Մահմուդ Ահմադինեժադ. Իրանը պատրաստ է երկխոսել ԱՄՆ-ի հետ
Այդ մասին իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ Նյու Յորքում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԻԻՀ նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը:
Իրանի նախագահը, պատասխանելով իրանա-ամերիկյան դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության մասին «Նյու Յորք Թայմզի» լրագրողի հարցին, նշել է. «33 տարի առաջ ԱՄՆ-ն միակողմանիորեն Իրանի հետ խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները: Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը միշտ էլ հայտարարել է, որ պատրաստ է արդարության պայմաններում, փոխադարձ հարգանքի հիման վրա բանակցել առկա խնդիրների շուրջ»:
«Իրանն ընդդեմ ԱՄՆ ժողովրդի երբևէ ամենափոքր գործողություն նույնիսկ չի կատարել, այն դեպքում, երբ ԱՄՆ կառավարությունն ընդդեմ Իրանի ժողովրդի՝ բազմաթիվ գործողություններ է կատարել»:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին ԻԻՀ նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը Նյու Յորքում ամերիկյան համալսարանների մի շարք դասախոսների և ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով իրանա-ամերիկյան հարաբերություններին առնչվող հարցին, պատասխանել էր. «Երկու մեծ և հզոր երկրներն արդեն 33 տարի է, ինչ դեմ առ դեմ կանգնած են միմյանց առջև, սակայն ներկայում միջազգային հարաբերություններն այլ պայմաններ են թելադրում: Ես այն անձանցից եմ, ով համոզված է, որ Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև առկա իրավիճակը հնարավոր չէ շարունակել, ուստի պետք է այդ իրավիճակը կարգավորվի»:

Махмуд Ахмадинежад: Иран готов вести диалог с Соединенными Штатами Америки
Иран готов вести диалог с Соединенными Штатами Америки. Об этом, как сообщает иранское информагентство «ИСНА», заявил на состоявшейся пресс-конференции в Нью-Йорке президент Ирана Махмуд Ахмадинежад.
Президент Ирана, отвечая на вопрос «The New York Times» об отсутствии дипломатических отношений между Ираном и США, отметил: «33 года назад Соединенные Штаты Америки в одностороннем порядке разорвали дипотношения с Ираном. Исламская Республика Иран всегда заявляла, что готова в справедливых условиях вести основанные на взаимном уважении переговоры вокруг имеющихся проблем».
«Иран никогда не предпринимал ни малейшего действия против американского народа, в то время как правительство США предприняло множество мер против иранского народа», - подчеркнул лидер страны.
Напомним, на состоявшейся накануне в Нью-Йорке встрече между преподавателями и студентами американских вузов президент Ирана Махмуд Ахмадинежад, касаясь вопроса относительно отношений между двумя странами, отметил: «Уже 33 года две великие и мощные страны находятся в конфронтации, однако сейчас международные отношения диктуют другие условия. Я из тех людей, кто убежден в том, что нынешняя ситуация между Ираном и Соединенными Штатами не может продолжаться, следовательно, нужно нормализовать ее».