Իրավունք 15:18 11/10/2012
Մկրտիչ (Մերուժան) Խաչատրյանը, որը Աբովյանում հայտնի գործարար էր ու «ՄԱ-Պլազա» ժամանցային խոշոր կենտրոնի սեփականատերը, դաժան ծեծի հետևանքով հիվանդանոցում ստացած վնասվածքներից մահացել է: Այժմ հարազատները արդարություն են փնտրում և պահանջում են` պատժել սպանության բոլոր մեղավորներին:
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում գործարարի հարազատները պատմեցին, որ դեպքը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 13-ին, հենց իրեն պատկանող «ՄԱ-Պլազա» ժամանցային համալիրի մոտ. մի խումբ երիտասարդներ վիճաբանել են և այդ ամենը տեսնելով Մերուժան Խաչատրյանը փորձել է հանդարտեցնել: «Նա մոտենում է, խնդրում է, որ չվիճեն շենքի դիմաց, որովհետև ինչ էլ որ լինի, ինքը պատասխանատու է իրեն պատկանող շենքի դիմաց վիճաբանության ու դրա հետևանքների համար: Էդ խմբից մի հինգ երիտասարդ մոտենում են նրան, սկսում են հայհոյել, քաշքշել` նրանցից մեկը զինծառայող է Ալբերտ անունով և երկու եղբայրներ Վարդան և Վահրամ Գրիգորյաններ: Նրանցից Վահրամ Գրիգորյանը երկու տարի առաջ սպանել է մի մարդու, բայց որոշ պաշտոնյաների հովանավորությամբ հիմա ազատության մեջ է: Մենք ուղղակի չենք ուզում, որ այս գործն էլ կոծկվի», -ներկայացրեց հարազատներից մեկը:
Նրանց խոսքով, դաժան ծեծի ենթարկված Մկրտիչ Խաչատրյանը այդ օրը տեղափոխվում է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն, ենթարկվում գլխի վիրահատության, բայց դժբախտաբար, սեպտեմբերի 27-ին Խաչատրյանը մահանում է:
Գործարարի մահվան կապակցությամբ ոստիկանության Աբովյանի բաժնում նախապատրաստվել են նյութեր, և հարազատների պատմելով ,Վահան ու Վարդան Գրիգորյանները մի քանի ժամ ձերբակալված են մնացել, բայց այժմ ազատության մեջ են:
Բացի նշված երկուսից, ըստ մեր զրուցակիցների, ծեծկռտուքին մասնակցել է նաև զինվորական ծառայության մեջ գտնվող Ալբերտ Ռոստոմի Քարհանյանը: Ոստիկանության լրատվական ծառայությունից Panorama.am-ին տեղեկացրին, որ քանի որ գործում մասնակցություն է ունեցել զինվորական անձ, այն տեղափոխվել է Պաշտպանության նախարարության քննչական ծառայություն:
Այստեղից լրատվական ծառայության ղեկավար Մերի Սարգսյանը մեզ տեղեկացրեց, որ «սեպտեմբերի 13-ին տեղի է ունեցել ծեծկռտուք, որից հետո Մերուժան Խաչատրյանը հայտնվել է հիվանդանոցում, այնուհետև` սեպտեմբերի 27-ին մահացել է: Հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 112 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով «դիտավորությամբ մեկ ուրիշին մարմնական վնասվածք պատճառելը կամ առողջությանն այլ ծանր վնաս պատճառելը, որը վտանգավոր է կյանքի համար: Կատարվում է նախաքննություն»: ՊՆ քննչական ծառայությունից սակայն չասացին, թե որ զորամասի ծինծառայող է Ալբերտ Քարհանյանը և ինչու ծառայության մեջ չի եղել այդ օրը:
Այժմ Ալբերտ Քարհանյանը կալանավորված է, բայց հարազատները վստահ են, որ Ալբերտը միայնակ չի գործել: «Համալիրի տեսագրությունները պարզ ցույց են տվել, թե ինչ է կատարվել դրսում: Մերուժին հրել-քցել են գետնին ու ոտքով, քարով խփել գլխին, հետո տեսել են արյուն ա գալիս ականջից, քթից ու որ համալիրի աշխատողներից մեկը եկել, ասել ա` կանգնեք, սրանք թողել հեռացել են», -պատմում են հարազատները:
Նրանք արդեն դիմում են գրել զինդատախազին` խնդրելով արդար քննություն անցկացնել, իսկ ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանին խնդրում են չկոծկել սպանությունը:
«Մենք ուզում ենք աղմուկ բարձրացնենք, որ չկարողանան ծածկեն, թիկունք կանգնեն, կոծկեն: Ինչպես եղավ Վահե Ավետյանի դեպքում` ընդեղ Նեմեցն էր հովանավոր, ստեղ էլ` մեկ ուրիշը: Էս երկիրը էդ երկիրն ա. մարդ են սպանում ու չեն պատժվում», -ասում են սպանվածի հարազատները:

Право 17:19 11/10/2012
Собственник крупного развлекательного центра «МА-Плаза», известный в Абовяне (Котайкская область Армении) предприниматель Мкртич (Меружан) Хачатрян скончался после избиения в больнице, куда был доставлен с тяжелыми травмами. Теперь родные покойного требуют наказать всех участников убийства.
В беседе с корреспондентом Panorama.am родные предпринимателя рассказали, что инцидент произошел 13 сентября у развлекательного центра «МА-Плаза». Группа молодых людей дебоширила у центра, к ним подошел М. Хачатрян, пытаясь разнять их.
«Он попросил, чтобы не ссорились напротив здания, поскольку за все последствия на этой территории ответственным является он. После этого пять человек из этой группы подходят к нему, начинают ругаться, бить. Один из них является военнослужащим по имени Альберт и еще два брата Вардан и Ваграм Григоряны. Ваграм два года назад убил человека, но при покровительстве каких-то чиновников сейчас находится на свободе. Мы не хотим, чтобы и это дело было замято», – сказал один из родственников покойного.
По их словам, жестоко избитый Мкртич Хачатрян был доставлен в медцентр «Сурб Аствацамайр», была проведена нейрохирургическая операция, однако 27 сентября Хачатрян все же скончался.
В полиции Абовяна по данному факту были подготовлены материалы, а, по словам родственников Хачатряна, Ваган и Вардан Григоряны на несколько часов были задержаны. Кроме них, согласно источнику, в избиении принимал участие также находящийся на военной службе Альберт Ростомович Карханян.
В пресс-службе полиции Panorama.am сообщили, что в деле фигурирует военнослужащий, который доставлен в Следственную службу министерства обороны РА. Ответственная по связям с общественностью Следственной службы министерства обороны Армении Мери Саргсян проинформировала, что возбуждено уголовное дело по ч.1 ст.112 УК РА («Умышленное причинение другому человеку телесного повреждения или иного тяжкого вреда здоровью, опасного для жизни, либо повлекшего за собой потерю зрения, речи, слуха или какого-либо органа или утрату органом функции, либо выразившегося в неизгладимом обезображении лица, а также причинение иного вреда здоровью, опасного для жизни или вызвавшего его расстройство, соединенное со стойкой утратой общей трудоспособности не менее чем на одну треть или с заведомо для виновного полной утратой профессиональной трудоспособности, либо повлекшее за собой прерывание беременности, психическую болезнь, заболевание наркоманией или токсикоманией»). Однако здесь не уточнили, военнослужащим какой части является Альберт Карханян и почему он не был на службе.
В настоящее время А. Карханян задержан, однако родные погибшего уверены, что он действовал не один. «В записи камер наблюдения видно, что на самом деле там произошло. Меружана бросили на землю, стали бить по голове ногами и камнями, потом увидели, что из носа и уха идет кровь. Затем из комплекса вышел один из сотрудников, который сказал „Прекратите!”, после чего они ушли», – рассказал родственник Хачатряна.
По их словам, они уже обратились к военному прокурору и начальнику полиции с просьбой провести справедливое следствие.