Հասարակություն 19:00 24/09/2012
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել ՌԴ պաշտպանության նախկին նախարար Պավել Գրաչովի մահվան կապակցությամբ: Նախագահի մամլո գրասենյակից տեղեկանում ենք, որ Պավել Գրաչովի տիկնոջը՝ Լյուբով Գրաչովային ուղղված հեռագրում մասնավորապես ասված է.
«Խոր վշտով տեղեկացա Պավել Սերգեյի Գրաչովի մահվան մասին:
Պավել Գրաչովը իսկական սպա էր, քաջարի դեսանտային, խիզախ և ազնիվ մարդ, ով իր կյանքը նվիրել էր զինվորական ծառայությանը, Ռուսաստանի պաշտպանունակության և ազգային անվտանգության ամրապնդմանը, արժանացել Խորհրդային Միության Հերոսի բարձրագույն կոչմանը:
Հայաստանում բարձր են գնահատում տաղանդավոր գեներալ Պավել Սերգեյի Գրաչովի բացառիկ ջանքերը և նշանակալի մասնակցությունը մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդմանը, Հայաստանի պաշտպանունակության բարձրացմանն աջակցելու գործում: Նա կանգնած է եղել մեր եղբայրական երկրների միջև դաշնակցային գործընկերության կայացման ու զարգացման հիմքերում:
Հետևողական և արդյունավետ գործունեության, ինչպես նաև իր մարդկային բարձր որակների շնորհիվ, Պավել Գրաչովը հայ ժողովրդի հիշողության մեջ միշտ կմնա որպես հավատարիմ բարեկամ և անկեղծ զինակից: Նրա պրոֆեսիոնալ ոգին, հավատարմությունը երդմանն ու պարտքին, խիզախությունն ու անվեհերությունը վառ օրինակ են երիտասարդ սերունդների համար:
Հարգելի Լյուբով Ալեքսեյի,
Ընդունեք անկեղծ ցավակցություններս, մաղթում եմ տոկունություն և համբերություն Ձեր ընտանիքի համար այս ծանր օրերին»:

Общество 19:05 24/09/2012
Президент Армении Серж Саргсян направил супруге бывшего министра обороны России Павла Грачева – Любови Грачевой– телеграмму соболезнования, в которой говорится:
«С глубоким прискорбием узнал о кончине Павла Сергеевича Грачева.
Павел Сергеевич – настоящий офицер, доблестный десантник, мужественный и честный человек, посвятивший свою жизнь воинской службе, укреплению обороноспособности и национальной безопасности России, удостоившийся высшего звания Героя Советского Союза.
В Армении высоко ценят исключительные усилия и значимое участие талантливого генерала Грачева Павла Сергеевича в содействии укреплению мира и стабильности в нашем регионе, повышению обороноспособности Армении. Он стоял у основ становления и развития союзнического партнерства между нашими братскими странами.
Благодаря последовательной и результативной деятельности, а также своим высоким человеческим качествам, Павел Сергеевич навсегда останется в памяти армянского народа как верный друг и искренний соратник. Его профессиональный дух, преданность присяге и долгу, отвага и бесстрашие - яркий пример для молодых поколений.
Уважаемая Любовь Алексеевна, примите искренние соболезнования, пожелания стойкости и терпения в эти тяжелые для Вашей семьи дни".