Տնտեսություն 11:28 24/09/2012
2011թ-ը կարելի է բնութագրել տնտեսական ամրապնդումը ամրագրող տարի` մեզ հաջողվեց մտնել վերականգնման փուլ: Այս մասին քիչ առաջ Ազգային Ժողովում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` 2011թ-ի պետական բյուջեի կատարողականը ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում քննարկման մեկնարկին:
«Մենք ունեցանք տնտեսական աճ, որը երկու անգամ ավելին էր, քան 2010թ-ին` արձանագրել ենք 4.7 տոկոս աճ: Արդյունաբերությունը ևս անցյալ տարի դրսևորեց բարձր աճի տեմպեր»,-ելույթում նշեց վարչապետը:
Ինչ վերաբերում է գյուղատնտեսությանը, ապա Տ.Սարգսյանի խոսքով` 2011թ-ին գյուղատնտեսությունը ևս, համեմատելով նախորդ տարվա հետ, դրական արդյունքներ ցուցաբերեց, որի արդյունքում նաև մեղմվեց գնաճը:
«Արտաքին հատվածում ևս դրական ձեռքբերումներ ենք ունեցել. խթանելով արտահանման աճը արձանագրել ենք արտահանման աճի բարելավում, ինչը զգալի առաջանցիկ է եղել ներմուծման ցուցանիշից»,- նշեց նա:
2011թ-ին, հիշեցրեց վարչապետը, սոցիալական ծախսերը աճել են 4.9 տոկոսով, իսկ առողջապահության ոլորտում ծախսերն աճել են 12.8 տոկոսով:
Վարչապետը իր խոսքում նշեց նաև, որ ավելի մանրամասն անցած տարվա բյուջեի ցուցանիշները կներկայացվեն առաջիկա օրերին հանձնաժողովներում:
Հիշեցնենք, առաջիկա մեկ շաբաթում ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում ոլորտ առ ոլորտ կքննարկվի 2011թ-ի պետական բյուջեի կատարողականը:

Экономика 13:06 24/09/2012
Премьер-министр Армении Т. Саркисян начал «отчитываться» парламенту за исполнение госбюджета на 2011г.
Сегодня, 24 сентября, в постоянных комиссиях Национального Собрания Армении начинается представление годовых отчетов об исполнении государственного бюджета республики на 2011г. Как заявил в парламенте премьер-министр РА Тигран Саркисян, в экономическом отношении 2011-й год стал для Армении годом закрепления достигнутого, стране удалось перейти в фазу восстановления.
«Мы достигли экономического роста, в два раза большего, чем в 2010г., зафиксировали рост в 4,7%. Промышленность также в прошлом году зарегистрировала высокие темпы роста. Позитивные результаты были достигнуты и в сфере сельского хозяйства, вследствие чего был сдержан рост цен. Положительные достижения были и в результате стимулирования экспорта, что существенно изменило показатели импорта», – сказал глава правительства.
По словам премьера, соцзатраты за этот период выросли на 4,9%, а выделяемые на сферу здравоохранения средства увеличились на 12,8%.
Напомним, всю предстоящую неделю НС РА посвятит обсуждениям годовых отчетов об исполнении государственного бюджета республики на 2011г., а подведение итогов состоится в субботу, 29 сентября. На очередном заседании НС 1 октября спикер парламента Овик Абраамян выступит с предложением внести в повестку проект годового отчета об исполнении государственного бюджета Армении на 2011г. для продолжения обсуждений.