Բրանդաոն չի դատապարտվի
Ինչպես տեղեկացնում է «France Football»-ը, ֆրանսիական «Սենտ-Էտյենի» հարձակվող Բրանդաոյի նկատմամբ դատական հետաքննությունը կասեցվել է:
Հիշեցնենք, որ 2011 թ.-ի մարտից ֆուտբոլիստը մեղադրվում էր 23-ամյա աղջկա բռնաբարության մեջ: Այն ժամանակ նա հանդես էր ֆրանսիական մեկ այլ ակումբում` «Մարսելում»: Փաստերի բացակայության պատճառով դատարանը ֆուտբոլիստի վրայից հանել է բոլոր մեղադրանքները:
Զոհի փաստաբան Էմանուել Մոլինան հայտարարել է, որ իր հաճախորդուհին սպասում է դատարանի պաշտոնական վճռին, որպեսզի որոշի հետագա անելիքները:

Sport 18:03 28/09/2012
French judge has ruled that there are no grounds to prosecute Brazilian striker Brandao, who was under investigation for alleged rape, a judicial source said on Friday, according to Reuters.
St Etienne forward Brandao, then an Olympique Marseille player, had been accused by a 23-year old woman of raping her at a motorway rest area in Aix-en-Provence in March 2011.
"I am waiting to receive the reasoned decision to decide whether we appeal," Emmanuel Molina, the alleged victim’s lawyer, told Reuters.
Brandao had been loaned to Brazil’s Cruzeiro and then to Gremio last year before coming back to Marseille in January.