Գյումրիի նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի դեմ քրգործ կարող է հարուցվել
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, ՀՀ ոստիկանությունը և գլխավոր դատախազությունը, յուրաքանչյուրն առանձին-առանձին, Գյումրիի քաղաքապետարանից անցյալ շաբաթ պահանջել են 2005-2011թթ. ողջ փաստաթղթային արխիվը:
Այս մասին գրում է «Հայկական ժամանակը»:
ԱԱԾ-ի անանուն աղբյուրը թերթին փոխանցել է, որ այս կառույցին հետաքրքրում է, թե Գյումրիի քաղաքապետարանում ինչպես են ծախսվել պետության կողմից հատկացվող տարեկան մոտ 1.5 միլիարդ դրամ դոտացիոն գումարները: Տեղեկություններ կան, որ դրանք ամբողջությամբ փոշիացվել են, և այդ գործով մեծ աղմուկ կբարձրանա մոտ 1 ամիս անց:
Մյուս կառույցները պահանջել են բոլոր այն փաստաթղթերը, որոնցում երևում է, թե քաղաքապետարանն ինչ գործարքներ է կատարել այդ տարիներին, ինչպես նաև ողջ հաստիքացուցակը` աշխատանքային պայմանագրերը, հայեցողական պաշտոններում նշանակումների վերաբերյալ փաստաթղթերը: Կարծիքներ կան, որ նախագահական ընտրություններից առաջ Գյումրիի նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի դեմ քրգործ է հարուցվելու, և նա հայտնվելու է ճաղերի ետևում: Կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակներում` իհարկե:

Пресса дня 10:48 23/10/2012
Служба национальной безопасности Армении, полиция и генеральная прокуратур потребовали весь архив документации мэрии Гюмри за 2005-2011 годы. Анонимный источник в СНБ сообщил корреспонденту газеты «Айкакан жаманак», что структуру интересует, каким образом мэрия Гюмри тратила выделяемые ежегодно 1,5 млрд. драмов дотационных средств.
«Есть информация, что средства были присвоены. Ожидается, что через месяц может разразиться скандал. Полиция и генпрокуратура требуют все документы, показывающие заключенные за эти годы мэрией сделки, трудовые договора. Есть мнение, что до президентских выборов против бывшего мэра Гюмри Вардана Гукасяна будет возбужденно уголовное дело, и он окажется за решеткой, естественно, в рамках борьбы против коррупции», - пишет издание.