ՀՀ նախագահն ընդունել է Էրիկ Ռուբինին. «Միասին աշխատելով մենք կարող ենք դիմագրավել մարտահրավերներին ու լուծումներ գտնել»
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախօրեին ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Էրիկ Ռուբինին, հայտնում են նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպմանը զրուցակիցները երկուստեք բարձր են գնահատել հայ-ամերիկյան հարաբերությունների ներկա մակարդակը՝ ընդգծելով, որ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր` անցած 20 տարիներին այդ հարաբերությունները զարգացել են վերընթաց և փոխվստահության պայմաններում: Երկկողմ կապերի ամրապնդման գործում մեծապես կարևորվել է նաև Միացյալ Նահանգներում հայ համայնքի դերը:
Էրիկ Ռուբինը գոհունակությամբ է փաստել, որ պատիվ է ունեցել անցած 20 տարիներին, ի թիվս իր բազմաթիվ գործընկերների, անձամբ աշխատելու ի նպաստ հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման, և շատ լավ գիտի, թե ինչ վերելք են ունեցել այդ հարաբերությունները Հայաստանի անկախացումից ի վեր:
«Այն Հայաստանը, որ դուք կառուցել եք, շատ է տարբերվում այն երկրից, որը երկու տասնամյակ առաջ լքեց Խորհրդային Միությունը: Բայց միևնույն ժամանակ, կան բազմաթիվ մարտահրավերներ, և ես համաձայն եմ Ձեզ հետ, պարոն Նախագահ, որ միասին աշխատելով մենք կարող ենք դիմագրավել այդ մարտահրավերներն ու լուծումներ գտնել»,-ասել է Էրիկ Ռուբինը:
ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնականը նախագահ Սերժ Սարգսյանին ներկայացրել է Երևանում անցկացված Տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-ամերիկյան աշխատանքային խմբի նիստի քննարկումների արդյունքները և դրանք գնահատել արդյունավետ ու կառուցողական:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ աշխատանքային խմբի օրակարգում հասունացել է պահը՝ օգնության ծրագրերից անցնելու առևտրի և ներդրումների խրախուսման:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային և միջազգային մի շարք խնդիրների շուրջ:

Comments 11:24 19/10/2012
Serzh Sargsyan meets U.S. Deputy Assistant Secretary: ‘Working together we can overcome challenges and find solutions’
Armenian President Serzh Sargsyan met U.S. Deputy Assistant Secretary in the Bureau of European and Eurasian Affairs Eric Rubin on Thursday.
At the meeting, the parties hailed the current level of the Armenian-American relations underscoring that since the establishment of diplomatic relations between the two countries twenty years ago, the bilateral relations have been developing vigorously in the atmosphere of mutual trust. The two sides stressed the significant role of the Armenian-American community in the strengthening of bilateral relations.
Eric Rubin noted with satisfaction that in the last 20 years together with his colleagues he has had the honor to work personally towards the development of the Armenian-American relations and is well aware of progress the relations have made since Armenia’s independence.
“The Armenia you have built differs significantly from the country which left the Soviet Union. But at the same time, there are many challenges, and I agree with you, Mr. President, that working together we can overcome these challenges and find solutions,” Eric Rubin said.
The senior U.S. official told President Sargsyan about the results of the U.S. Armenia Economic Task Force meeting held in Yerevan, assessing them as efficient and constructive.
The parties concurred that the time has come to substitute assistance issues on the agenda of the Task Force with the issues related to the encouragement of trade and investments.
The interlocutors also spoke about the latest developments in the NK peace process. The President of Armenia and the U.S. Deputy Assistant Secretary exchanged views on a number of regional and international issues, presidential press service reported.