Տարածաշրջան 09:27 08/10/2012
«Ռիա-Նովոստի» գործակալությունը հաղորդում է, որ հոկտեմբերի 8-ին հայտնի են դառնալու Վրաստանի նոր կառավարության անդամների անունները: Նրանք «Վրացական երազանք» դաշինքից են: Ըստ նախնական ցուցակի, պաշտպանության նախարար է դառնալու Իրակլի Ալասանիան, արդարադատության նախարար՝ Թեյա Ցուլուկիանին, ներքին գործերի նախարար՝ Իրակլի Գարիբաշվիլին, պատիժների իրականացման նախարար՝ Սոզար Սուբարին, փախստականների հարցերով նախարար՝ Կախա Շարտավան, արտգործնախարար՝ Մայա Փանջիկիձեն, եվրոինտեգրացիայի հարցերով պետնախարար՝ Ալեքսի Պետրիաշվիլին, գյուղնախարար՝ Դավիթ Քիրվալիձեն, առողջապահության նախարար՝ Ամիրան Գամկրելիձեն: Խորհրդարանի նախագահի պաշտոնում մտադիր են առաջարկել Դավիթ Ուսուպաշվիլու թեկնածությունը:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 1-ին տեղի է ունեցել Վրաստանի խորհրդարանական ընտրությունները, հաղթել է «Վրացական երազանք» դաշինքը. 150 պատգամավորական մանդատից 83-ը բաժին է հասել հենց այս դաշինքն: Երկրորդ տեղում է Վրաստանի նախագահ Մ. Սաակաշվիլու ղեկավարած «Ազգային միացյալ շարժում» կուսակցությանը՝ ստանալով 67 պատգամավորական մանդատ:

Georgia’s new cabinet to be announced on Monday
Georgian billionaire tycoon Bidzina Ivanishvili, the leader of the Georgian Dream coalition that won October 1 parliamentary elections, has told journalists that the new cabinet will be announced on Monday, RIA Novosti reported.
Georgian Dream won 83 out of 150 seats in the parliament. President Mikheil Saakashvili’s United National Movement (UNM) will have 67 seats.
The majority of the president's executive powers will be transferred to the new prime minister under constitutional reforms that take effect in January.
With a solid majority in parliament, Ivanishvili is the favorite to become prime minister. Saakashvili will remain president until his current term - his last under constitutional term limits - ends in October 2013.