Ադրբեջանը ճանաչում է ԼՂՀ-ի հետ սահմանը. Ալիևն անձամբ է բացել Սահմանապահ զորքերի զորամասը
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մասնակցել է Եվլախի Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայության նոր ռազմական ստորաբաժանման կայազորի բացման արարողությանը: Այդ մասին տեղեկացնում է ադրբեջանական «ԱՊԱ» լրատվական գործակալությունը:
Ադրբեջանի նախագահը ծանոթացել է զորամասի կայազորի պայմաններին: Նա այցելել է վեցհարկանի զորամաս, ծանոթացել է մասնաճյուղերի և կրթության պայմանների հետ, մասնակցել է զորամասի բնակելի շենքի բացմանը: Այնուհետև Ալիևը եղել է մարզահրապարակում և զորամասի հրաձգարանում: Այստեղ Ադրբեջանի զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարին պատմել են տարատեսակ նոր տեխնիկայի և սպառազինությունների մասին, գրում է «ԱՊԱ»-ն:
Նշենք, որ Եվլախը գտնվում է ԼՂՀ-ի սահմանից մոտ 40 կմ հեռավորության վրա: Մնացած սահմանները ավելի հեռու են տեղակայված: Հյուսիսում, Վրաստանի հետ Ադրբեջանի մոտակա սահմանը գտնվում է 67,7 կմ հեռավորության վրա, Արևմուտքում` Հայաստանի սահմանի հետ՝ 108 կմ հեռավորությամբ, հարավում Իրանի սահմանի հետ՝ 116 կմ:
Չնայած Ադրբեջանի ղեկավարությունը և անձամբ Իլհամ Ալիևը բազմիցս հայտարարել են, որ չեն ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, պաշտոնական Բաքուն ստիպված է հաշվի նստել իրականության հետ: Այսպես, ԼՂՀ-ի հետ պատերազմի ընթացքում, Ադրբեջանի ղեկավարությունը բազմիցս ստիպված էր դիմել ԼՂՀ-ի ղեկավարությանը և նրա հետ որոշել զինադադարի հետ կապված հարցերը: Այժմ էլ պաշտոնական Բաքուն բացել է Սահմանապահ ծառայության զորամաս ԼՂՀ-Ադրբեջան սահմանին մոտ՝ այդպիսով ցույց տալով փաստի գիտակցումը, որ ԼՂՀ-ն պետություն է, որի հետ Ադրբեջանը սահման ունի:

Разное 11:47 09/10/2012
Азербайджан признает границу с Нагорно-Карабахской Республикой: Алиев лично открыл воинскую часть Пограничных войск
Президент Азербайджана Ильхам Алиев принял участие в церемонии открытия в Евлахе гарнизона новой воинской части Государственной пограничной службы Азербайджана. Об этом сообщает азербайджанское информационное агентство «АПА».
Сообщается, что начальник Государственной пограничной службы Азербайджана, генерал-лейтенант Эльчин Гулиев отдал рапорт президенту республики Ильхаму Алиеву.
Президент Азербайджана ознакомился с условиями, созданными в гарнизоне воинской части. Он посетил шестиэтажную солдатскую казарму, ознакомился с расположениями отделений и условиями обучения, принял участие в открытии комплекса жилых зданий в воинской части. Затем Ильхам Алиев побывал на учебном плацу и полигоне воинской части. Здесь верховному главнокомандующему вооруженными силами Азербайджана рассказали о разновидностях новой техники и вооружения, пишет «АПА».
Отметим, что Евлах расположен примерно в 40 километрах от границы с Нагорно-Карабахской Республикой, а все остальные границы Азербайджана проходят на гораздо большем расстоянии от Евлаха. Так, на севере ближайшая точка границы Азербайджана с Грузией расположена в 67,7 километрах от города Евлах, на западе граница Армении – в 108 километрах, на юге граница Ирана – в 116 километрах.
Несмотря на то, что руководство Азербайджана и лично Ильхам Алиев не раз выступали с заявлениями о том, что не признают Нагорно-Карабахскую Республику, официальный Баку вынужден считаться с реальностью. Так, в ходе войны против НКР руководство Азербайджана неоднократно было вынуждено обращаться к руководству НКР и решать с ним вопросы, касающиеся перемирия. Сейчас же официальный Баку открыл воинскую часть Пограничной службы близ границы с НКР, тем самым показав осознание факта, что НКР – это государство, с которым у Азербайджана существует граница.