Գյումրիի նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի դեմ քրգործ կարող է հարուցվել
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, ՀՀ ոստիկանությունը և գլխավոր դատախազությունը, յուրաքանչյուրն առանձին-առանձին, Գյումրիի քաղաքապետարանից անցյալ շաբաթ պահանջել են 2005-2011թթ. ողջ փաստաթղթային արխիվը:
Այս մասին գրում է «Հայկական ժամանակը»:
ԱԱԾ-ի անանուն աղբյուրը թերթին փոխանցել է, որ այս կառույցին հետաքրքրում է, թե Գյումրիի քաղաքապետարանում ինչպես են ծախսվել պետության կողմից հատկացվող տարեկան մոտ 1.5 միլիարդ դրամ դոտացիոն գումարները: Տեղեկություններ կան, որ դրանք ամբողջությամբ փոշիացվել են, և այդ գործով մեծ աղմուկ կբարձրանա մոտ 1 ամիս անց:
Մյուս կառույցները պահանջել են բոլոր այն փաստաթղթերը, որոնցում երևում է, թե քաղաքապետարանն ինչ գործարքներ է կատարել այդ տարիներին, ինչպես նաև ողջ հաստիքացուցակը` աշխատանքային պայմանագրերը, հայեցողական պաշտոններում նշանակումների վերաբերյալ փաստաթղթերը: Կարծիքներ կան, որ նախագահական ընտրություններից առաջ Գյումրիի նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի դեմ քրգործ է հարուցվելու, և նա հայտնվելու է ճաղերի ետևում: Կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակներում` իհարկե:

Daily press 09:54 23/10/2012
Armenia’s National Security Service (NSS), Police and Prosecutor General’s Office have separately demanded that Gyumri Mayor’s Office provide them with the whole document archive of 2005-2011, Haykakan Zhamanak reports.
An anonymous source in NSS told Haykakan Zhamanak that NSS wants to find out how the Mayor’s Office spent the nearly AMD 1.5 billion public grant provided annually. There is information that these funds were embezzled, and a big scandal will erupt nearly in a month.
Some say that former Gyumri Mayor Vardan Ghukasyan could face criminal charges and could be imprisoned before the presidential elections as part of the fight against corruption, the paper writes.