Տնտեսություն 13:10 27/09/2012
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի նախագահությամբ այսօր տեղի է ունեցել ԼՂՀ նորանշանակ կառավարության անդրանիկ նիստը:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, անդրադառնալով նախկին կառավարության կատարած աշխատանքներին՝ Արցախի նախագահը նշել է, որ, ընդհանուր առմամբ, նրան հաջողվել է իրականացնել նախանշված ծրագրերը, որի մասին են վկայում 2007-2012թթ. սոցիալ-տնտեսական զարգացման մակրոտնտեսական ցուցանիշները և գրեթե բոլոր ոլորտներում արձանագրված առաջընթացը:
Միաժամանակ, Նախագահը նշել է, որ կան նաև չլուծված կամ մասամբ լուծում ստացած խնդիրներ ու բացթողումներ: Ըստ երկրի ղեկավարի՝ նոր կառավարությունը պետք է օբյեկտիվորեն գնահատելով ձեռքբերումները, կատարի համապատասխան հետևություններ և ներկայացնի այնպիսի ծրագիր, որը հնարավորություն կտա որակապես նոր մակարդակի վրա լուծել մեր հասարակության առջև ծառացած խնդիրները: Նախագահն ընդգծել է, որ առաջիկա հինգ տարիներին անհրաժեշտ է ապահովել 9-11 տոկոս տարեկան տնտեսական աճ, որի համար կան բոլոր հնարավորություններն ու նախադրյալները:
Բակո Սահակյանի խոսքով՝ գյուղատնտեսության, հանքաարդյունաբերության և էներգետիկայի ոլորտներում, որոնք առաջիկա տարիներին կհանդիսանան մեր տնտեսության զարգացման հիմնական ուղղությունները, խոշոր ծրագրերի իրականացումը հնարավորություն կտա ապահովել տնտեսական աճի կայուն տեմպերը:
Ըստ աղբյուրի, տնտեսության գերակա ճյուղերի առաջընթացի ապահովման գործընթացում Նախագահը մեծ տեղ է հատկացրել գիտության և կրթության զարգացմանը՝ հիմնական նպատակ համարելով որակյալ երիտասարդ մասնագետների պատրաստումը, ովքեր կդառնան մեր սեփական կադրային բանկի հիմքը:
Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվելու նաև սոցիալական ապահովության, առողջապահության, զբոսաշրջության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներին: Նախագահի խոսքով՝ այս ուղղությամբ իրականացվելու են լայնածավալ աշխատանքներ, որոնք նոր որակ կհաղորդեն մեր հանրապետության համար այս կարևոր բնագավառներին:
Նախագահ Սահակյանը մեր բոլոր ձեռքբերումների հիմքը համարել է հզոր ու մարտունակ բանակը՝ հավելելով, որ պետությունն այսուհետ էլ կանի ամեն ինչ զինված ուժերի առջև ծառացած խնդիրները արժանվույնս լուծելու համար:
Բակո Սահակյանը նշել է, որ նորանշանակ կառավարության անդամներից ակնկալում է ազնիվ ու քրտնաջան աշխատանք, սրտացավ վերաբերմունք մեր պետության ու ժողովրդի հոգսերի նկատմամբ: Նախագահը իր՝ որպես մարդու, և որպես պետության ղեկավարի համար անընդունելի ու անթույլատրելի է համարել այլ մոտեցում՝ ընդգծելով, որ պետության առջև ծառացած խնդիրները բարդ են, բայց և միանգամայն լուծելի:

Экономика 13:17 27/09/2012
27 сентября под председательством президента НКР Бако Саакяна состоялось первое заседание новоназначенного правительства НКР. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Касаясь работы бывшего правительства, президент отметил, что в целом Кабинету министров удалось осуществить запланированные программы, о чем свидетельствуют макроэкономические показатели социально-экономического развития и прогресс, достигнутый почти во всех отраслях народного хозяйства.
В то же время, президент отметил, что имеются и нерешенные частично решенные проблемы, недостатки и упущения.
По словам главы государства, новое правительство, объективно оценивая достижения, должно сделать соответствующие выводы и представить такую программу, которая позволит на качественно новом уровне решить стоящие перед нашим обществом проблемы.
Президент подчеркнул, что в ближайшие пять лет необходимо обеспечить экономический рост в 9-11 процентов, для чего есть все необходимые возможности и предпосылки.
По словам Бако Саакяна, осуществление широкомасштабных программ в сферах сельского хозяйства, горнодобывающей промышленности и энергетики, которые в ближайшие пять лет станут основными направлениями развития экономики страны, даст возможность обеспечить стабильные темпы экономического роста.
В процессе обеспечения прогресса в приоритетных отраслях экономики, президент особое место уделил развитию науки и образования, посчитав основной целью подготовку квалифицированных молодых специалистов, которые станут основой собственного банка кадров республики.
Особое внимание будет уделено также сферам социального обеспечения, здравоохранения, туризма, культуры и спорта. По словам президента, в этом направлении будут осуществлены широкомасштабные работы, которые придадут качественно новый уровень этим важным для республики отраслям.
Президент Саакян подчеркнул, что основой всех наших достижений является мощная и боеспособная армия, добавив, что государство и впредь сделает все возможное для решения задач, стоящих перед вооруженными силами страны.
Бако Саакян отметил, что от членов правительства ожидает честной и кропотливой работы, сердобольного отношения к заботам государства и народа. По словам главы государства, для него, как для человека, так и для лидера страны, любой другой подход неприемлем и недопустим. Глава государства подчеркнул, что стоящие перед государством проблемы сложны, но, в то же время, решаемы.