Բաշար ալ-Ասադի հաղթանակն անխուսափելի է. Լավատեսական գնահատականներ Թեհրանից
Սիրիայի ներքաղաքական զարգացումների շուրջ խորհրդակցական հանդիպումներ ունենալու նպատակով օրերս Թեհրան էր ժամանել Սիրիայի Մեջլիսի ազգային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը: ԻԻՀ ԱԳ փոխնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը սիրիացի պատգամավորների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով վերջին շրջանում Սիրիայի իշխանությունների՝ զինված խմբավորումների դեմ պայքարում ձեռք բերած հաջողությանը, նշել էր որ Սիրիան արդեն հաղթահարել է ճգնաժամային փուլը:
Նկատենք, որ արդեն քսան ամիս է, ինչ Սիրիայում տիրում է ներքին անկայուն լարված իրավիճակ: Թեև Արևմուտքը հույս ուներ, որ Սիրիայի իշխանությունները Հոսնի Մոբարաքի պես շատ շուտ կհեռանան իշխանությունից, սակայն ինչպես անցած ամիսներն են վկայում Բաշար ալ-Ասադը իշխանության ղեկին է և կարելի է ասել դեռևս հաջողությամբ դիմագրավում է արտաքին ճնշումներին:
Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում սիրիական բանակի և ընդդիմադիր զինված խմբավորումների միջև կատաղի պայքար է ընթանում երկրի կարևորագույն ռազմավարական նշանակության շրջանների նկատմամբ գերիշխող դիրք գրավելու ուղղությամբ: Ըստ իրանական մամուլի՝ Սիրիայի բանակին հաջողվում է, բազմաթիվ կորուստներ պատճառելով զինված խմբավորումներին, օրըստօրե ամրապնդել Բաշար ալ-Ասադի դիրքերը:
Այդ առնչությամբ՝ Իրանի քաղաքական տարբեր շրջանակների կողմից լավատեսական գնահատականներ են հնչում Սիրիայում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ:
Իրանի նախկին ԱԳ նախարար, հոգևոր առաջնորդի գլխավոր խորհրդական՝ Ալի Աքբար Վելայաթին էլ, սեպտեմբերի 29-ին երկրի ռազմական ակադեմիայի ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ վստահորեն հայտարարել է, որ Բաշար ալ-Ասադի հաղթանակն անխուսափելի է: Իրանը Սիրիայի իշխանությունների յուրաքանչյուր հաջողություն համարում է իր հաջողությունը: Այդ պատճառով է, որ ԻԻՀ ԶՈւ ԳՇ պետը հայտարարում է, որ Սիրիայի պատերազմը՝ դա Իրանի պատերազմն է: Ընդհանուր առմամբ՝ Իրանը Մերձավոր Արևելքի իր դաշնակից երկրներում արձանագրած հաջողություները համարում է նաև իրենը:
Դա վերաբերում է և՛ Իրաքին և՛ Լիբանանին: (Իրաքից ամերկյան զորքերի դուրս բերումը և լիբանանա-իսրայելական 22-օրյա և 33-օրյա պատերազմներում «Հեզբոլլահ»-ի արձանագրած հաջողությունը Թեհրանն անշուշտ ընկալում է որպես իր հաղթանակ):
Ակնհայտ է, որ Իրանի իշխանությունները սիրիական ճգնաժամի սկզբնավորման իսկ օրվանից աջակցել են Բաշար ալ-Ասադի իշխանությանը: Սակայն հարկ է նշել, որ բացի Ասադին ուղղակիորեն աջակցություն հայտնելուց, պաշտոնական Թեհրանը սիրիական ճգնաժամը հանգուցալուծելու վերաբերյալ թե՛ իր ներկայացրած առաջարկության փաթեթում, թե՛ Իրան-Թուրքիա-Եգիպտոս եռակողմ ձևաչափով Կահիրեում տեղի ունեցած խորհրդակցական հանդիպմանը և թե՛ Սիրիայի իշխանությունների հետ հանդիպումներում բավականին նրբանկատորեն շեշտել է, որ սիրիական ճգնաժամը պետք է լուծվի հակամարտող կողմերի բանակցությունների միջոցով: Նույնիսկ իրանական մամուլում վերջերս տեղեկատվություն հրապարակվեց, որ Իրանը հանդիպումներ է ունեցել Սիրիայի ընդդիմադիր կրոնական այլ համայնքների ներկայացուցիչների հետ:
Ինչևէ, կարծես թե այն ուժերը, որոնք նախկինում պնդում էին, որ սիրիական ճգնաժամը կարող է հանգուցալուծվել միայն Բաշար ալ-Ասադի հեռացման պարագայում, ներկայում կիսում են Իրանի այն դիրքորոշումը, թե անհրաժեշտ է մեխանիզմներ մշակել իշխանության և ընդդիմության միջև երկխոսություն ձևավորելու գործում:
Հավանաբար Սիրիայի հարցում Իրանի լավատեսական տրամադրվածությունը կապված է նաև այդ հարցում Ռուսաստանի և Չինաստանի որդեգրած դիրքորոշման, ինչպես նաև Ռուսաստանի և Թուրքիայի հակասական մոտեցումների հետ: Հաշվի առնելով Սիրիայի հարցում Թուրքիայի որդեգրած քաղաքականությունը և ռուս-սիրիական ռազմական համագործակցության մասին պայմանագրի փաստը, Բաշար ալ-Ասադի իշխանության տապալումն ամենայն հավանականությամբ վնաս կհասցնի նաև Մոսկվայի և Անկարայի հարաբերություններին:
Ավելին, արդեն իսկ ակնհայտ է, որ Միջերկրական ծովում ռուսական և ամերիկյան ռազմանավերի առկայությունը, ինչպես նաև օրերս Իրանի ԶՈւ կողմից 2000կմ հեռահարությամբ հրթիռային համակարգի ցուցադրումը խոսում է նոր «սառը պատերազմի» մասին, որ կենտրոնը Մերձավոր Արևելքն է:

Комментарии 16:47 29/09/2012
С целью проведения консультационных встреч вокруг внутриполитических развитий событий в Сирии на днях в Тегеран прибыла возглавляемая председателем постоянной комиссии Меджлиса Сирии по вопросам национальной безопасности делегация. Заместитель министра иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдолахиян, касаясь на встрече с сирийскими депутатами успехов, достигнутых в борьбе против вооруженных группировок, отметил, что Сирия уже преодолела кризисный этап.
Отметим, что уже двадцать месяцев в Сирии царит внутренняя нестабильная и напряженная ситуация. Несмотря на то, что Запад надеялся на то, что режим в Сирии, как и режим Хосни Мубарака, будет очень быстро свергнут, тем не менее, как показывают события последних месяцев, Башар Асад остается у власти и, можно сказать, все еще успешно противостоит внешнему давлению.
В течение последнего месяца между сирийской армией и оппозиционными вооруженными группировками велась яростная борьба, нацеленная на завоевание доминирующей позиции в областях важнейшей стратегической значимости. По данным иранской прессы, сирийской армии удается, причиняя вооруженным группировкам многочисленные потери, изо дня в день укреплять позиции Башара Асада.
В связи с этим со стороны представителей разных политических кругов Ирана озвучиваются оптимистические оценки относительно царящей в Сирии ситуации.
Экс-министр иностранных дел Ирана, главный советник духовного лидера Али-Акбар Велаяти на состоявшейся 29 сентября встреч со студентами военной академии страны с уверенностью заявил, что победа Башара Асада неизбежна. Любой успех сирийских властей Иран считает своим. Именно поэтому начальник Генштаба ВС ИРИ заявляет, что война в Сирии – это война в Иране. В целом Инран считает своими и успехи, зафиксированные в ближневосточных странах-союзниках.
Это касается и Ирака, и Ливана. (Тегеран, несомненно, считает своей победой и вывод американских войск из Ирана, и успех организации «Хезболла» на 22-дневной и 33-дневной войнах между Ливаном и Израилем).
Очевидно, что власти Ирана с самого начала сирийского кризиса поддерживали власть Асада. Однако следует отметить, что кроме прямой поддержки Асаду, и в представленном пакете предложений относительно урегулирования кризиса в Сирии, и на консультационной трехсторонней встрече в Каире в формате Иран-Турция-Египет, и на встречах с сирийским руководством, официальный Тегеран довольно тонко отметил, что сирийский кризис должен быть решен путем переговоров между сторонами конфликта. Даже в иранской прессе недавно была опубликована информация о том, что Иран провел встречу с представителями оппозиционных религиозных и других общин.
Как бы то ни было, складывается впечатление, что те силы, которые ранее утверждали, что сирийский кризис может быть урегулирован лишь в случае свержения власти Асада, сейчас разделяют позицию Ирана, согласно которой необходимо разработать механизмы для начала диалога между властью и оппозицией.
По всей вероятности, оптимизм Ирана в сирийском вопросе связан и с позицией, принятой на вооружение в этом вопросе Россией и Китаем, а также противоречивыми подходами России и Турции. Учитывая принятую на вооружение Турцией политику по сирийской проблеме и наличие договора о российско-сирийском военном сотрудничестве, свержение власти Башара Асада, по всей вероятности, нанесет ущерб отношениям между Москвой и Анкарой.
Более того, уже ясно, что присутствие российских и американских военных кораблей на Средиземном море, а также демонстрация Ираном ракетных систем с дальностью полета 2000 км говорит о новой «холодной войне», центром которой будет Ближний Восток.