Եվրոպական դատարան. Տեր-Պետրոսյանի ընտրական իրավունքը չի խախտվել
Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) դեռ այս տարվա մայիսին մերժել էր Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ներկայացրած հայցի մի քանի կետերը, իսկ դրանց մի մասի քննարկումն էլ հետաձգել էր մինչև Հայաստանի կառավարությունից հարցման պատասխանն ստանալը: Այդ մասին տեղեկանում ենք Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի պաշտոնական կայքէջում տեղադրված որոշումից:
Մասնավորապես, ՄԻԵԴ-ը անընդունելի էր համարել Լևոն Տեր-Պետրոսյանի պնդումներն այն մասին, որ 2008-ի մարտյան դեպքրեի ժամանակ խախտվել են Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10, 11, 13, 15 և 3-րդ արձանագրության 1-ին հոդվածները: Լևոն Տեր-Պետրոսյանը վիճարկում էր, նաև որ Ռոբերտ Քոչարյանի արտակարգ դրություն սահմանելու մասին հրամանագիրը ինքնին խախտում էր իր իրավունքնեը՝ կոնվենցիայի 10, 11-րդ հոդվածների հետ կապված: Եվրոպական դատարանը անհիմն է համարել նաև այդ պնդումը:
Եվրադատարանը, սակայն, առայժմ որոշում չի կայացրել Լևոն Տեր-Պետրոսյանի այն պնդման առնչությամբ, թե իրեն ենթարկել են տնային կալանքի և այն, որ ինքը չի ունեցել իրավունքների պաշտպանության արդյունավետ միջոցներ: Եվրադատարանի որոշմամբ, Տեր-Պետրոսյանի այդ պնդումները լրացուցիչ քննարկման կարիք ունեն կառավարության հետ:
Այս առնչությամբ, Եվրադատարանում ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչ, ՀՀ զինվորական դատախազ Գևորգ Կոստանյանը «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրել է, որ այս փուլում Հայաստանի կառավարությունը պատրաստվում է ներկայացնել իր դիրքորոշումն ընդամենը այս երկու հարցերի նրան ենթադրյալ տնային կալանքի ենթարկելու փաստով և միավորման իրավունքի, արդյունավետ բողոքարկման իրավունքի երաշխավորման մասով:
Նա տեղեկացրել է, որ ՄԻԵԴ-ը անհիմն է ճանաչել նաև ընտրությունների արդյունքների և ընթացքի վերաբերյալ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի վիճարկումը, որով նա պնդում էր, թե ընտրությունները չեն եղել արդար և թափանցիկ, ինչը խախտել է իր՝ կոնվենցիայով երաշխավորված իրավունքը: Դատարանը փաստորեն անհիմն և փաստական հանգամանքներից զուրկ է համարել նրա այդ պնդումը:
Ինչ վերաբերում է կառավարության հետ քննարկմումներին, ապա դատարանի կողմից ժամկետ է սահմանվել մինչև նոյեմբերի 7-ը:
«Մենք կներկայացնենք մեր փաստարկները, որոնք կրկին հիմնավորում են, որ տնային կալանքի վերաբերյալ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի պնդումները բացարձակ անհիմն են և փաստական որևէ հանգամանքներից զուրկ: Դա ոչ թե տնային կալանք է եղել, այլ իր անվտանգության երաշխավորմանն ուղղված գործընթաց: Այն հանգամանքը, որ դատարանն այս հարցում որոշում չի կայացրել Լևոն Տեր-Պետրոսյանի փաստարկների հիման վրա, այլ անհրաժեշտ է համարել կառավարության հետ լրացուցիչ քննարկել, ինքնին հիմնավորում է այն փաստը, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի պնդումները միանշանակ չեն»,- ասել է Գևորգ Կոստանյանը:
Նշենք, որ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթն այսօրվա համարում, անդրադառնալով այդ հարցին, գրել էր. «Պարզվում է՝ կառավարությունը Եվրադատարանից լրացուցիչ ժամանակ է խնդրել։ Այս մասին թերթի թղթակցին տեղեկացրել է Եվրադատարանում Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ներկայացուցիչ, փաստաբան Վահե Գրիգորյանը, նշելով, որ ԵՄ-ն ընդառաջել է խնդրանքին և ժամկետը ևս երկու ամսով երկարացրել՝ մինչև նոյեմբերի 5-ը»:

Право 14:00 19/10/2012
Касаясь в одной из своих сегодняшних публикаций заведенного на основе иска первого президента Армении Левона Тер-Петросяна и находящегося в производстве Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) дела, газета «Айкакан жаманак» пишет, что еще в мае текущего года правительство Армении обратилось с вопросами относительно прошедших в 2008 году президентских выборов в Армении, а срок получения ответа завершался 11 сентября.
«Выясняется, что правительство обратилось в Европейский суд с просьбой предоставить дополнительное время», – об этом корреспонденту газеты сообщил представитель Левона Тер-Петросяна в Европейском суде, адвокат Ваге Григорян, отметив, что ЕС не отклонил эту просьбу и продлил срок еще на два месяца – то есть до 5 ноября.
Отвечая на вопрос информационного агентства «Pastinfo.am» о том, на чем основаны аргументы Тер-Петросяна и комментируя подход, которого придерживается Европейский суд по правам человека, представитель правительства Армении в Европейском суде, военный прокурор Геворг Костанян отметил, что первый президент Армении Левон Тер-Петросян 30 августа 2008 года подал иск в Европейский суд по правам человека, оспаривая ряд нарушений его прав, гарантированных Европейской конвенцией о защите прав человека.
В частности, он оспаривал то, что были нарушены предусмотренные Конвенцией права на свободу слова, свободу объединения, участия в справедливых, свободных выборах, право на неприкосновенность и свободное передвижение, что было связано с его предполагаемым домашним арестом.
«В результате обсуждения иска в Европейском суде 15 апреля 2012 году ЕСПЧ принял решение, в котором констатировал, что утверждения Левона Тер-Петросяна по части предполагаемых нарушений ст.1 10-го, 11-го, 13-го, 15-го и 3 –го протоколов Конвенции полностью безосновательны, а все требования, предъявленные ЕСПЧ, неприемлемы», - подчеркнул Геворг Костанян, добавив, что вместе с тем Левон Тер-Петросян оспаривал тот факт, что согласно ст. 10 и ст. 11 Конвенции, указ второго президента Армении Роберта Кочаряна о введении чрезвычайного положения является нарушением его прав. То есть оспаривалось соответствие этого указа Конвенции. ЕСПЧ посчитал безосновательными все эти утверждения, а иск – неприемлемым, за исключением того положения, согласно которому, Левон Тер-Петросян утверждал, что его поместили под домашний арест и то, что у него не было эффективных способов защиты прав.
Что касается этих двух пунктов, то ЕСПЧ пока не принял решения и даже не признал приемлемыми, посчитав, что утверждения Левона Тер-Петросяна пока безосновательны, но есть необходимость их дополнительного обсуждения с правительством.
Геворг Костанян также сообщил, что на данном этапе правительство Армении собирается представить свою позицию лишь по этим двум вопросам – по факту его предполагаемого помещения под домашний арест и гарантирования права на эффективное обжалование. Все остальные требования ЕСПЧ посчитал полностью безосновательными.
По словам Костаняна, ЕСЧП признал безосновательными и оспаривание Левоном Тер-Петросяном результатов и хода выборов, в котором он утверждал, что выборы не были справедливыми и прозрачными, а это является нарушением его права, гарантированного Конвенцией. Фактически, суд посчитал это его утверждение безосновательным и лишенным фактической основы.
Что же касается организации обсуждений с правительством, то суд установил срок их проведения до 7 ноября.
«Мы представим наши аргументы, в очередной раз обосновывающие абсолютную безосновательность, а также отсутствие фактической основы в утверждениях Левона Тер-Петросяна о его помещении под домашний арест. Это был не домашний арест, а процесс, направленный на гарантирование его безопасности. Тот факт, что суд в этом вопросе не принял решения на основе аргументаций Левона Тер-Петросяна, а посчитал необходимым дополнительное обсуждение вопроса с правительством, сам по себе обосновывает тот факт, что утверждения Левона Тер-Петросяна неоднозначны», – заявил Геворг Костанян.