ՀՀ նախագահն ընդունել է Էրիկ Ռուբինին. «Միասին աշխատելով մենք կարող ենք դիմագրավել մարտահրավերներին ու լուծումներ գտնել»
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախօրեին ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Էրիկ Ռուբինին, հայտնում են նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպմանը զրուցակիցները երկուստեք բարձր են գնահատել հայ-ամերիկյան հարաբերությունների ներկա մակարդակը՝ ընդգծելով, որ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր` անցած 20 տարիներին այդ հարաբերությունները զարգացել են վերընթաց և փոխվստահության պայմաններում: Երկկողմ կապերի ամրապնդման գործում մեծապես կարևորվել է նաև Միացյալ Նահանգներում հայ համայնքի դերը:
Էրիկ Ռուբինը գոհունակությամբ է փաստել, որ պատիվ է ունեցել անցած 20 տարիներին, ի թիվս իր բազմաթիվ գործընկերների, անձամբ աշխատելու ի նպաստ հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման, և շատ լավ գիտի, թե ինչ վերելք են ունեցել այդ հարաբերությունները Հայաստանի անկախացումից ի վեր:
«Այն Հայաստանը, որ դուք կառուցել եք, շատ է տարբերվում այն երկրից, որը երկու տասնամյակ առաջ լքեց Խորհրդային Միությունը: Բայց միևնույն ժամանակ, կան բազմաթիվ մարտահրավերներ, և ես համաձայն եմ Ձեզ հետ, պարոն Նախագահ, որ միասին աշխատելով մենք կարող ենք դիմագրավել այդ մարտահրավերներն ու լուծումներ գտնել»,-ասել է Էրիկ Ռուբինը:
ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնականը նախագահ Սերժ Սարգսյանին ներկայացրել է Երևանում անցկացված Տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-ամերիկյան աշխատանքային խմբի նիստի քննարկումների արդյունքները և դրանք գնահատել արդյունավետ ու կառուցողական:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ աշխատանքային խմբի օրակարգում հասունացել է պահը՝ օգնության ծրագրերից անցնելու առևտրի և ներդրումների խրախուսման:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային և միջազգային մի շարք խնդիրների շուրջ:

Политика 10:00 19/10/2012
Серж Саргсян обсудил с помощником госсекретаря США Эриком Рубином нынешний уровень армяно-американских отношений
Президент Армении Серж Саргсян 18 октября принял заместителя помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Эрика Рубина, сообщает пресс-служба главы государства.
В ходе встречи собеседники высоко оценили нынешний уровень армяно-американских отношений, подчеркнув, что в течение 20 лет, прошедших с момента установления дипломатических отношений между двумя странами, эти отношения развивались по восходящей и в условиях взаимного доверия. В деле укрепления двусторонних связей была также отмечена большая и важная роль армянской общины США.
Эрик Рубин с удовлетворением констатировал, что в прошедшие 20 лет он, как и множество его коллег, имел честь лично работать во благо развития армяно-американских отношений и очень хорошо знает, какой подъем пережили эти отношения с момента обретения Арменией независимости.
«Армения, которую вы построили, очень отличается от той страны, которая два десятилетия назад вышла из состава Советского Союза. Но, в то же время, есть многочисленные вызовы, и я согласен с вами, господин президент, что работая вместе, мы сможем противодействовать этим вызовам и находить решения», - сказал Эрик Рубин.
Заместитель помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии представил президенту Сержу Саргсяну итоги обсуждений проведенного сегодня в Ереване заседания Армяно-американской рабочей группы по вопросам экономического сотрудничества и оценил их как результативные и конструктивные.
Собеседники выразили единое мнение в том, что в повестке дня рабочей группы настало время для того, чтобы от программ помощи перейти к поощрению торговли и инвестиций.
На встрече стороны коснулись развития событий процесса мирного урегулирования карабахской проблемы в последний период. Собеседники также обменялись мнениями по ряду региональных и международных вопросов.