Մշակույթ 09:15 28/09/2012
Հոկտեմբերի 1-ին մեկնարկելու է «Դարձ առ գիրք» խորագրով գրքարվեստի միջազգային երրորդ փառատոնը` նպատակ ունենալով մեկ անգամ ևս արժևորել գիրքն ու ընթերցանությունը, մշակութային երկխոսությունների միջոցով կամրջել տարբեր ազգերի արվեստն ու մշակույթը:
Այս մասին տեղեկացրեցին մշակույթի նախարարությունից:
Փառատոնն անցկացվում է հայ գրատպության 500-ամյակի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի հովանու ներքո:
Նշենք, որ փառատոնի կազմակերպիչն է Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանը և «Հայ գրքի կենտրոն» մշակութային միությունը ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ:
Հոկտեմբերի 1-25-ը փառատոնն անցկացվելու է Խնկո Ապոր անվան մանկական գրադարանում և Հյուսիսային պողոտայում, ինչպես նաև քաղաքի այլ վայրերում: Ծրագիրը իր մեջ ներառում է բազմաբնույթ միջոցառումներ և ակցիաներ. գրքի ցուցահանդես-վաճառք, սեմինար-քննարկումներ, դասախոսությունների շարք, կլոր սեղաններ՝ հայ և օտարազգի գրողների մասնակցությամբ, գրքերի շնորհանդեսներ, «Հեքիաթի դեսպաններ» խորագրով հեքիաթների ընթերցանության շարք (ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպանների մասնակցությամբ, բացօթյա ակցիաներ (գրաֆիտի, պատկերապատում, արվեստի ֆիլմերի գիշերային ցուցադրում), հոգևոր երաժշտության համերգ, նկարչական մրցույթ-ցուցահանդես, թատերականացված շոու՝ կենդանի տիկնիկների մասնակցությամբ և այլն:

Culture 12:00 28/09/2012
Third ‘Back 2 Book’ International Open Space Book Festival will open in Yerevan on October 1, Armenian Ministry of Culture said.
The festival will be held under the auspices of the state committee coordinating the events dedicated to the 500th anniversary of Armenian printing.
The event is organized by Khnko Aper National Children’s Library, Armenian Book Center, with the assistance of Armenian Ministry of Culture.
The festival aims to raise the value of book and reading, and build bridges between arts and cultures of different nations through cultural dialogue.
The festival will run through October 25. It will feature various events in Children’s Library, Northern Avenue and other venues. An exhibition-fair, roundtable discussions, lectures, book launch events, fairytale readings, a spiritual concert and many other events will be held as part of the festival.