Աշխարհում 14:10 03/10/2012
Այդ մասին իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ ԱՄՆ արտաքին հարաբերությունների խորհրդում վերլուծաբանների հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ նշել է ԻԻՀ ԱԳ նախարար Ալի Աքբար Սալեհին:
Իրանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը, անդրադառնալով Իրանի միջուկային խնդրի առնչությամբ Իսրայելի հնչեցրած մտահոգություններին, նշել է. «Իսրայելը չանդամակցելով Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրին, դարձել է տարածաշրջանի անկայունության հիմնական աղբյուրն ու ԱՄՆ-ի՝ մերձավորարևելյան քաղաքականության գլխացավանքը»:
Ալի Աքբար Սալեհին հանդիպման ընթացքում, անդրադառնալով Սիրիայի խնդրին, շեշտել է, որ սիրիական ճգնաժամի լուծման ճանապարհը քաղաքական բանակցությունները, այրունահեղության դադարեցումը, ծայրահեղական խմբավորումներին զենք տրամադրելու գործընթացը կանխելը, արտաքին միջամտության բացառումն ու իշխանության և ընդդիմության միջև երկխոսություն սկսելը պետք է լինի:

Глава МИД Ирана: Израиль с 200 ядерными бомбами стал головной болью для США
Израиль с 200 ядерными бомбами Израиля стал головной болью для США. Об этом, как сообщает иранское информагентство «МЕХР», заявил министр иностранных дел Ирана Али Акбар Салехи на встрече с аналитиками в Совете по международным отношениям США.
Касаясь в ходе встречи обеспокоенности Израиля по поводу иранской ядерной проблемы, глава внешнеполитического ведомства Ирана отметил: «Не присоединившись к договору о нераспространении ядерного оружия, Израиль стал основным источником нестабильности в регионе и головной болью для Соединенных Штатов по части политики на Ближнем Востоке».
Говоря о сирийской проблеме, Али Акбар Салехи подчеркнул, что путь решения сирийского кризиса – в политических переговорах, прекращении кровопролития, предотвращении поставки вооружения радикальным группировкам, исключении внешнего вмешательства и начале диалога между властями и оппозицией.