Հենրիխ Մխիթարյան. «Յուվենթո՞ւս. հնարավոր է, բայց ես առայժմ միայն «Շախտյորի» մասին եմ մտածում»
Դոնեցկի «Շախտյորի» և Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի առաջատար ֆուտբոլիստ Հենրիխ Մխիթարյանը հարցազրույց է տվել հեղինակավոր «La Stampa» թերթի թղթակցին:
- Իտալիայի հավաքականին գոլ խփելն ի՞նչ է նշանակում:
- Դա հիանալի է, մեծ ուրախություն է: Ափսոս միայն, որ այդ գոլը չբավարարեց` երկրպագուներին ուրախություն պարգևելու համար:
- Դուք ավելի ու ավելի ճանաչված եք դառնում Եվրոպայում:
- Ես աստղ չեմ:
- Կուզեի՞ք խաղալ Իտալիայում:
- (Ծիծաղում է): Այնտեղ մեծ ակումբներ կան, նաև առաջնությունն է հիանալի: Եվ, այնուամենայնիվ, եթե ինչ-որ մեկը հետաքրքրված է իմ ծառայություններով, մրցաշրջանի վերջում պետք է դիմի «Շախտյորին»:
- Իսկ ի՞նչ կասեք` կապված «Յուվենթուսի» հետ:
- Հրաշալի թիմ է, մենք դրանում անձամբ համոզվեցինք` խաղալով Չեմպիոնների լիգայում:
- Կուզեի՞ք տեղափոխվել այդ թիմ:
- Միգուցե երբևէ դա տեղի կունենա, ես դեռ երիտասարդ եմ: Բայց հիմա մտածում եմ միայն այն մասին, թե ինչպես «Շախտյորին» օգնեմ Չեմպիոնների լիգայում:
- Ո՞վ դուրս կգա խմբից:
- Ինձ «Յուվենթուսի» ու «Չելսիի» հնարավորությունները չեն հուզում: Կարևորն այն է, որ «Շախտյորն» անցնի հաջորդ փուլ:
- Նոր ակումբի ընտրության հարցում ինչո՞վ եք առաջնորդվում:
- Ես նախապատվությունը տալիս եմ այն թիմին, որի կազմում վստահաբար խաղադաշտ դուրս կգամ:
- Լուչեսկուն ձեզ համեմատել է Կակայի հետ:
- Ամենավատ համեմատությունը չէ: Իսկ եթե ավելի լուրջ, Կական ֆանտաստիկ ֆուտբոլիստ է, բայց նա իր բնութագիրն ունի, ես` իմը:
- Դուք կիսապաշտպա՞ն եք, թե՞ հարձակվող:
- Ավելի շուտ` հարձակվող: Ինձ դուր է գալիս խաղալ խորքից` հարձակման սուր ծայրին մոտ:
- Բայց ձեզ կարելի է տեսնել խաղադաշտի ցանկացած հատվածում…
- Անցյալում Լուչեսկուն ինձ դիրքավորում էր կիսապաշտպանությունում: Նաև հիմա է կրկնում. «Դու պետք է օգնես միջին գծին»: Դա թիմի հետաքրքրությունների շրջանակներում է, ուստի ոչ մի խնդիր չկա:
- Ով է քեզ ավելի շատ դուր գալիս «Յուվենթուսում»:
- Պիրլոն: Բայց Վիդալն ու Վուչինիչն էլ են շատ լավը:
- Բայց ձեր ֆոնին նրանք այնքան էլ վառ չէին երևում:
- Պարզապես Թուրինում մենք լավ հանդիպում անցկացրեցինք: Լուչեսկուն մեզ հիանալի էր պատրաստել: Միակ բանը, որ չկարողացանք անել, հաղթելն էր:

Спорт 16:02 15/10/2012
Один из лидеров сборной Армении по футболу, полузащитник донецкого «Шахтера» Генрих Мхитарян дал интервью, в ходе которого прокомментировал состоявшийся 12 октября на стадионе «Раздан» в Ереване матч против сборной Италии в рамках отборочного цикла Чемпионата мира 2014 года. Напомним, в игре с итальянцами армянская команда уступила со счетом 1:3.
Интервью авторитетной газете La Stampa приводим без изменений и сокращений.
- Каково оно: забить сборной Италии?
- Это прекрасно, большая радость. Жаль только, что этого гола не хватило, чтобы в итоге подарить радость всем нашим болельщикам.
- Вы становитесь все более известным в Европе...
- Я не звезда.
- Хотелось бы вам поиграть в Италии?
- (смеется) Здесь есть великие клубы, да и чемпионат замечательный. И все же, если кто-то во мне заинтересован, ему придется сперва обратиться в "Шахтер" в конце сезона.
- А как насчет «Ювентуса»?
- Превосходная команда, мы смогли в этом убедиться лично, сыграв в ЛЧ.
- Хотите туда перейти?
- Может, когда-нибудь это и произойдет, я по-прежнему молод. Но сейчас у меня в голове мысли только о том, как помочь "Шахтеру" в Лиге чемпионов.
- Кто выйдет из группы?
- Меня не волнуют шансы "Ювентуса" и "Челси". Главное, чтобы прошел "Шахтер".
- Чем вы руководствуетесь при выборе своего нового клуба?
- Это всегда дилемма, но я отдаю предпочтение той команде, где я уверен, что смогу в ней заиграть.
- Луческу сравнил вас с Кака...
- Не самое плохое сравнение. А если серьезно, то Кака фантастический игрок, но у него свои характеристики, а у меня - свои.
- Вы полузащитник или форвард?
- Скорее, форвард, мне нравится играть поближе к острию атаки.
- Но вас можно увидеть на любом участке поля...
- Ранее Луческу ставил меня в полузащиту. Да и сейчас повторяет: "Ты должен помогать средней линии". Это в интересах команды, так что не проблема.
- Кто вам больше всего нравится из "Юве"?
- Пирло. Да и Видаль с Вучиничем очень хороши.
- Вот только на вашем фоне они выглядели не так ярко...
- Просто мы провели в Турине хороший матч, Луческу нас превосходно подготовил. Единственное – не победили.
День, посвященный армянскому футболисту Генриху Мхитаряну. Почетный гражданин Еревана в центре внимания СМИ