Աշխարհում 14:10 03/10/2012
Այդ մասին իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ ԱՄՆ արտաքին հարաբերությունների խորհրդում վերլուծաբանների հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ նշել է ԻԻՀ ԱԳ նախարար Ալի Աքբար Սալեհին:
Իրանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը, անդրադառնալով Իրանի միջուկային խնդրի առնչությամբ Իսրայելի հնչեցրած մտահոգություններին, նշել է. «Իսրայելը չանդամակցելով Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրին, դարձել է տարածաշրջանի անկայունության հիմնական աղբյուրն ու ԱՄՆ-ի՝ մերձավորարևելյան քաղաքականության գլխացավանքը»:
Ալի Աքբար Սալեհին հանդիպման ընթացքում, անդրադառնալով Սիրիայի խնդրին, շեշտել է, որ սիրիական ճգնաժամի լուծման ճանապարհը քաղաքական բանակցությունները, այրունահեղության դադարեցումը, ծայրահեղական խմբավորումներին զենք տրամադրելու գործընթացը կանխելը, արտաքին միջամտության բացառումն ու իշխանության և ընդդիմության միջև երկխոսություն սկսելը պետք է լինի:

Analysis 15:24 03/10/2012
Having 200 nuclear bombs in its arsenal, Israel is a liability for American foreign policy, Iranian Foreign Minister Ali Akbar Salehi told the US Council on Foreign Relations, Iran’s Mehr news agency reported.
Salehi said, “Israel is not a party to any disarmament conventions including the NPT and is the major impediment in having a nuclear free zone in the Middle East. Having 200 nuclear bombs in its arsenal, Israel in fact is the most significant source of instability and insecurity in the region and indeed a liability for American foreign policy.”
Speaking on Syria, Salehi stressed that for stability in Syria, the engagement of all parties, including the government, is a necessity. “Hasty politics and foreign intervention under any guise will only aggravate the situation and lead to more bloodshed and killing of innocent people. We believe the Syrian crisis has a political solution and not a military one. More militarization of Syrian situation will have significant ripple effects in our region. This is the reason why Iran supports regional political initiative.”