Էրդողանը մեղադրել է Գերմանիային և Ֆրանսիային քրդերին աջակցելու համար
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը «NTV»-ի հեռուստաեթերից հայտնել է, որ քուրդ գրոհայինների ահաբեկչության հարցը Թուրքիայում չի լուծվում, քանի որ առաջին հերթին Արևմուտքը չի ցանկանում: Էրդողանը «Քուրդիստանի բանվորական կուսակցությանը» (ՔԲԿ-PKK) աջակցելու մեջ մեղադրել է Գերմանիային ու Ֆրանսիային:
«Ես պարզ ասում եմ` Արևմուտքը չի ցանկանում: Գերմանիան և Ֆրանսիան չեն ցանկանում: Իրենց երկրներում ահաբեկիչներ են բուծում: Ֆինանսական աղբյուրները այնտեղ են: Սկանդինավյան երկրներն էլ մասնակցում են այդ ամենին: Ես հիմա այսպես բացեիբաց խոսում եմ, քանի որ նրանց երեսին էլ եմ ասել նույն բանը: Եվ ասում եք ահաբեկչական կազմակերպություն, և ձեր երկրներում ապաստան եք տալիս»,- ասել է Էրդողանը:
Նշենք, որ «ՔԲԿ»-ը ստեղծվել է 1978թ. Դիարբեքիրում: Հիմնադիրը քրդերի առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանն է (Ափո), ով այժմ ցմահ բանտարկված է Իմրալը կղզու թուրքական բանտում: «ՔԲԿ»-ն ավելի քան 3 տասնամյակ զինված պայքար է մղում թուրքական պետության դեմ` նպատակ ունենալով Թուրքիայի հարավ-արևելյան և Իրաքի հյուսիս-արևմտյան մասում հիմնել անկախ պետություն` Քուրդիստան: Թուրքիան, ԱՄՆ-ն, Եվրամիությունը «ՔԲԿ»-ը համարում են ահաբեկչական կազմակերպություն:

Разное 12:52 28/09/2012
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган в эфире «NTV» заявил, что в стране не удается положить конец терактам курдских боевиков, поскольку этого в первую очередь не хочет Запад. В поддержке Рабочей партии Курдистана турецкий премьер обвинил Германию и Францию.
«Я четко заявляю, что Запад не хочет этого. Этого не хотят Германия и Франция. Они „разводят” в своих странах террористов. Там сосредоточены финансовые источники. Скандинавские страны также принимают участие во всем этом. Я сейчас открыто заявляю об этом, так как то же самое сказал им в лицо. С одной стороны употребляете термин „террористические организации”, а с другой – даете им убежище в своих же странах», – подчеркнул Эрдоган.
Отметим, Курдская рабочая партия была создана в 1978 году Абдуллой Оджаланом, который сейчас приговорен к пожизненному заключению. На протяжении более трех десятилетий курды ведут вооруженную борьбу против турецкого государства с целью создания независимого государства –Курдистана – на юго-востоке Турции и северо-западе Ирака. Анкара, США и Евросоюз называют партию террористической организацией.