Համացանց 11:05 06/10/2012
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը Ստեփանակերտի օդանավակայանի գործարկման վերաբերյալ հանդես գալով հայտարարությամբ, այն որակել է, որպես Հայաստանի կողմից սադրանք և Հայաստանին կոչ է արել լինել ողջախոհ: Այս մասին հայտնում է թուրքական «Սոնդաքիքա»(Sondakika) լրատվական կայքը:
Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է. «Հայտնի է դարձել, որ Հայաստանը 1992թ-ից ի վեր ի օկուպացիայի տակ գտնվող Լեռնային Ղարաբաղում` Հանքենդիի (Ստեփանակերտ) օդանավակայանը 2012թ սեպտեմբերի 28-ից գործարկում է: Այս քայլը իրենից սադրանք է ներկայացնում և կվնասի Ղարաբաղի խնդրի լուծման բանակցային գործընթացին: Ուստի Հայաստանին կոչ ենք անում լինել ողջախոհ և խուսափել տարածաշրջանային խաղաղությանը վնասող նման մոտեցումներից»:

Тема дня 11:24 06/10/2012
Министерство иностранных дел Турции выступило с заявлением относительно эксплуатации Степанакертского аэропорта, охарактеризовав это как провокацию со стороны Армении и призвав официальный Ереван к здравомыслию. Об этом сообщает турецкий информационный сайт «Sondakika».
В заявлении, в частности, отмечается: «Стало известно, что с 28 сентября текущего года Армения эксплуатирует аэропорт Ханденди (Степанакерта) в находящемся с 1992 года и до сих пор под оккупацией Нагорном Карабахе. Этот шаг представляет собой провокацию и он нанесет ущерб процессу урегулирования карабахского конфликта путем переговоров. Следовательно, мы призываем Армению проявить здравомыслие и избежать подобных подходов, наносящих ущерб миру в регионе».