Իրավունք 16:01 28/09/2012
Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության նախկին նախագահ Վազգեն Խաչիկյանը ու ծառայության ևս մի քանի պաշտոնյաններ ձերբակալվել են: Այդ մասին Panorama.am-ին հայտնեցին ոստիկանությունից:
«Սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության ՀԿԳ քննության վարչության վարույթում քննվող քրեական գործի շրջանակներում, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի, 179 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերի հատկանիշներով և 314 հոդվածով նախատեսված հանցագործություն կատարելու կասկածանքով, ձերբակալվել է սոցիալական ապահովության պետական ծառայության նախկին ղեկավար Վազգեն Խաչիկյանը, իսկ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերի հատկանիշներով և 314 հոդվածով նախատեսված հանցագործություն կատարելու կասկածանքով` վճարային ծառայության նախկին պետ Հովհաննես Գրիգորյանը և կենսաթոշակային ապահովության և առանձին ծրագրերի վարչության պետ Աշոտ Աբրահամյանը:
Նախաքննությունը շարունակվում է»,-ասված է ոստիկանության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Հիշեցնենք, որ անցած տարի Վերահսկիչ պալատը ստուգումներ էր անցկացրել նախկինում Վազգեն Խաչիկյանի ղեկավարած սոցիալական ապահովության ծառայությունում և բացահայտել անհավանական խախտումներ. մասնավորապես, հայտնաբերվել էր մահացած մարդկանց մի մեծ ցուցակ, որոնց անունով երկար ժամանակ կենսաթոշակ է հատկացվել։ Ստուգումների արդյունքների հրապարակումից հետո նախագահ Սարգսյանի հանձնարարությամբ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը աշխատանքից ազատեց Վազգեն Խաչիկյանին:
Այնուհետև Հայաստանի սոցիալական ապահովության 51 տարածքային կազմակերպություններում կատարած ստուգումների արդյունքում Ֆինանսների նախարարության ֆինանսական վերահսկողական տեսչությունը բացահայտած խախտումներով 500 էջանոց հաշվետվություն էր մայիսի 11-ին ուղարկելդատախազություն:
2009-2010թթ. կենսաթոշակների նշանակման և վճարման գործընթացում արձանագրված չարաշահումների կապակցությամբ ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից ստացված նյութերի հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում 2011թ. հարուցվել էր քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (Յուրացում), 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը) և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Պաշտոնեական կեղծիք և կատարելը), որով նախաքննությունը հանձնարարվել է ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչությանը:
Սեպտեմբերի 18-ի դրությամբ, քրեական գործից անջատվել և դատարան են ուղարկվել 3 քրեական գործեր՝ 12 անձանց վերաբերյալ, որոնցով կայացվել են մեղադրական դատավճիռներ՝ դատապարտվելով մինչև 7 տարվա ազատազրկման: Դատարան ուղարկված քրեական գործերով պետության պատճառված վնասը գնահատվել է ավելի քան 14 մլն դրամ, որից վերականգնվել է ավելի քան 12 մլն դրամը:
Խաչիկյանը կասկածվում է ՀՀ քր. օր.-ի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ, 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասին 1-ին կետերով և 314-րս հոդվածով նախատեսված նախատեսված արարք կատարելու մեջ:
Հիշեցնենք,  օրեր առաջ` սեպտեմբերի 18-ին կենսաթոշակների նշանակման և վճարման գործընթացում հայտնաբերված չարաշահումների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում սեպտեմբերի 18-ի դրությամբ մեղադրանք է առաջադրվել 24 անձանց, որոնցից 7-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, 1-ի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:

Право 17:46 28/09/2012
Бывший начальник государственной службы социального обеспечения Вазген Хачикян и еще несколько сотрудников службы задержаны. Об этом Panorama.am сообщили в полиции.
«28 сентября в рамках уголовного дела , возбужденного в главном следственном управлении полиции по подозрению в совершении преступления по признакам п.1 и п. 2 ч.3 ст.179, п.1 ч.3 ст.178, а также ст. 314 УК Армении, задержан бывший начальник Государственной службы социального обеспечения Вазген Хачикян, а по подозрению в совершении преступления по признакам п.1 и п. 2 ч.3 ст.179 и ст. 314 - бывший начальник службы социальных выплат Ованнес Григорян и начальник управления программ пенсионного обеспечения и отдельных программ Ашот Абрамян. Следствие продолжается», – отмечено в заявлении полиции.
Отметим, что в прошлом году Контрольная палата Армении провела проверки в возглавляемой ранее Вазгеном Хачикяном службе социального обеспечения и обнаружила целый ряд грубейших нарушений: в частности был обнаружен список «мертвых душ», которым долгое время предоставлялась пенсия. После оглашения результатов проверок по распоряжению президента Сержа Саргсяна премьер Тигран Саркисян отстранил Вазгена Хачикяна от должности.
В результате проверок в 51 территориальной организации социального обеспечения Армении был составлен 500-страничный отчет, который11 мая был направлен в прокуратуру.
На основе полученных от Министерства финансов материалов о злоупотреблениях в процессе назначения и выплаты пенсий за 2009-2010гг. в управлении защиты государственных интересов генпрокуратуры Армении в 2011 году было возбуждено уголовное дело по признакам п.1 ч.3 ст.179 (присвоение), ч.2 ст. 308 (злоупотребление должностными полномочиями), ч.1 ст.314 (фальсификация документов). Следствие по делу было поручено главному следственному управлению полиции Армении.
По положению на 18 сентября в суд были отправлены 3 уголовных дела относительно 12 лиц, согласно которым был принят обвинительный вердикт, а осужденные – приговорены к лишению свободы сроком до 7 лет. Причиненный государству ущерб составил 14 млн драмов, из которых восстановлены более 12 млн драмов.
Хачикян подозревается в совершении преступление по признакам п.1 и п. 2 ч.3 ст.179, п.1 ч.3 ст.178, а также ст. 314 УК Армении.
По положению на 18 сентября в рамках предварительного следствия по уголовному делу по факту обнаруженных в процессе назначения и выплаты пенсий случаев злоупотребления обвинение предъявлено 24 лицам, в отношении 7 из которых в качестве меры пресечения избран арест, а один объявлен розыск.