Աշխարհի «թիվ մեկ» նվագախումը ելույթ է ունենալու Հայաստանում
Հանրահայտ «Դոյչե Գրամոֆոն» ձայնագրման ընկերության կողմից աշխարհի «թիվ մեկ» նվագախմբի տիտղոսին արժանացած Ամստերդամի Թագավորական Կոնցերտգեբաու նվագախումբը՝ 120 հոգանոց կազմով (Royal Concertgebouw Orchestra)` լեգենդար դիրիժոր Լորին Մաազելի գլխավորությամբ ելույթ է ունենալու հայ հանդիսականի համար: Այս մասին ասուլիսում հայտարարեց «Երևանյան հեռանկարներ» փառատոնի հիմնադիր նախագահ և գեղարվեստական ղեկավար Ստեփան Ռոստոմյանը:
Նվագախումբը ելույթ է ունենալու հենց «Երևանյան հեռանկարների» փառատոնի շրջանակներում: Համերգը կայանալու է նոյեմբերի 9-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում:
Ռ. Ռոստոմյանի խոսքով, 1888 թ. հիմնադրված նվագախմբի ելույթը Հայաստանում նման է մշակութային շոկի: «Նվագախումբն աչքի է ընկնում իր առանձնահատուկ հնչողությամբ: Նրանք հասել են յուրաքանչյուր հնչյունի այնպիսի մաքրության, որ յուրաքանչյուր համերգ անկրկնելի է»,-նշեց փառատոնի նախագահը:
Փառատոնի գլխավոր մենեջեր Սոնա Հովհաննիսյանը լրագրողերին ասաց, նվագախմբի ղեկավարության հետ կապ առաջին անգամ հաստատվել է դեռ 2008 թ., սակայն այդ ժամանակ իրեն ասել են, որ մինչև 2015 թ. իրենց ծրագիրն արդեն պատրաստ է: «Սակայն շատ լուրջ բարեխոսողներ եղան, և նրանց միակ ազատ` նոյեմբերի 9-ի օրվա համար մեծ պայքար էր ընթանում, երկրները հերթ էին կանգնել, բոլորին մերժեցին և այդ օրը տվեցին Երևանին»,- նշեց Ս. Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով, արդեն փառատոնի շրջանակներում մի քանի նվագախմբեր եկել են Հայաստան, սակայն այսպիսի տեխնիական պահանջներ որևէ մեկը դեռ չի ներկայացրել: «Մենք հիմա ընդհանուր առմամբ պատրաստ ենք նրանց ընդունելու, սակայն դեռ անելիքներ ունենք»,- նշեց փառատոնի գլխավոր մենեջերը, շարունակելով, որ նրանք իրենց հետ բերում են 4 տոննայից ավելի կշռող բեռ, մեկ միլիոն եվրո արժողությամբ գործիքներ:
«Երևանյան հեռանկարներ» փառատոնն անցկացվում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո, ՀՀ մշակույթի նախարարության, Երևանի քաղաքապետարանի և «Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամի աջակցությամբ:
Հիշեցնենք, որ «Երևանյան հեռանկարներ» փառատոնը, որը սկզբում կոչվում էր «21-ի հեռանկարներ» հիմնադրվել է 2000 թվականին: Փառատոնն իր գոյության ընթացքում Հայաստան է հրավիրել աշխարհի առաջնակարգ մենակատարներ և նվագախմբեր:

Культура 16:27 22/10/2012
Всемирно известный Королевский оркестр Концертгебау в составе 120 музыкантов (Royal Concertgebouw Orchestra) из Нидерландов под руководством легендарного дирижера Лорина Маазеля выступит с концертом в Ереване. Об этом на пресс-конференции сообщил основатель, президент и художественный руководитель фестиваля «Ереванские перспективы» Степан Ростомян.
Концерт в рамках фестиваля «Ереванские перспективы» состоится 9 ноября в концертном зале имени Арама Хачатуряна.
«Музыканты этого оркестра добились той невероятной чистоты каждой ноты, что каждый концерт неповторим», – отметил он.
По словам главного менеджера фестиваля Соны Ованнисян, руководство оркестра планировало организовать концерт до 2015 года. «Был лишь один свободный день для проведения концерта – 9 ноября. За организацию концерта в этот день боролось множество стран, которые даже выстроились в очередь, однако всем было отказано в проведении и было решено, что концерт состоится в Ереване», – сообщила она.
Сона Ованнисян также отметила, что музыканты привезут с собой  оборудование весом свыше 4 тонн и инструменты стоимостью 1 млн евро.
Напомним, что12-ый международный музыкальный фестиваль «Ереванские перспективы» (ранее «Перспективы 21-го века») стартовал 3 июня. В рамках фестиваля перед армянскими зрителями выступили британская вокальная группа «Кингс Сингерс», камерный оркестр Academy of Saint martin in the Fields, симфонический оркестр «Гюльбенкян», симфонический оркестр Мариинского театра, австрийский струнный квартет «Хаген».
Фестиваль проходит под высоким патронажем президента Армении Сержа Саргсяна и при поддержке министерства культуры Армении.