ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ Հայկ Քոթանջյանին՝ մեր հանրապետությանը մատուցած ծառայությունների համար:
Նախագահ Սահակյանը գոհունակություն է հայտնել նման միջազգային գիտաժողովը Արցախում՝ հատկապես Շուշիում անցկացնելու կապակցությամբ:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ գիտաժողովի ժամանակ քննարկվող թեմաները կարեւոր են տարածաշրջանի պատմության, նրանում Արցախի և Շուշիի տեղի ու դերի ուսումնասիրման տեսանկյունից, ինչը մեծ հնարավորություն է տալիս հասկանալու ներկա իրավիճակը և հնարավոր զարգացումները: Անդրադարձ է կատարվել նաև հանրապետության արտաքին և ներքին քաղաքականությանը վերաբերող մի շարք հարցերի:
Հանդիպմանը ներկա է եղել ԼՂՀ մշակույթի եւ երիտասարդության նախարարի պաշտոնակատար Նարինե Աղաբալյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Culture 17:51 18/09/2012
On September 18, Artsakh Republic President Bako Sahakyan received a group of participants of an international conference titled ‘Shoushi - hearth of Armenian culture’ dedicated to the 500th anniversary of Armenian printing.
At the beginning of the meeting, Bako Sahakyan awarded Gratitude Medal to Hayk Kotanjyan, head of the Strategic Research Institute of the RA Ministry of Defense after Dr. Kanayan, for his services to NKR.
President Sahakyan expressed satisfaction over the holding of such international conference in Artsakh, in particular, the fact that it is taking place in the town of Shoushi.
The President noted that issues discussed at the conference are important for studying the role of Artsakh and Shoushi in the regional history, which in its turn affords much more opportunities for understanding the current situation, possible trends and developments.
A number of issues related to foreign and domestic policy of the republic were also touched upon.
NKR Acting Minister of Culture and Youth Affairs, Narine Aghabalyan, other officials were present at the meeting, presidential press service reported.