Իրավունք 11:45 17/10/2012
Այսօր Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում շարունակվող փուչիկների գործով դատավարության ժամանակ ամբաստանյալ Սերոբ Բոզոյանի պաշտպան Կարեն Մանուչարյանը ներկայացրեց պաշտպանական ճառը և միջնորդեց դատարանին պայմանական պատիժ կիրառել:
Բացի այդ, այսօր առաջին անգամ հայտարարվեց, որ Սերոբ Բոզոյանը քաղցկեղով հիվանդ է: Մանուչարյանն ասաց, որ մինչ այժմ այդ մասին չէր հայտարարվում, որովհետև ամբաստանյալը չէր ցանկանում, քանի որ կարծում էր, թե այսքան մարդ տուժել է և այս դեպքում կարևոր չէ նրա առողջությունը:
Այժմ դատավոր Գագիկ Պողոսյանը խորհրդակցական սենյակում է:
Նախորդ դատական նիստում, որը տեղի էր ունեցել հոկտեմբերի 11-ին մեղադրող դատախազ Հակոբ Մարտիրոսյանն ներկայացրել էր մեղադրական ճառը և դատարանին միջնորդել մեկ տարվա ազատազրկման դատապարտել Սերոբ Բոզոյանին:
Հիշեցնենք, որ Երևանի Հանրապետության հրապարակում մայիսի 4-ի նախընտրական զանգվածային միջոցառման ընթացքում գազալիցքավորված փուչիկների պայթյունի հետևանքով այրվածքներ էին ստացել և տարբեր բուժհաստատություններ տեղափոխվել 154 անձինք:
Փաստի առիթով հարուցվել էր քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 240-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով` դյուրավառ կամ այրիչ նյութերի պահպանման, հաշվառման, փոխադրման, առաքման կամ օգտագործման կանոնները խախտելը, ինչպես նաև նշված նյութերի ապօրինի փոխադրումը կամ առաքումը, եթե դրանք անզգուշությամբ առաջացրել են ծանր հետևանքներ:
Փուչիկները լիցքավորած անձին` Սերոբ Բոզոյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 279-րդ հոդվածի երկրորդ մասով՝ անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող ապրանքներ թողարկելը կամ իրացնելը, ինչն անզգուշությամբ վնաս է պատճառել երկու կամ ավելի անձանց առողջությանը:

Право 12:46 17/10/2012
Сегодня в суде общей юрисдикции Кентрон и Норк-Мараш в ходе судебного разбирательства дела по факту взрыва воздушных шаров 4 мая с.г. на площади Республики в Ереване адвокат подсудимого Сероба Бозояна Карен Манучарян представил защитительную речь и ходатайствовал о применении условного осуждения.
Кроме того, сегодня впервые было объявлено, что Сероб Бозоян болен раком. Как отметил адвокат подсудимого, подсудимый сам не пожелал заявлять об этом, так как, по его мнению, в данном случае, учитывая количество пострадавших при взрыве, его собственное здоровье не столь важно.
На данный момент судья Гагик Погосян находится в комнате для совещаний.
На предыдущем заседании, которое прошло 11 октября, прокурор Акоп Мартиросян зачитал обвинительную речь и попросил суд назначить Серобу Бозояну наказание в виде одного года лишения свободы.
Напомним, в результате взрыва 4 мая заполненных газом воздушных шаров на Площади Республики в Ереване за медицинской помощью в больницы и медучреждения столицы обратились 154 человека, 98 из них были госпитализированы, причем 28 – в реанимационные отделения. Ранее глава предвыборного штаба Республиканской партии Армении (РПА) в ходе митинга которой и произошло данное ЧП, – Овик Абраамян – заявил о необходимости серьезного государственного урегулирования вопросов безопасности мероприятий подобного масштаба, что и будет сделано в ближайшее время.
Практически сразу Следственный отдел по особо важным делам главного следственного управления полиции Армении возбудил по данному факту уголовное дело (по признакам ч.1 ст. 240 УК РА «Нарушение правил хранения, учета, перевозки, пересылки или использования легковоспламеняющихся или горючих веществ, а также незаконные перевозка или пересылка указанных материалов, если это повлекло по неосторожности тяжкие последствия»).
Вскоре в рамках данного дела было выдвинуто обвинение против Сероба Бозояна, который занимался заполнением воздушных шаров. Обвинение было предъявлено по признакам ч.2 ст.279 УК РА («Выпуск или продажа товаров, выполнение работ или оказание услуг, не отвечающих требованиям безопасности, совершенные в отношении товаров, работ или услуг, предназначенных для малолетних детей»).