Հասարակություն 11:38 13/10/2012
«CNNTurk» լրատվական ծառայության տեղեկացմամբ` Թուրքիայի Թունջելի (Դերսիմ) նահանգի Մազգրիտ շրջանում կառուցվում է դամբարան` նվիրված Դերսիմի ջարդերի ժամանակ սպանվածների հիշատակին: Դամբարանի կառուցումն իրականացվում է հանրության պահանջով: Ֆինանսական հովանավորությունը կատարվում է մասնավոր միջոցներով: Դամբարանի բացումը նախատեսված է կատարել սույն թվականի նոյեմբերի 17-ին: Հրավիրյալների մեջ լինելու է նաև եվրախորհրդարանի պատվիրակությունը:
Նախագծի համաձայն` դամբարանը բաղկացած է լինելու 38 շիրմաբեկորներից և հավերժական կրակից, որոնք խորհրդանշելու են 1937-38-ի Դերսիմի արյունահեղ սպանդը: Այդ տարիներին թուրքական զորքերը բռնկված ապստամբությունը ճնշելու համար կոտորեցին տասնյակ հազարավոր դերսիմցիների, ավերեցին հազարավոր գյուղեր: 2011-ին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պետության անունից ներողություն է խնդրել Դերսիմի կոտորածների համար:
Նշենք, որ Դերսիմը գտնվում է Վանա լճից դեպի հյուսիս-արևմուտք ընկած գոտում: Դերսիմը կիսանկախ է եղել Օսմանյան կայսրության գոյության ամբողջ ընթացքում: Դերսիմցիները խոսում են զազաերեն: Թեև քրդերը պնդում են, որ դերսիմցիները քրդական էթնոսից են, բայց Դերսիմի բնակչությունը մերժում է այդ տեսակետը: Պատմաբան Նիկողայոս Ադոնցի համոզմամբ՝ դերսիմցիները հայոց պավլիկյան աղանդավորական շարժման հետևորդներն են:

В Турции строится мавзолей-памятник жертвам резни в Дерсиме
Как сообщает информационная служба «CNNTurk», в районе Мазгирт провинции Тунджели (Дерсим) в Турции строится мавзолей, посвященный памяти жертв погромов в Дерсиме. Строительство мавзолея осуществляется по требованию общества, а финансирование на средства частного сектора.
Открытие мавзолея, согласно намеченным планам, состоится 17 ноября текущего года. В числе приглашенных будет и делегация Европарламента.
Согласно проекту, мавзолей будет состоять из 38 надгробных камней и вечного огня, который будет символизировать кровавую резню в Дерсиме в 1937-38гг. В эти годы для подавления вспыхнувшего восстания турецкие войска истребили десятки тысяч жителей Дерсима, уничтожив тысячи сел. В 2011 году премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган от имени государства принес извинения за резню в Дерсиме.
Отметим, что Дерсим находится к северо-западу от озера Ван. Население Дерсима было полунезависимым за годы существования Османской империи. Жители Дерсима говорят на языке заза. Несмотря на утверждения курдов о том, что население Дерсима принадлежит к курдскому этносу, тем не менее, дерсимцы не признают эту гипотезу. По убеждению историка Никогайоса Адонца, дерсимцы являются последователями армянского Павликианского движения.