Քաղաքական 15:12 03/10/2012
Ն.Զոհրաբյան. Սաֆարովներ ծնած ու հերոսացնող դեգրադացված հասարակություն ունեցող երկիրը պիտի արժանանա դատապարտման
Մի քանի ժամից ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանում հայկական պատվիրակության անդամ, ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը ելույթ է ունենալու Սաֆարովի գործի վերաբերյալ:
Ներկայացնում ենք պատգամավորի ելույթը ստորև.
«Այն, ինչ կատարվեց օգոստոսի 31-ին, կարելի է համարել մեր ժամանակների ամենախայտառակ իրադարձություններից մեկը: ԵՄ անդամ Հունգարիան Ադրբեջան էքստրադիցիայի ենթարկեց Բուդապեշտում խաղաղ քնած հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած, ցմահ ազատազրկման դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովին: Եվ հենց Բաքվի օդակայանում մարդասպանին ներում շնորհեցին, քանզի Ադրբեջանում հայատյացությունն ու հայասպանությունը ամենավեհ ազգային հերոսությունն է: Այս խատառակ գործարքը տեղի ունեցավ քաղաքակիրթ աշխարհի աչքի առջև, երբ էթնիկ հողի վրա հային կացնահարած գազանին իր երկրում դիմավորեցին որպես հերոսի և դիմավորողների մեջ էին նաև այս կառույցի պատգամավորներից:
Սաֆարովին արտահանձնելու որոշումը ազդարարեց համաեվրոպական արժեքների ու արդարադատության կատարյալ ֆիասկոն: Հանցագործ Սաֆարովը դարձավ ոչ միայն եվրոպական արդարադատության անաչառության ցուցիչը, այլև համամարդկային արժեքներ դավանող Եվրոպայի ամենամեծ խայտառակություներից մեկը:
Վերջին շրջանում մենք ականատեսն ենք այն բանի, թե ինչպես է Ադրբեջանն իր խավիարով ու նավթադոլարներով եվրոչինովնիկներ և եվրոպատգամավորներ գնում, որոնցից ոմանք նստած են այս դահլիճում, մեր կողքին, և բացարձակապես անհարմար չեն զգում «Ադրբեջանի խավիարակիր» տիտղոսից:
Այո, Հունգարիան հանձնեց Ռամիլ Սաֆարովին, բայց եթե Եվրոպան, եվրոպական հեղինակավոր կառույցները, մեր Վեհաժողովը, բացի հայտարարություններ անելուց հստակ քայլեր չձեռնարկեն Ադրբեջանի հանդեպ, լրջագույնս կվտանգվեն եվրոպական արդարադատությունն ու եվրոպական արժեքները:
Եվ, կարծում եմ, այլևս բոլորի համար պարզ ու հասկանալի պիտի լինի, որ երբեք ու երբեք Լեռնային Ղարաբաղը չի կարող լինել մի պետության կազմում, որտեղ ազգային հողի վրա կատարված սպանությունը համարվում է սեփական երկրին մատուցած ամենամեծ հերոսությունը:
Ի վերջո, գուցեև Ադրբեջանը կարող է գնել օլիմպիական ոսկե մեդալներ, կարող է աննախադեպ փրկագին սահմանել վախկոտ մի հրեշի համար, որը ունակ է միայն քնած մարդ կացնահարել: Սակայն, մեկ բան աներկբա է` սաֆարովներ ծնած ու սաֆարովներին հերոսացնող դեգրադացված հասարակություն ունեցող երկիրը պիտի արժանանա քաղաքակիրթ աշխարհի դատապարտմանը:
Եւ ուզում եմ ավարտել ելույթս ադրբեջանցի հրապարակախոս Յուսիֆ Սուֆինի հետևյալ դիտարկմամբ` «Ադրբեջանն իր այս քայլով միջազգային հարթակներում ամրապնդեց մարդասպաններին հերոսացնելու իր կերպարը»:
Մնում է, որ մենք ևս սթափ գնահատենք իրավիճակն ու ինքներս մեզ հարց տանք` իրավունք ո՞ւնի մեր ընտանիքում լինել մի երկիր, որի ազգային հերոսը մարդասպանն է»:

Страна с деградированным обществом, породившим и героизирующим сафаровых, заслуживает осуждения. Речь Н.Зограбян в ПАСЕ
Через несколько часов член делегации Армении в ПАСЕ Наира Зограбян выступит на заседании осенней сессии Парламентской Ассамблеи Совета Европы с речью относительно дела героя-убийцы Рамиля Сафарова.
Ниже приводим текст выступления депутата.
«То, что произошло 31 августа, можно назвать самым позорным событием наших времен. Венгрия, будучи страной-членом ЕС экстрадировала в Азербайджан Рамиля Сафарова, осужденного на пожизненное заключение за убийство спящего армянского офицера Гургена Маргаряна в Будапеште. Преступник был помилован прямо в аэропорту Баку, поскольку в Азербайджане разжигание ненависти к армянам и убийство армян считается величайшим национальным геройством. Эта позорная сделка была осуществлена на глазах у всего цивилизованного мира, когда зверя, зарубившего на этнической почве армянина, в его стране встретили как героя и среди встречающих были также депутаты из этой структуры.
Решение об экстрадиции Сафарова ознаменовало собой полное фиаско общеевропейских ценностей и правосудия. Преступник Сафаров стал не только показателем степени беспристрастности европейского правосудия, но и одним из величайших позоров придерживающейся общечеловеческих ценностей Европы.
В последнее время мы становимся свидетелями того, как Азербайджан своей икорной дипломатией и нефтедолларами подкупает европейских чиновников и депутатов, некоторые из которых сидят в этом зале, рядом с нами и абсолютно не стыдятся звания «участника икорной дипломатии».
Да, Венгрия экстрадировала Рамиля Сафарова, но если Европа, авторитетные европейские структуры, ПАСЕ, кроме озвучивания заявлений, не предпримут четких действий в отношении Азербайджана, то под серьезную угрозу будут поставлены правосудие в Европе и европейские ценности.
На мой взгляд, впредь для всех должно быть ясно и понятно, что Нагорный Карабах никогда не может быть в составе государства, где преступление, совершенное на этнической почве, считается величайшим геройством во имя родины.
В конце концов, возможно, Азербайджан может купить золотые медали на Олимпиаде, может предложить беспрецедентный выкуп за трусливого монстра, который способен лишь зарубить спящего человека. Однако одно вне всяких сомнений, что страна с деградированным обществом, породившим и героизирующим сафаровых, заслуживает осуждения цивилизованного мира.
В завершении хотелось бы процитировать азербайджанского публициста Юсифа Суфи: „За Азербайджаном, в придачу ко многим другим минусам, во всем мире закрепится имидж страны, в которой из убийц делают героев”.
Остается лишь трезво оценить ситуацию и задать самим себе вопрос, имеет ли страна, национальный герой которого является убийцей, право быть членом нашей семьи?»