Հասարակություն 16:26 04/10/2012
Սիրիական հակամարտության ողջ ընթացքում զոհվել է 32 հայ: Այդ մասին այսօր Ազգային ժողովում «Պետական տուրքի մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» նախագիծը ներկայացնելիս հայտարարեց ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Նրա խոսքով, զոհվածներից 7 զինվոր են եղել, 5-ը` կին, 26-ը` տղամարդ և մեկ երեխա: Հայերը զոհվել են Դամասկոսում, Դեր-Զորում, Կամիշլիում, Մուսում, բայց ամենաշատը` 19 մարդ զոհվել է Հալեպում:
Որոշ պատգամավորներ պատրաստակամություն են հայտնել իրենց աշխատավարձի մի մասը տրամադրել սիրիահայերի օգնության համար ստեղծված հիմնադրամին: Սփյուռքի նախարարն իր հերթին նկատեց, որ սիրիահայերին մեծ օգնություն է ցուցաբերել Դաշնակցությունը:
Նախարարի խոսքով, Սիրիայում այժմ էլ վիճակը ծանր է, հարյուրավոր զոհեր են եղել վերջին շրջանում, սակայն հայ նոր զոհեր չկան:

Министр Диаспоры Армении: С момента начала кризиса в Сирии погибли 32 армянина
За время вооруженного противостояния властей Сирии и оппозиции погибли 32 армянина. Об этом сегодня заявила министр Диаспоры Грануш Акопян, представляя в Национальном Собрании законопроект «О внесении изменений в закон ”О государственной пошлине”».
По ее словам, среди погибших 7 военных, 5 женщин, 26 мужчин и один ребенок. Армяне погибли в Дамаске, Дейр-эз-Зоре, Эль-Камышлы, однако наибольшее число жертв было в городе Алеппо.
Некоторые депутаты выразили готовность предоставить часть суммы из своей зарплаты фонду помощи сирийским армянам. Министр Диаспоры, в свою очередь, отметила, что сирийским армянам ощутимую помощь оказала АРФ «Дашнакцутюн».
По словам министра, ситуация в Сирии сложна и сейчас: в последнее время жертвами противостояния стали сотни людей, однако армян среди них нет.