Համացանց 11:05 06/10/2012
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը Ստեփանակերտի օդանավակայանի գործարկման վերաբերյալ հանդես գալով հայտարարությամբ, այն որակել է, որպես Հայաստանի կողմից սադրանք և Հայաստանին կոչ է արել լինել ողջախոհ: Այս մասին հայտնում է թուրքական «Սոնդաքիքա»(Sondakika) լրատվական կայքը:
Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է. «Հայտնի է դարձել, որ Հայաստանը 1992թ-ից ի վեր ի օկուպացիայի տակ գտնվող Լեռնային Ղարաբաղում` Հանքենդիի (Ստեփանակերտ) օդանավակայանը 2012թ սեպտեմբերի 28-ից գործարկում է: Այս քայլը իրենից սադրանք է ներկայացնում և կվնասի Ղարաբաղի խնդրի լուծման բանակցային գործընթացին: Ուստի Հայաստանին կոչ ենք անում լինել ողջախոհ և խուսափել տարածաշրջանային խաղաղությանը վնասող նման մոտեցումներից»:

Comments 13:11 06/10/2012
Turkey’s Foreign Ministry issued a statement on operation of Stepanakert airport calling it a provocation by Armenia and urging Armenia to be reasonable, Turkish website Sondakika.com reported.
The statement said in part: “It has become known that since September 28, 2012, Armenia has been operating the airport of Hankendi (Stepanakert) in Nagorno-Karabakh, which has been under occupation since 1992. This move represents a provocation, and it will damage the process of negotiated settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. Therefore, we urge Armenia to be reasonable and avoid approaches that could damage regional peace.”