Հոգեբան. Դրական, առողջարար գովազդներ մեզ մոտ գրեթե չկան
Գովազդի ոլորտում հսկայական անելիք ունենք: Ասուլիսում նման տեսակետ հայտնեց լեզվաբան Գագիկ Գյուրջինյանը: Իր ասածը հիմնավորելու համար նա նշեց. «Օրենքի պահանջների խախտում կա. ռուսերենով գովազդը թեև ուղեկցվում է շատ մանր տառերով հայերեն մակագրությամբ, սակայն անդադար լսում ենք օտար լեզվով գովազդ: Կամ` հայերեն գովազդ է, բայց վայ այդ հայերենին, լեզվական խայտառակ սխալներով են լինում»:
Միաժամանակ նա նշեց, որ կան շատ գրագետ հայերենով գովազդներ: Լեզվաբանի խոսքով, պետք է գրագետ լինեն գովազդի տեքստ գրողները, պատրաստողները:
Ասուլիսին ներկա հոգեբանական գիտությունների դոկտոր Սամվել Խուդոյանը նշեց, որ տասը տարի առաջվա համեմատ, գովազդի որակը լավացել է, բայց, ըստ նրա, գովազդի ոլորտում լավ մասնագետներ այնքան էլ շատ չեն Հայաստանում:
Հոգեբանն ասաց, որ գովազդների պատրաստման ժամանակ հաճախ հոգեբանական նրբությունները հաշվի չեն առնում, մինչդեռ այդ նրբությունների հաշվին կարելի է ավելի մեծացնել գովազդի ազդեցությունը:
Ս. Խուդոյանի խոսքով, դրական, առողջարար գովազդներ մեզ մոտ գրեթե չկան, չկան նաև առողջ ապրելակերպի դրդող գովազդներ: «Շատ է քաղցրավենիքի գովազդը, որը վատ է երեխաների համար»,- ասաց նա:

Psychologist: We need positive, healthy ads
According to him, we constantly hear advertising in Russian language, which is regarded as violation of law. Very often advertising in Armenian language is illiterate, with gross linguistic mistakes.
At the same time, he noted, we also have a lot of literate ads.
People who write texts for ads must be literate, he stressed.
Psychologist Samvel Khudoyan noted that the quality of advertising has improved in Armenia as compared to 10 years ago. However, he said, there are few good advertising specialists in Armenia.
Psychological factors are often disregarded while making ads, while the psychological aspect could help increase the influence of ads, said the psychologist.
We need positive, healthy ads, those which would advocate healthy lifestyle, Khudoyan noted.
Ads of sweets are excessive, which is bad for children, the psychologist noted. In return, the linguist said that ads of lotteries pose bigger danger than those of sweets.