Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հրաժարվել է մեկնել Բաքու
«Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հրավիրվել էր մասնակցելու նոյեմբերին Ադրբեջանի մայրաքաղաքում կայանալիք Ասիական քաղաքական կուսակցությունների միջազգային համաժողովին (ԱՔԿՄՀ): Սակայն «Ժառանգության» առաջնորդը հրավերը մերժել է:
Այդ մասին տեղեկացնում են «Ժառանգություն» կուսակցության լրատվական ծառայությունից:
Ըստ աղբյուրի, հրավերը պայմանավորված էր Պնոմպենում կազմակերպված` ԱՔԿՄՀ նախորդ վեհաժողովին Հովհաննիսյանի մասնակցությամբ, որտեղ նա այցելել է Կամբոջայի ցեղասպանության համակենտրոնացման ճամբարներ և հանդես եկավ ուղերձով՝ նվիրված ժողովրդավարության ու ինքնիշխանության մարտահրավերներին, Հայոց ցեղասպանությանը և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելմանը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի ազատությանն ու պետականությանն առնչվող խնդիրներին:
Ստորև ներկայացվում է Րաֆֆի Հովհաննիսյանի պատասխանը ԱՔԿՄՀ-ի կազմակերպիչներին.
«Խոսե դե Վենեցիա կրտսերին
Հիմնադիր նախագահ, Մշտական հանձնաժողովի համանախագահ
Ասիական քաղաքական կուսակցությունների միջազգային համաժողով (ԱՔԿՄՀ)
Մանիլա, Ֆիլիպիններ
Չունգ Իու-յոնգին
Մշտական հանձնաժողովի համանախագահ, գլխավոր քարտուղար
Սեուլ, Կորեա
Հարգելի պարոնայք,
Կամբոջայում կայացած խիստ արդյունավետ հանդիպումից հետո հաճելի էր ստանալ Ասիական քաղաքական կուսակցությունների միջազգային համաժողովի հաջորդ հավաքին մասնակցելու հրավերը:
Համոզված եմ՝ Դուք տեղյակ եք, որ հյուրընկալող երկրի նախագահը նորերս վերահաստատեց ռասիզմի, իրավունքների ոտնահարման և հակահայկական կեցվածքի իր վաղեմի համբավն ու հետագիծը՝ ներում շնորհելով և պանծացնելով ադրբեջանցի այն սպային, ով Բուդապեշտում դատապարտվել էր կացնով (այո, ճիշտ եք կարդում) սառնարյուն կերպով իր հայ գործընկերոջը սպանելու համար: Այսօր լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանը կդառնար 34 տարեկան:
Ես չեմ քաղաքականացնի այս նամակը՝ մանրամասնելով Ալիևյան վարչակարգում տիրող մարդու իրավունքների հակապատկերը, վերջինիս կողմից հայ մշակութային ժառանգության ոչնչացումը, ինչպես նաև նրա տապալված ագրեսիան ընդդեմ Լեռնային Ղարաբաղի ազատատենչ ժողովրդի:
Բավական է այստեղ նշել, որ նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ վերջերս ազատ է արձակվել և սրբացվել կացնահարող մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովը, «Ժառանգություն» կուսակցությունը չի կարող միանալ և չի մասնակցի առաջիկա վեհաժողովին:
Ավելին՝ հաշվի առնելով ԱՔԿՄՀ-ի նպատակն ու կոչումը, ես ակնկալում եմ միանշանակ դատապարտումը տմարդի այս վարքագծի, որը ներհակ է մեր ընդհանուր արժեքներին ու անխուսափելիորեն կստվերի հյուրընկալող կառավարությանը և, որ ամենացավալին է, բուն հանդիպումը:

Raffi Hovannisian responds on Baku conclave
Heritage Party chairman Raffi K. Hovannisian has been invited by the International Conference of Asian Political Parties to attend the organization's assembly scheduled for November in the Azerbaijani capital.
Hovannisian's invitation comes in light of his participation in the previous ICAPP convention held in Phnom Penh, where he visited the concentration camps of the Cambodian genocide and delivered an address on the challenges of democracy and sovereignty, the Armenian genocide and prevention of crimes against humanity, and Mountainous Karabagh's liberty and statehood.
Raffi Hovannisian's response to the ICAPP organizers reads as follows:
“Jose de Venecia, Jr.
Founding Chairman and Co-Chairman of the Standing Committee
International Conference of Asian Political Parties (ICAPP)
Manila, Philippines
Chung Eui-yong
Co-Chairman of the Standing Committee and Secretary General
International Conference of Asian Political Parties
Seoul, Korea
Dear Sirs:
It was a pleasure, after the very productive meeting in Cambodia, to receive an invitation to the next Assembly of the International Conference of Asian Political Parties.
As I am sure you know, the president of the host country has added to his long-standing record of racism, rights suppression, and anti-Armenian demeanor by pardoning and glorifying an Azerbaijani soldier who had been convicted in Budapest for the cold-blooded murder by axe (yes, you read this correctly) of an Armenian colleague. Today, Lieutenant Gurgen Margaryan would have turned 34 years old.
I will not politicize this letter by detailing the Aliev regime's human rights background, its destruction of Armenian cultural heritage, and its failed war of aggression against the freedom-loving people of Mountainous Karabagh.
Suffice it to say here that, in view of the recent release and sanctification of axe-murderer Ramil Safarov, the Heritage Party cannot associate itself with the upcoming Assembly and will not attend.
In view of the aims and purposes of ICAPP, moreover, I would expect an unequivocal condemnation of this unconscionable conduct, which flies in the face of our common values and will necessarily cast a dark shadow upon your host government and, most unfortunately, upon the meeting itself.