Գագիկ Ծառուկյանի փեսան դարձյալ կղեկավարի Աբովյանը
Աբովյան քաղաքում սեպտեմբերի 23-ին տեղի ունեցած քաղաքապետի ընտրություններում ընտրողների պասիվություն է զգացվել. ընդհանուր առմամբ ընտրություններին մասնակցել է ընտրողների 29.79 տոկոսը, այսինքն՝ 42.552 ընտրողից մասնակցել է ընտրություններին 12.675-ը:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հրապարակած տվյալներով, Աբովյանի քաղաքապետ է վերընտրվել Կարապետ Գուլոյանը, որը «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի փեսան է:
Այսպես, ըստ նախնական տվյալների, Կարապետ Մուրադի Գուլոյանի օգտին քվեարկել է 10 հազար 186 ընտրող, իսկ մյուս թեկնածու Արտաշես Նորիկի Մեհրաբյանի օգտին՝ 1778 ընտրող: Անվավեր քվեաթերթիկների թիվը կազմել է 791, անճշտությունների չափը՝ 0:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ սեպտեմբերի 23-ին համայնքի ղեկավարի և ավագանու ընտրություններ են կայացել 318 համայնքում, որից 20-ը քաղաքային համայնքներ են: Համայնքի ղեկավարի պաշտոնի համար, ընդհանուր առմամբ պայքարել են 521 թեկնածուներ, ավագանու անդամության համար՝ 2626: Համայնքի ղեկավարի 521 գրանցված թեկնածուներից ընդամենը 11-ն են կանայք, ավագանու անդամի թեկնածուներից` 164-ը:
Ինչպես ավելի վաղ հրապարակել էր Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը, համայնքի ղեկավարի պաշտոնի համար պայքարի մեջ են մտել Հանրապետական կուսակցության 241 անդամներ:
«Բարգավաճ» Հայաստան» կուսակցությունից պայքարի էր դուրս եկել 69 թեկնածու, 21-ը` Հ.Յ. Դաշնակցությունից են, 6-ը` «Օրինաց Երկիր» կուսակցությունից, 2-ը` Կոմունիստական կուսակցությունից, 2-ը` Ժողովրդավարություն և Աշխատանք Կուսակցությունից, մեկական թեկնածուներ էլ ունեն «Ժառանգություն»-ը, Հայաստանի Ժողովրդական կուսակցությունը, ԱԻՄ-ը և Հայոց Համազգային շարժում կուսակցությունները:

Политика 10:10 24/09/2012
На прошедших 23 сентября выборах мэра города Абовян наблюдалалсь пассивность избирателей. В общей сложности в выборах приняли участие 29.79 процентов избирателей - из 42.552 избирателей участвовали 12.675.
Согласно данным ЦИК Армении, на пост мэра города Абовян был переизбран Карапет Гулоян, который является зятем лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна.
Так, согласно предварительным данным, в пользу К.Гулояна проголосовали 10 186 избирателей, а в пользу другого кандидата – Арташеса Мехрабяна – 1778. Недействительным был признан 791 бюллетень.
Напомним, выборы руководителей и членов муниципального совета прошли 23 сентября в 318 общинах, 20 из которых являются городскими общинами. На пост руководителей общин был зарегистрирован 521 кандидат и 2626 кандидатов – на пост члена муниципального совета. Лишь 11 из зарегистрированных кандидатов на пост глав общин– женщины, а из кандидатов на пост членов муниципального совета– 164.
За пост главы общины боролся 241 кандидат от РПА, 69 кандидатов – от партии «Процветающая Армения», 21 – от АРФД, 6 – от партии «Оринац еркир», 2 – от Компартии, 2 – от партии «Демократия и труд», по одному кандидату выдвинут партия «Наследие», Демократическая партия Армении, Объединение «Национальное Самоопределение», Армянское общенациональное движение.