Հասարակություն 12:02 25/09/2012
«Իսկ պատգամավորների նյարդերի պահպանման մասով կա՞ն հատկացված ծախսեր` տպիչներ, այլ սարքավորումներ գնելու համար»,- քիչ առաջ ԱԺ-ում 2011թ-ի պետբյուջեի կատարողականի ժամանակ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գուրգեն Դումանյանից հետաքրքրվեց ԲՀԿ խմբակցության անդամ Տիգրան Ուրիխանյանը` հավանաբար, ակնարկելով, որ սարքավորումների բացակայությունը կամ դրանց հին լինելը պատգամավորների նյարդերի վրա է ազդում:
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարը տեղեկացրեց, որ անցած տարի Ազգային Ժողովն ընդամենը երկու տպիչ է գնել նիստերի դահլիճի համար և որ հավելյալ սարքավորումներ 2011թ-ին չեն գնվել ու նախատեսված չեն եղել:
«Բայց անհրաժեշտ են դրանք` պատգամավորի նյարդերը պահպանելու համար»,- ռեպլիկով հանդես եկավ Տիգրան Ուրիխանյանը:
Աշխատակազմի նոր ղեկավարին ուղղված նմանատիպ առաջարկությամբ էլ հանդես եկավ ՀՅԴ-ական Արծվիկ Մինասյանը` նշելով, որ կառավարությունը դեմ է, որպեսզի բարձրանան ԱԺ պատգամավորների աշխատավարձերը, բայց ԱԺ աշխատակազմի աշխատակիցների աշխատավարձերը անհրաժեշտ է, որ բարձրանան. «Այսպես այլևս չի կարող շարունակվել»,- ընդգծեց նա:
Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանն ավելի ուշ իր ելույթում անդրադարձավ հնչեցրածին ու նշեց, որ կառավարությունը 2013թ-ի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ այդ հարցին կանդրադառնա:

Нервы депутата от ППА Т. Уриханяна сдают… Язвительная дискуссия в парламенте Армении
Отсутствие всей необходимой для депутатов техники и неполадки в ее работе стали сегодня темой язвительной дискуссии в парламенте Армении. Именно этот вопрос заинтересовал сегодня члена фракции партии «Процветающая Армения» (ППА) Тиграна Уриханяна во время представления в Национальном Собрании РА годовых отчетов об исполнении государственного бюджета республики на 2011г.
Т. Уриханян, в частности, поинтересовался у главы аппарата НС РА Гургена Думаняна: «А на то, чтобы поберечь нервы депутатов, выделялись средства? Например, на принтеры, закупку другой техники».
Г. Думанян решил ответить со всею серьезностью и заявил, что в прошлом году НС закупило два принтера для зала заседаний, дополнительная техника в 2011г. не закупалась, да и ее закупка не была предусмотрена.
«Тем не менее, техника необходима для того, чтобы сберечь нервы депутатов», – не унимался депутат от ППА, которого поддержал представитель АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД) Арцвик Минасян. Более того, последний предложил, вопреки желанию правительства, поднять зарплату депутатов и сотрудников аппарата парламента, ибо «впредь так продолжаться не может».
Руководитель аппарата правительства РА Давид Саркисян в свою очередь отметил, что кабмин вернется к этому вопросу в ходе обсуждения проекта госбюджета на 2013г.
Напомним, всю предстоящую неделю НС РА посвятит обсуждениям годовых отчетов об исполнении государственного бюджета республики на 2011г., а подведение итогов состоится в субботу, 29 сентября. На очередном заседании НС 1 октября спикер парламента Овик Абраамян выступит с предложением внести в повестку проект годового отчета об исполнении государственного бюджета Армении на 2011г. для продолжения обсуждений.