Քաղաքական 14:25 24/10/2012
«Արևմուտքը որոշ իմաստով Սիրիայում ձախողվեց: Նրանք վստահ էին, որ Ասադը և ալևիները կընկնեն, բայց նրանք չընկան: Ես վստահ եմ, որ եթե ռուսական ազդեցությունը չթուլանա այդ պետությունը չի քանդվելու: Եվ եթե դա այդպես լինի, Ասադը կդառնա Նասերից և Սադամ Հուսինից հետո արաբական աշխարհի լիդերներից մեկը»,- այսօր անդրադառնալով Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող գործընթացներին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը:
Նա նշեց, որ Սիրիայի հարցում Ռուսաստանի, Հայաստանի և հայության շահերը գրեթե ամբողջությամբ համընկնում են. «Եվ դա լավ է, որ այդպես է, որովհետև հակառակը նշանակում է թուրքական գործոնի ուժեղացում»:
Ասուլիսին ներկա էր նաև քաղաքագետ Հարություն Մեսրոպյանը, ով նշեց, որ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո արդիական է դարձել քարտեզի վերանայման խնդիրը, սակայն, չհամաձայնելով Լ. Շիրինյանի հետ, կարծիք հայտնեց, որ Հայաստանի և հայության շահերը չեն համընկնում:
Այնուհետև, խոսելով Հայաստանի և Ռուսաստանի շահերի մասին, նշեց. «Եթե մենք մեզ դիրքավորում ենք որպես ֆորպոստ` վախենալով թուրքական պահվածքից, հետևաբար եկեք չհամեմատենք մեր և Ռուսաստանի շահերը: Դու գեոստրատեգիկ շահեր կարող ես ունենալ, եթե դու կառավարման սուբյեկտ ես»,- ասաց Հ. Մեսրոպյանը:
Բանախոսն անդրադարձավ նաև ներքաղաքական խնդիրներին ու պատասխանելով հարցին, թե` արևմուտքն ու արևելքը ինչպիսի նախագահ կցանկանային տեսնել Հայաստանում, ասաց. «Նախագահ, որը կախված կլինի գերտերություններից»:
Իսկ Լ. Շիրինյանի կարծիքով` Ռուսաստանին ձեռնտու չէ թույլ Հայաստան: «Այն թեզը, թե Ռուսաստանին ձեռնտու է թույլ Հայաստան ունենալ, իշխանություններն են դրել շրջանառության մեջ»,- հավելեց նա:

Аналитика 15:42 24/10/2012
«В некотором смысле планы Запада в сирийском вопросе провалились. Они были уверены в том, что сломят Асада и алавитов, но им это не удалось. По моему убеждению, если влияние России не будет ослаблено это государство не разрушится. И если все пойдет по такому сценарию, Асад станет одним из лидеров арабского мира после Гамаля Абдэль-Насера и Садама Хуссейна», – об этом заявил на встрече с журналистами политолог Левон Ширинян, анализируя процессы на Ближнем Востоке.
По его словам, интересы России, Армении и армян в сирийском вопросе почти полностью совпадают. «Я приветствую это, так как в противном случае, возможно усиление турецкого фактора», - считает политолог.
Присутствующий на пресс-конференции политолог Арутюн Месропян отметил, что после распада СССР актуализировалась проблема перекройки карты. Вместе с тем, он не согласился с Левоном Шириняном в вопросе того, что интересы Армении и армян не совпадают.
Комментируя интересы Армении и России, политолог отметил: «Если мы занимаем передовую позицию, устрашаясь поведения Турции, следовательно, не следует сравнивать наши интересы с интересами России. Геостратегические интересы можно иметь в том случае, если ты являешься субъектом управления».
Касаясь внутриполитических проблем, а также отвечая на вопрос о том, каким хотели бы видеть президента Армении Запад и Восток, Арутюн Месропян заявил: «Президента, который не был бы зависим от сверхдержав».
По мнению Левона Шириняна, России не выгодна слабая Армения. «Тезис о том, что России выгодна слабая Армения, ввели в оборот власти», – добавил он.