Տնտեսություն 11:25 27/09/2012
ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում հավանության արժանացավ Հայաստանի Հանրապետության 2013 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը:
Ինչպես նշեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, եկամուտների գծով այն կկազմի 1 տրիլիոն 59 մլրդ դրամ, ծախսերի գծով` 1 տրիլիոն 183.1 մլրդ դրամ, դեֆիցիտը` 124 մլրդ դրամ:
Նշվեց նաև, որ ՀՀ կենտրոնական բանկին՝ 2013 թվականի ընթացքում, օրենքով վերապահված իրավասությունների սահմաններում դրամավարկային քաղաքականության վերաբերյալ որոշումներ ընդունելիս առաջնորդվել են 12-ամսյա գնաճի 4+/-1.5 տոկոսային կետ տատանումների թույլատրելի միջակայքում նպատակային ցուցանիշով:
Հիշեցնենք, որ 2012-ի բյուջեի եկամտային մասը կազմում է 911,6 մլրդ դրամ, ծախսային մասը` 1041 մլրդ դրամ, դեֆիցիտը` 132,5 մլրդ դրամ:

Правительство Армении утвердило проект бюджета на 2013 год
Как отметил министр финансов Ваче Габриелян, доходы консолидированного госбюджета Армении на 2013 год запланированы в размере 1 трлн. 59 млрд. драмов, расходы – 1 трлн 183.1 млрд. драмов, а дефицит - 124 млрд. драмов.
Отмечается также, в 2013 году при принятии решений относительно денежно-кредитной политики в рамках полномочий, возложенных на Центральный банк Армении, они руководствовались целевым показателем 12-месячной инфляции допустимого диапазона процентных колебаний в 4 ±1,5%.
Добавим, что в 2012 году размер государственного бюджета по линии доходов составил 911.6 млрд. драмов, по линии расходов – 1041 млрд. драмов, дефицит остался неизменным – 132.5 млрд. драмов.