Առողջություն 12:35 22/10/2012
Սիբիրախտիի կասկածելի դեպքերի վերաբերյալ առողջապահության նախարարության կողմից իրականացվող լաբորատոր հետազոտությունների պատասխանը հայտնի կլինի մի քանի ժամից: Panorama.am-ին այս մասին հայտնեց ԱՆ մամուլի քարտուղար Անահաիտ Հայթայանը:
Հիշեցնենք, որ շաբաթ օրը հրապարակած տեղեկատվության համաձայն ՀՀ առողջապահության նախարարությունն ահազանգ է ստացել Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիսի տարածաշրջանում արձանագրված սիբիրախտ կասկածելի դեպքերի վերաբերյալ: Ահազանգը ստանալուն պես տեղում իրականացվել է համաճարակաբանական հետազոտություն: Հիվանդության կասկածով անձանցից կատարվել է նմուշառում լաբորատոր հետազոտությունների համար: Այս պահին, ըստ նախարարության, միջոցառումները շարունակվում են:
Նախարար Դերենիկ Դումանյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել էր, որ հետազոտությունների արդյունքները հայտնի կլինեն երկուշաբթի:
Դումանյանի խոսքով, որոշ հիվանդների մոտ նկատվել է մաշկային հիվանդություն, որը սիբիրախտից չի տարբերվել: Արդյունքում` տվյալ հիվանդները մեկուսացվել են. մեկ մարդ հոսպիտալացվել է Երևանում, իսկ 21-ը` Մարտունու ինֆեկցիոն հիվանդանոցում: «Բուժող բժիշկները կարծես թե վստահ են, որ դա սիբիրախտ է, բայց դա հաստատելու համար անպայման պետք է ունենանք լաբորատոր հետազոտության արդյունքները, որպեսզի վերջնականապես հայտարարենք, որ դա սիբիրախտ է»,- ասել էր Դ.Դումանյանը:
ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական տեսչության մամուլի քարտուղար Բաբկեն Պիպոյանը Panorama.am-ին հայտնեց, որ Վարդենիսում տեսչության աշխատակիցներն իրականացնում են բոլոր այն գործողությունները, որոնք պետք է անեին ասենք այն ժամանակ, երբ հաստատվեր սիբիրախտի առկայությունը:
«Հատիկ-հատիկ մտնում ենք բոլոր տները, եթե կա միս, կատարում ենք նմուշառում»,-ներկայացրեց Պիպոյանը:
Նրա խոսքով, կատարված հետազոտությունների արդյունքում, սիբիրախտի դեպքեր դեռևս չեն հայտնաբերվել:
Սիբիրախտը կենդանիների և մարդու սուր վարակիչ հիվանդություն է։ Մարդիկ սիբիրախտով վարակվում են հիվանդ կենդանիներ խնամելիս, հարկադրական մորթի և մսեղիքը կտրտելու ժամանակ և վարակակիր հումքի (մաշկ, մորթի, բուրդ, եղջյուրներ, սմբակներ և այլն) հետ շփվելիս։ Խիստ հազվադեպ են հիվանդ մարդուց վարակվելու դեպքերը։
Վարակվելուց 2-3 օր անց մաշկը սկսում է քորվել և կոշտանալ: Հիմնականում վարակը տեղակայվում է մարմնի բաց մասերում, առավելապես ախտահարվում են վերին վերջույթները, գլխի մաշկը, ինչպես նաև պարանոցը։ Ախտահարված հատվածում զարգանում է յուրահատուկ կարբունկուլ: Հիվանդի ջերմաստիճանը բարձրանում է, նկատվում է սրտխառնոց, գլխացավ, երբեմն նաև` փսխում: 2-րդ շաբաթվա վերջում կարբունկուլի կենտրոնում առաջանում է կեղև, որի պոկվելուց հետո սպի է մնում:

Здоровье 13:23 22/10/2012
Госслужба безопасности продуктов питания Армении не обнаружила в городе Варденис случаев заражения сибирской язвой
Результаты лабораторных исследований в связи с выявленными в городе Варденис Гегаркуникской области Армении сомнительными случаями заболевания сибирской язвой станут известны через несколько часов. Об этом в интервью Panorama.am сообщила пресс-секретарь Министерства здравоохранения Армении Анаит Айтаян.
Напомним, в минувшую субботу, 20 октября, в Министерство здравоохранения Армении поступил сигнал о том, что в районе города Варденис Гегаркуникской области выявлены сомнительные случаи заболевания сибирской язвой. Сразу после получения сигнала на месте было проведено эпидемиологическое исследование. У граждан с подозрением на это заболевание были взяты образцы для проведения лабораторных исследований. По данным Министерства, на данный момент профилактические мероприятия продолжаются.
Ранее глава Минздрава Армении Дереник Думанян в беседе с журналистами сообщил, что результаты исследований станут известны в понедельник. По словам Думаняна, у некоторых из госпитализированных больных наблюдается кожное заболевание, которое внешне не отличается от сибирской язвы. Так, по последним данным, в Ереване госпитализирован 1, а в инфекционном отделении больницы Мартуни – 21 человек.
«Лечащие врачи, кажется, уверены в том, что это сибирская язва, но для подтверждения этого у нас должны быть результаты лабораторных исследований», – сказал Думанян.
В свою очередь, в беседе с корреспондентом Panorama.am начальник управления по связям с общественностью Государственной службы безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении Бабкен Пипоян отметил, что в настоящее время сотрудники Службы осуществляют в Варденисе все те действия, которые должны были быть предприняты в случае, если бы в городе действительно была бы обнаружена сибирская язва.
По его словам, в ходе проведенных исследований пока не были зафиксированы случаи заражения сибирской язвой.
Известно, что сибирская язва – особо опасная инфекционная болезнь сельскохозяйственных и диких животных всех видов, а также человека. Человек может заразиться сибирской язвой, ухаживая за больным животным, во время убоя животного, разделки мяса и при контакте с зараженными отходами (шкура, шерсть, рога, копыта и т.д.). Крайне редки случаи заражения от больного человека. Кожные проявления сибирской язвы не опасны, наиболее опасными являются кишечные и легочные формы.
Инкубационный период, то есть время от момента заражения до появления первых признаков, составляет от нескольких часов до недели. Как правило, этот период длится 2-3 дня. Поражаются преимущественно открытые части тела; особенно тяжело протекает болезнь при локализации карбункулов на голове, шее, слизистых оболочках рта и носа.