Տնտեսություն 13:10 27/09/2012
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի նախագահությամբ այսօր տեղի է ունեցել ԼՂՀ նորանշանակ կառավարության անդրանիկ նիստը:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, անդրադառնալով նախկին կառավարության կատարած աշխատանքներին՝ Արցախի նախագահը նշել է, որ, ընդհանուր առմամբ, նրան հաջողվել է իրականացնել նախանշված ծրագրերը, որի մասին են վկայում 2007-2012թթ. սոցիալ-տնտեսական զարգացման մակրոտնտեսական ցուցանիշները և գրեթե բոլոր ոլորտներում արձանագրված առաջընթացը:
Միաժամանակ, Նախագահը նշել է, որ կան նաև չլուծված կամ մասամբ լուծում ստացած խնդիրներ ու բացթողումներ: Ըստ երկրի ղեկավարի՝ նոր կառավարությունը պետք է օբյեկտիվորեն գնահատելով ձեռքբերումները, կատարի համապատասխան հետևություններ և ներկայացնի այնպիսի ծրագիր, որը հնարավորություն կտա որակապես նոր մակարդակի վրա լուծել մեր հասարակության առջև ծառացած խնդիրները: Նախագահն ընդգծել է, որ առաջիկա հինգ տարիներին անհրաժեշտ է ապահովել 9-11 տոկոս տարեկան տնտեսական աճ, որի համար կան բոլոր հնարավորություններն ու նախադրյալները:
Բակո Սահակյանի խոսքով՝ գյուղատնտեսության, հանքաարդյունաբերության և էներգետիկայի ոլորտներում, որոնք առաջիկա տարիներին կհանդիսանան մեր տնտեսության զարգացման հիմնական ուղղությունները, խոշոր ծրագրերի իրականացումը հնարավորություն կտա ապահովել տնտեսական աճի կայուն տեմպերը:
Ըստ աղբյուրի, տնտեսության գերակա ճյուղերի առաջընթացի ապահովման գործընթացում Նախագահը մեծ տեղ է հատկացրել գիտության և կրթության զարգացմանը՝ հիմնական նպատակ համարելով որակյալ երիտասարդ մասնագետների պատրաստումը, ովքեր կդառնան մեր սեփական կադրային բանկի հիմքը:
Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվելու նաև սոցիալական ապահովության, առողջապահության, զբոսաշրջության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներին: Նախագահի խոսքով՝ այս ուղղությամբ իրականացվելու են լայնածավալ աշխատանքներ, որոնք նոր որակ կհաղորդեն մեր հանրապետության համար այս կարևոր բնագավառներին:
Նախագահ Սահակյանը մեր բոլոր ձեռքբերումների հիմքը համարել է հզոր ու մարտունակ բանակը՝ հավելելով, որ պետությունն այսուհետ էլ կանի ամեն ինչ զինված ուժերի առջև ծառացած խնդիրները արժանվույնս լուծելու համար:
Բակո Սահակյանը նշել է, որ նորանշանակ կառավարության անդամներից ակնկալում է ազնիվ ու քրտնաջան աշխատանք, սրտացավ վերաբերմունք մեր պետության ու ժողովրդի հոգսերի նկատմամբ: Նախագահը իր՝ որպես մարդու, և որպես պետության ղեկավարի համար անընդունելի ու անթույլատրելի է համարել այլ մոտեցում՝ ընդգծելով, որ պետության առջև ծառացած խնդիրները բարդ են, բայց և միանգամայն լուծելի:

Economy 13:50 27/09/2012
On September 27, Artsakh Republic President Bako Sahakyan chaired the first meeting of the newly formed NKR Cabinet, Artsakh President’s press service reported.
Touching upon the work carried out by the former Cabinet, the President noted that overall it succeeded in realizing the outlined programs, which is clearly demonstrated by macroeconomic indicators of the 2007-2012 socioeconomic development as well by the progress reported in nearly all sectors of economy.
At the same time, the President noted the existence of unsolved and partially solved problems, drawbacks and omissions. According to the President, the new Cabinet should make corresponding conclusions based on objective evaluation of the achievements and elaborate a program that will ensure a qualitatively new level of solving problems the society faces. The President underlined that in the next five years a 9-11% annual economic growth should be secured, adding that there are all necessary conditions and possibilities to realize it in practice.
According to Bako Sahakyan, carrying out large-scale projects in agriculture, mining and energy spheres, which will be the key directions of NKR’s economic development for years to come, will ensure stable rates of economic growth.
In the process of securing progress in the main sectors of economy the President placed special emphasis on the development of science and education, considering as a primary task preparation of high-quality young specialists who should become the basis of the country’s cadre bank.
Marked attention will be paid to the fields of social security, healthcare, tourism, culture and sports. According to the President, extensive activities will be carried out in this direction, which will give a new quality impetus to the development of these important fields.
The President noted that powerful and efficient army is the basis of all achievements, adding that the state will do keep doing everything to develop the armed forces.
Bako Sahakyan noted that he is anticipating honest and hard work on the part of the Cabinet members, compassionate attitude towards the problems the state and society faces. Any other attitude is unacceptable and inadmissible to the President as a human being and as the Head of the State. According to the Artsakh Republic President, even though the existing problems are difficult ones, they are quite solvable.